reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatkowa debata

Podatkowa debata

Na wtorkowym posiedzeniu Sejm rozpatrzył sprawozdania Komisji Finansów Publicznych dotyczące projektów przyszłorocznych zmian w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych. Komisja zaakceptowała rządowe propozycje zmian w podatkach dochodowych. Oznacza to umożliwienie w 2005 r. owdowiałym małżonkom skorzystanie z preferencji w postaci wspólnego rozliczenia dochodów małżonków.
Dlatego wniosek o łączne opodatkowanie dochodów będzie mógł złożyć także podatnik, którego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego, oraz podatnik, którego małżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego, za które jest składane zeznanie podatkowe, ale przed jego złożeniem. Z tytułu darowizn natomiast można będzie odliczać maksymalnie 6 proc. dochodu. Obecnie nie może to być więcej niż 350 zł. Oprócz tego posłowie z komisji opowiedzieli się za wprowadzeniem możliwości odliczania wydatków związanych z usługami dostępu do internetu.
Podczas debaty przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych zgłaszali  także własne propozycje. 
PSL opowiedziało się za m.in. podwyższeniem kwoty wolnej, umożliwieniem odliczania w całości składki ubezpieczeniowej (obecnie obowiązuje w tym przypadku limit odliczenia wynoszący 7,75 proc. podstawy wymiaru). Stronnictwo chce również przywrócenia od 2006 r. ulgi remontowej (w 2005 r. będzie można jeszcze z ulgi tej skorzystać na zasadzie praw nabytych).
Samoobrona ponownie zgłosiła propozycję objęcia 50-procentową stawką osób osiągających miesięczne dochody od 12 tys. zł (czyli od 144 tys. zł rocznie). Samoobrona chce ponadto, aby kwota wolna była na poziomie minimum socjalnego.
LPR opowiedziała się m.in. za obniżeniem obecnej stawki 19-proc. do 15 proc. i stawki wynoszącej 30 proc. do 25 proc. oraz pozostawieniem na niezmienionym poziomie stawki 40-procentowej. LPR zgłosiła też propozycję przywrócenia ulgi remontowej, a także odliczeń z tytułu dojazdów dzieci do szkół, odpłatnego dokształcania, zakupu przyrządów i pomocy naukowych oraz kształcenia w szkołach wyższych. LPR chce również, aby małżonkowie mogli opodatkowywać się łącznie z dziećmi.
Parlamentarzyści opowiedzieli się za za skierowaniem projektów do dalszych prac komisyjnych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Muzyczka

Doktor nauk prawnych; adiunkt w Kolegium Jagiellońskim - Toruńskiej Szkole Wyższej w Toruniu; ekspert w dziedzinach: postępowanie administracyjne, sądowoadministracyjne, egzekucyjne postępowanie administracyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama