reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Słuzba Celna. Będzie i taniej, i szybciej

Słuzba Celna. Będzie i taniej, i szybciej

Celnicy będą mogli niszczyć towary pochodzące z przemytu, jeśli sąd orzeknie ich przepadek na rzecz Skarbu Państwa - takie zmiany przewiduje nowelizacja kodeksu karnego skarbowego. Teraz likwidacja tego typu towarów jest kosztowna i często nie przynosi pożądanych efektów.

7 lipca 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw. Teraz ustawa czeka na rozpatrzenie przez Senat. Po jej wejściu w życie celnicy będą mogli niszczyć towary pochodzące z przemytu, co do których sąd orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa. W stosunku do wyrobów tytoniowych nowelizacja wprowadza jeszcze dalej idące przepisy przewidujące obligatoryjne ich niszczenie.
W świetle dotychczasowych przepisów towary przejęte na rzecz Skarbu Państwa podlegają likwidacji w trybie i na zasadach określonych w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zgodnie z nimi likwidacja towarów, wobec których orzeczono przepadek na rzecz Skarbu Państwa, może nastąpić w pierwszej kolejności poprzez sprzedaż bądź nieodpłatne ich przekazanie. Zniszczenie towaru stanowiącego własność Skarbu Państwa może nastąpić dopiero wtedy, gdy jego sprzedaż czy nieodpłatne przekazanie nie dojdą do skutku. Ponadto, jak wskazuje Ministerstwo Finansów, sprzedaż papierosów pochodzących z przestępstwa ze wskazaniem ich wywiezienia poza granice Polski okazała się kryminogenna, gdyż papierosy albo w ogóle nie opuszczały kraju, albo ponownie próbowano je przemycić do Polski.
Obecnie – jak wyjaśniła „GP” Maria Hiż z Ministerstwa Finansów – proces likwidacji towarów stanowiących własność Skarbu Państwa jest długotrwały i kosztowny. – Organy likwidacyjne w stosunku do każdego towaru muszą podejmować próbę jego sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania. Dotyczy to również przypadków, gdy towary, takie jak np. papierosy, w momencie podjęcia tego typu próby nie spełniają wymogów dopuszczenia do obrotu handlowego w kraju – argumentowała Maria Hiż. Jednocześnie stwierdziła, że jeśli nowelizacja kodeksu karnego skarbowego weszłaby w życie, sytuacja uległaby znacznej poprawie, gdyż wyroby tytoniowe podlegałyby obligatoryjnemu niszczeniu na podstawie zarządzenia sądu, który orzekł przepadek. Zmienione przepisy umożliwią, w stosunkowo szerokim zakresie, zarządzanie zniszczenia przez sąd również co do pozostałych grup towarowych, np. płyt CD, DVD.
Nasza rozmówczyni zwróciła również uwagę na fakt, że planowane zmiany w przepisach kodeksu karnego skarbowego mają duże znaczenie dla Służby Celnej, albowiem w znacznym stopniu uproszczą procedury i skrócą tryb postępowania z towarami, których przepadek orzekł sąd. Dla Skarbu Państwa oznaczać to będzie zmniejszenie zbędnych wydatków, które obecnie są przeznaczane na przechowywanie takich towarów w magazynach. Trzeba przyznać, że koszty magazynowania takich towarów są spore. Z danych MF wynika, że w magazynach izb celnych w marcu br. przechowywanych było ponad 1 miliard 800 mln sztuk papierosów pochodzących z przestępstwa. Koszty utrzymania i ochrony tych magazynów to ok. 2 mln zł rocznie. A przecież koszty te ponoszą wszyscy podatnicy.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama