REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Słuzba Celna. Będzie i taniej, i szybciej

REKLAMA

Celnicy będą mogli niszczyć towary pochodzące z przemytu, jeśli sąd orzeknie ich przepadek na rzecz Skarbu Państwa - takie zmiany przewiduje nowelizacja kodeksu karnego skarbowego. Teraz likwidacja tego typu towarów jest kosztowna i często nie przynosi pożądanych efektów.
7 lipca 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw. Teraz ustawa czeka na rozpatrzenie przez Senat. Po jej wejściu w życie celnicy będą mogli niszczyć towary pochodzące z przemytu, co do których sąd orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa. W stosunku do wyrobów tytoniowych nowelizacja wprowadza jeszcze dalej idące przepisy przewidujące obligatoryjne ich niszczenie.
W świetle dotychczasowych przepisów towary przejęte na rzecz Skarbu Państwa podlegają likwidacji w trybie i na zasadach określonych w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zgodnie z nimi likwidacja towarów, wobec których orzeczono przepadek na rzecz Skarbu Państwa, może nastąpić w pierwszej kolejności poprzez sprzedaż bądź nieodpłatne ich przekazanie. Zniszczenie towaru stanowiącego własność Skarbu Państwa może nastąpić dopiero wtedy, gdy jego sprzedaż czy nieodpłatne przekazanie nie dojdą do skutku. Ponadto, jak wskazuje Ministerstwo Finansów, sprzedaż papierosów pochodzących z przestępstwa ze wskazaniem ich wywiezienia poza granice Polski okazała się kryminogenna, gdyż papierosy albo w ogóle nie opuszczały kraju, albo ponownie próbowano je przemycić do Polski.
Obecnie – jak wyjaśniła „GP” Maria Hiż z Ministerstwa Finansów – proces likwidacji towarów stanowiących własność Skarbu Państwa jest długotrwały i kosztowny. – Organy likwidacyjne w stosunku do każdego towaru muszą podejmować próbę jego sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania. Dotyczy to również przypadków, gdy towary, takie jak np. papierosy, w momencie podjęcia tego typu próby nie spełniają wymogów dopuszczenia do obrotu handlowego w kraju – argumentowała Maria Hiż. Jednocześnie stwierdziła, że jeśli nowelizacja kodeksu karnego skarbowego weszłaby w życie, sytuacja uległaby znacznej poprawie, gdyż wyroby tytoniowe podlegałyby obligatoryjnemu niszczeniu na podstawie zarządzenia sądu, który orzekł przepadek. Zmienione przepisy umożliwią, w stosunkowo szerokim zakresie, zarządzanie zniszczenia przez sąd również co do pozostałych grup towarowych, np. płyt CD, DVD.
Nasza rozmówczyni zwróciła również uwagę na fakt, że planowane zmiany w przepisach kodeksu karnego skarbowego mają duże znaczenie dla Służby Celnej, albowiem w znacznym stopniu uproszczą procedury i skrócą tryb postępowania z towarami, których przepadek orzekł sąd. Dla Skarbu Państwa oznaczać to będzie zmniejszenie zbędnych wydatków, które obecnie są przeznaczane na przechowywanie takich towarów w magazynach. Trzeba przyznać, że koszty magazynowania takich towarów są spore. Z danych MF wynika, że w magazynach izb celnych w marcu br. przechowywanych było ponad 1 miliard 800 mln sztuk papierosów pochodzących z przestępstwa. Koszty utrzymania i ochrony tych magazynów to ok. 2 mln zł rocznie. A przecież koszty te ponoszą wszyscy podatnicy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA