reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Samochody. Unia żąda zmian

Samochody. Unia żąda zmian

Komisja Europejska wszczęła pierwszy etap tzw. procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z pobieraniem akcyzy na samochody sprowadzane z zagranicy. Z podobnymi problemami borykają się Grecja i Holandia, przeciwko którym Komisja wdrożyła już drugi etap procedury, żądając zmiany przepisów w tych państwach.

Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce w związku z pobieraniem przez polski aparat celno-skarbowy akcyzy od samochodów używanych sprowadzonych do Polski z innych państw UE w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego. Na podstawie art. 226 Traktatu WE, KE przesłała Polsce pierwsze pismo ostrzegawcze w sprawie naruszenia obowiązków traktatowych (więcej m.in. w „GP” z 11 i 12 lipca br.).

Problem mają również Grecja i Holandia. Komisja podjęła bowiem decyzję o przesłaniu Grecji i Holandii formalnego żądania zmiany obowiązujących w tych państwach przepisów. W Grecji amortyzację samochodów używanych przywiezionych do kraju oblicza się w sposób niezgodny z art. 90 traktatu. Zasady obowiązujące w Grecji nie gwarantują, że podatek rejestracyjny nie będzie wyższy niż podatek końcowy od pojazdu w podobnym wieku, który został zarejestrowany w Grecji, w chwili gdy był nowy. W Holandii natomiast nakłada się podatek rejestracyjny na samochody wzięte w leasing i zarejestrowane za granicą, które są przeznaczone do użytku w Holandii przez mieszkańców Niderlandów w taki sposób, że swoboda świadczenia usług nie jest przestrzegana.

Żądania skierowane do Grecji i Holandii zostały wystosowane w formie „uzasadnionych opinii”, co stanowi drugi etap procedury naruszeniowej, natomiast Polsce przesłane zostało „wezwanie do usunięcia uchybienia”, stanowiące pierwszy etap tego postępowania. Jeżeli Komisja nie uzyska satysfakcjonujących odpowiedzi od państw członkowskich, może przekazać sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Ewa Matyszewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama