Nie mniej niż 225 euro na kwartał
REKLAMA
Stawka podstawowa podatku wynosi 21 proc., natomiast stawka obniżona – 6 proc.
Na co wydać, by otrzymać zwrot
Bartosz Rasz, doradca podatkowy z Deloitte w biurze w Gdańsku podkreślił, że, aby móc uzyskać zwrot VAT w Belgii, należy ponieść pewne wydatki, gdyż nie od wszystkich zakupów można otrzymać zwrot podatku. Do wydatków, od których przysługuje zwrot, należą m.in.: koszty transportu publicznymi środkami komunikacji (autobus, pociąg, samolot), wynajem samochodu (w 50 proc.), koszty paliwa i napraw (w 50 proc.), koszty taksówek, opłaty związane z uczestnictwem w targach handlowych i konferencjach, koszty wystawiennicze na targach handlowych i konferencjach, koszty uczestnictwa w kursach szkoleniowych, artykuły biurowe, koszty parkingowe (w 50 proc.), periodyki, gazety, książki (jeśli związane są z prowadzoną działalnością).
Z kolei zwrotowi VAT nie podlegają zakupy związane z: zakwaterowaniem (np. hotele), wyżywieniem i napojami, reprezentacją (np. posiłki osób pracujących poza stałym miejscem wykonywania pracy, kolacja z klientem, wspólne posiłki z pracownikami).
Urzędem właściwym do ubiegania się o zwrot VAT w Belgii jest
Gdzie złożyć wniosek
Wypełniony wniosek o zwrot VAT w Belgii należy złożyć do odpowiedniego urzędu (patrz ramka). Katarzyna Berbeć, członek zespołu Deloitte biuro w Poznaniu podkreśliła, że przedsiębiorcy uzyskają w tym urzędzie odpowiednie formularze wniosków (w języku francuskim, niemieckim lub holenderskim). – Niestety formularze te nie są dostępne na stronie internetowej, w celu ich uzyskania konieczny jest zatem kontakt telefoniczny z tym urzędem, z którym można porozumieć się również w języku angielskim. Co więcej, akceptowane jest również samo wypełnienie wniosku w języku angielskim – dodała Katarzyna Berbeć.
Bartosz Rasz dodał także, że złożone wnioski muszą być poparte odpowiednimi oryginałami dokumentów, czyli fakturami oraz dokumentami celnymi, jak również dokumentem potwierdzającym status podatnika VAT w innym kraju członkowskim, np. w Polsce. Dokumenty należy wysłać pocztą na wskazany w ramce adres. – Po zakończeniu procedury dokumenty zostaną zwrócone. Złożony wniosek musi dotyczyć zakupów dokonanych w okresie co najmniej 3-miesięcznym, ale nie dłuższym niż rok kalendarzowy. Wnioski o zwrot VAT mogą zostać złożone do końca trzeciego roku kalendarzowego następującego po roku, w którym VAT został uiszczony. Oznacza to, że dla wydatków dokonanych w 2004 r. mamy czas na złożenie wniosku o zwrot VAT do końca 2007 r. Wniosek składany do właściwego urzędu nie powinien obejmować kwot niższych niż 225 euro w stosunku kwartalnym oraz 25 euro w skali roku – wyjaśnił Bartosz Rasz.
W jakim terminie zwrot pieniędzy
Na podstawie VIII dyrektywy urząd belgijski jest zobowiązany zwrócić podatek w ciągu 6 miesięcy od momentu zakończenia roku kalendarzowego, którego wnioskowana kwota dotyczy. W praktyce jednak rozpatrzenie wniosku oraz zwrot wnioskowanej kwoty VAT zapłaconego w Belgii następują w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania przez urząd wniosku, a w okresie pozawakacyjnym nawet w ciągu 4 miesięcy.
– Zwrot zostanie dokonany w euro, przelewem bankowym. W przypadku opóźnień ze strony urzędu przedsiębiorcy przysługują odsetki od wnioskowanej kwoty. W razie negatywnego rozstrzygnięcia wniosku o zwrot VAT przedsiębiorca ma prawo odwołać się od tej decyzji, jednak powinien to uczynić w terminie nie przekraczającym 3 lat od momentu wydania odmowy – powiedziała Katarzyna Berbeć, członek zespołu Deloitte biuro w Poznaniu.
Oprac. Ewa Matyszewska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA