REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie mniej niż 225 euro na kwartał

REKLAMA

Prawo do zwrotu VAT w Belgii mają poza przedsiębiorcami belgijskimi również przedsiębiorcy ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, nawet jeśli nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT w Belgii. Jednak przedsiębiorcy z UE, by móc ubiegać się o zwrot podatku, nie mogą posiadać w tym kraju miejsca prowadzenia działalności. Nie mogą też zajmować się wykonywaniem usług i dostawą towarów.
Prawo ubiegania się o zwrot VAT w Belgii dają przedsiębiorcom z UE przepisy VIII oraz XIII dyrektywy. VAT w Belgii określony jest w dwóch językach: BTW (holenderski: Belasting over de Toegevoegde) lub TVA (francuski: Taxes sur la Valeur Ajouttee).

Stawka podstawowa podatku wynosi 21 proc., natomiast stawka obniżona – 6 proc.

Na co wydać, by otrzymać zwrot

Bartosz Rasz, doradca podatkowy z Deloitte w biurze w Gdańsku podkreślił, że, aby móc uzyskać zwrot VAT w Belgii, należy ponieść pewne wydatki, gdyż nie od wszystkich zakupów można otrzymać zwrot podatku. Do wydatków, od których przysługuje zwrot, należą m.in.: koszty transportu publicznymi środkami komunikacji (autobus, pociąg, samolot), wynajem samochodu (w 50 proc.), koszty paliwa i napraw (w 50 proc.), koszty taksówek, opłaty związane z uczestnictwem w targach handlowych i konferencjach, koszty wystawiennicze na targach handlowych i konferencjach, koszty uczestnictwa w kursach szkoleniowych, artykuły biurowe, koszty parkingowe (w 50 proc.), periodyki, gazety, książki (jeśli związane są z prowadzoną działalnością).

Z kolei zwrotowi VAT nie podlegają zakupy związane z: zakwaterowaniem (np. hotele), wyżywieniem i napojami, reprezentacją (np. posiłki osób pracujących poza stałym miejscem wykonywania pracy, kolacja z klientem, wspólne posiłki z pracownikami).

Urzędem właściwym do ubiegania się o zwrot VAT w Belgii jest
Bureau Central de TVA pour Assujettis
Etrangers/Centraal BTW Kantoor voor Buitenlandse
Belastingplichtigen
Dienst teruggave Zaveltoren
J. Stevensstraat 7
B-1000 Brussels, Belgium
Tel. +32 (2) 5525982

Gdzie złożyć wniosek

Wypełniony wniosek o zwrot VAT w Belgii należy złożyć do odpowiedniego urzędu (patrz ramka). Katarzyna Berbeć, członek zespołu Deloitte biuro w Poznaniu podkreśliła, że przedsiębiorcy uzyskają w tym urzędzie odpowiednie formularze wniosków (w języku francuskim, niemieckim lub holenderskim). – Niestety formularze te nie są dostępne na stronie internetowej, w celu ich uzyskania konieczny jest zatem kontakt telefoniczny z tym urzędem, z którym można porozumieć się również w języku angielskim. Co więcej, akceptowane jest również samo wypełnienie wniosku w języku angielskim – dodała Katarzyna Berbeć.

Bartosz Rasz dodał także, że złożone wnioski muszą być poparte odpowiednimi oryginałami dokumentów, czyli fakturami oraz dokumentami celnymi, jak również dokumentem potwierdzającym status podatnika VAT w innym kraju członkowskim, np. w Polsce. Dokumenty należy wysłać pocztą na wskazany w ramce adres. – Po zakończeniu procedury dokumenty zostaną zwrócone. Złożony wniosek musi dotyczyć zakupów dokonanych w okresie co najmniej 3-miesięcznym, ale nie dłuższym niż rok kalendarzowy. Wnioski o zwrot VAT mogą zostać złożone do końca trzeciego roku kalendarzowego następującego po roku, w którym VAT został uiszczony. Oznacza to, że dla wydatków dokonanych w 2004 r. mamy czas na złożenie wniosku o zwrot VAT do końca 2007 r. Wniosek składany do właściwego urzędu nie powinien obejmować kwot niższych niż 225 euro w stosunku kwartalnym oraz 25 euro w skali roku – wyjaśnił Bartosz Rasz.

W jakim terminie zwrot pieniędzy

Na podstawie VIII dyrektywy urząd belgijski jest zobowiązany zwrócić podatek w ciągu 6 miesięcy od momentu zakończenia roku kalendarzowego, którego wnioskowana kwota dotyczy. W praktyce jednak rozpatrzenie wniosku oraz zwrot wnioskowanej kwoty VAT zapłaconego w Belgii następują w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania przez urząd wniosku, a w okresie pozawakacyjnym nawet w ciągu 4 miesięcy.

– Zwrot zostanie dokonany w euro, przelewem bankowym. W przypadku opóźnień ze strony urzędu przedsiębiorcy przysługują odsetki od wnioskowanej kwoty. W razie negatywnego rozstrzygnięcia wniosku o zwrot VAT przedsiębiorca ma prawo odwołać się od tej decyzji, jednak powinien to uczynić w terminie nie przekraczającym 3 lat od momentu wydania odmowy – powiedziała Katarzyna Berbeć, członek zespołu Deloitte biuro w Poznaniu.

Oprac. Ewa Matyszewska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA