| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > WSA. Sąd nie może przywrócić terminu

WSA. Sąd nie może przywrócić terminu

Uwzględnienie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania nie leży w kompetencji sądu, lecz dyrektora izby skarbowej. Jeżeli upłynął siedmiodniowy termin, nie ma możliwości wnioskowania o przywrócenie terminu do ponownego wniesienia odwołania - stwierdził białostocki WSA.

Dyrektor izby skarbowej stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania od decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Została ona doręczona 19 stycznia 2005 r. z pouczeniem o środkach zaskarżenia. Odwołanie nadano w urzędzie pocztowym 3 lutego. Zdaniem organów termin mijał 2 lutego. Co więcej wraz z odwołaniem nie został złożony wniosek o przywrócenie terminu do jego wniesienia. Te okoliczności – zdaniem organów – wskazują, że odwołanie wniesiono z uchybieniem terminu.

W skardze skierowanej do białostockiego WSA podatnik starał się wykazać, że uchybienie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od niego. Dodatkowo dołączył wniosek o przywrócenie terminu.

Rozstrzygając sprawę sąd podkreślił rygorystyczny charakter przepisów dotyczących terminów. Zgodnie z art. 223 Ordynacji podatkowej termin wynosi 14 dni. Nie ma wątpliwości, że skarżący otrzymał decyzję 19 stycznia, a więc termin upłynął 2 lutego. W takiej sytuacji jednoznaczne jest, że odwołanie wniesiono po terminie. Przepisy dopuszczają wniesienie wniosku o przywrócenie uchybionego terminu, dając na to 7 dni od ustania przyczyny uchybienia. Uwzględnienie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania nie leży w kompetencji sądu, władny jest dyrektor izby skarbowej. Natomiast jeżeli upłynął siedmiodniowy termin, nie ma możliwości wnioskowania o przywrócenie terminu do ponownego wniesienia odwołania.

Sygn. akt I SA/Bk 100/05
 Michał Stuczyński

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK