Polski przedsiębiorca, aby odzyskać VAT we Włoszech, musi spełnić wiele wymogów formalnych. Przede wszystkim powinien wypełnić odpowiedni wniosek i przesłać go do włoskiego urzędu skarbowego.
Wniosek musi dotyczyć jednego z kwartałów, półrocza lub całego roku. Dotyczący 2005 r. wypełniony formularz musi dotrzeć do urzędu do 30 czerwca 2006 r.
Regulacje VIII dyrektywy Rady nakazują wprowadzenie do przepisów krajów członkowskich możliwości zwrotu
VAT zapłaconego przez przedsiębiorców z innych państw
UE, w tym z Polski, przy dokonywaniu zakupów związanych z prowadzoną działalnością. Włoskie przepisy podatkowe także przewidują taką możliwość – wyjaśnili Łukasz Lubicz oraz Robert Smoczyński, eksperci z firmy Deloitte, biuro we Wrocławiu.
Aby odzyskać włoski VAT, nazywany we Włoszech IVA, polski przedsiębiorca powinien spełnić kilka warunków: powinien być zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce. Nie może mieć na terenie Włoch siedziby, oddziału ani miejsca zamieszkania. Nie może być zarejestrowanym podatnikiem VAT we Włoszech. Nie może realizować na terenie Włoch dostawy towarów ani świadczyć usług, z wyjątkiem: usług, w odniesieniu do których osobą zobowiązaną do zapłaty podatku jest usługobiorca, zgodnie z artykułem 21(1)(b) VI dyrektywy, usług transportowych i usług związanych z transportem, zwolnionych na podstawie artykułu 14(1)(i), 15 lub 16(1)(B), (C) i (D) VI dyrektywy.
WARTO WIEDZIEĆ
Włoski urząd skarbowy może odrzucić wniosek, jeżeli został on niewłaściwie lub niekompletnie wypełniony. W takim przypadku można złożyć odwołanie do sądu administracyjnego, jednak jest to procedura dosyć kosztowna i długotrwała.
Odzyskasz VAT, jak złożysz wniosek
Procedura odzyskiwania podatku we Włoszech polega na złożeniu wniosku na formularzu Mod. IVA 79 do włoskiego urzędu skarbowego.
Eksperci Deloitte podkreślili, że wniosek powinien być wypełniony w języku włoskim, drukowanymi literami lub na maszynie. Musi on dotyczyć jednego z kwartałów, półrocza lub całego roku. Wniosek złożony za 2005 r. musi dotrzeć do włoskiego urzędu do 30 czerwca 2006 r.
Warunkiem koniecznym uzyskania zwrotu jest dołączenie do wniosku oryginałów faktur (po sprawdzeniu zostaną one zwrócone wnioskodawcy).
Faktury muszą zawierać następujące dane: numer i datę wystawienia, nazwę, adres i numer podatkowy sprzedawcy, nazwę i adres nabywcy towaru lub usługi, określenie nazwy i ilości zakupionego towaru lub usługi, datę sprzedaży towaru lub usługi lub datę otrzymania zaliczki, cenę netto i kwotę udzielonych rabatów, stawki opodatkowania, kwotę naliczonego podatku do zapłaty. Do wniosku należy również dołączyć zaświadczenie wnioskodawcy o statusie podatnika w Polsce. Zaświadczenie takie konieczne jest tylko w przypadku ubiegania się o zwrot po raz pierwszy. Uzyskuje się je od właściwego miejscowo urzędu skarbowego i jest ono ważne jeden rok.
Wysokość i termin zwrotu
Minimalna kwota podatku do zwrotu wynosi od 25 euro w stosunku kwartalnym do 200 euro w stosunku rocznym.
Zwrot VAT nie dotyczy wydatków na noclegi, konsumpcję, rozrywkę, paliwo oraz
transport. VAT zapłacony od wynajmu samochodów może być odzyskany w 10 proc. Zwrot podatku powinien nastąpić w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania wniosku. Praktyka pokazuje, że włoski
fiskus ma pewne problemy z terminowym zwrotem podatku. Taki stan utrzymuje się, pomimo iż Komisja Europejska już dwa razy pozwała włoskie władze do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Pewnym pocieszeniem pozostaje fakt, że w przypadku nieotrzymania zwrotu w ciągu 6 miesięcy można się ubiegać o wypłatę odsetek za zwłokę.
20 proc. – stawka podstawowa
10 proc. i 4 proc. – stawki obniżone.
Ważne liczby
25 euro – minimalna kwota zwrotu
VAT za kwartał
200 euro – minimalna kwota zwrotu VAT za cały rok.
Adres, na który należy wysłać wniosek o zwrot VAT
AGENZIA DELLA ENTRATE
CENTRO OPERATIVO
via Rio Sparto, 21
Rimborsi IVA ai non Residenti
65129 PESCARA
WŁOCHY
Ewa Matyszewska