reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaliczyć w koszty wynagrodzenie pracownika

Jak zaliczyć w koszty wynagrodzenie pracownika

Od 1 stycznia 2005 r. wydatki na wynagrodzenia pracownicze oraz wydatki z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika składek (pracodawcę) mogą być zaliczane w koszty uzyskania przychodów tylko według tzw. metody kasowej, czyli dopiero z chwilą ich faktycznego poniesienia (wypłaty), nie zaś - jak to było do końca 2004 r. - już z chwilą ich zarachowania.

Na pierwszy rzut oka rozwiązanie jest proste: wydatek zaliczamy w koszty w chwili jego poniesienia. Tymczasem niektórzy przedsiębiorcy wciąż mają trudności z jego stosowaniem w praktyce, ponieważ wynagrodzenie brutto pracownika obejmuje – obok kwoty wypłacanej mu bezpośrednio – także zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika, a elementy tego wynagrodzenia płatne są w różnych miesiącach.Wątpliwości budzi moment zaliczania w koszty tych wydatków pracodawcy, które stanowią wprawdzie część wynagrodzenia brutto pracownika, ale faktycznie – jako tzw. składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez pracowników (ubezpieczonych) – odprowadzane są przez pracodawcę bezpośrednio do ZUS w innym terminie niż wypłata wynagrodzenia. Czy pracodawca może więc zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wynagrodzenie pracownika od razu w kwocie brutto, mimo że najpierw w jednym miesiącu wypłaca pracownikowi bezpośrednio tylko część wynagrodzenia (w kwocie netto), a dopiero w kolejnym miesiącu realizuje pozostałą część wynagrodzenia (zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie finansowaną przez pracownika).Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się nieopłaconych do ZUS składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Przepis ten należy interpretować ściśle, w związku z czym nie ma przeszkód, by pracodawcy stosowali rozwiązanie dla nich korzystniejsze i zaliczali do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wynagrodzenia pracownicze od razu w kwotach brutto, a więc łącznie ze składkami na ubezpieczenie pracownika stanowiącymi element tego wynagrodzenia. Przepisy podatkowe nie traktują bowiem odmiennie poszczególnych składników wynagrodzenia (robią tak natomiast ze składkami na ubezpieczenia społeczne), a więc należy uznać, iż kosztem uzyskania przychodów są wszelkie elementy wynagrodzenia (w kwotach brutto) w dacie wypłaty lub postawienia go do dyspozycji pracownika.Jeżeli przykładowo pracodawca wypłacił pracownikom wynagrodzenie za sierpień na początku września, zaś składki na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń przekaże do ZUS dopiero w październiku – to wydatki na wynagrodzenia pracowników w kwotach brutto zaliczy w koszty już we wrześniu, mimo że część tego wynagrodzenia w postaci składek na ubezpieczenie społeczne finansowane przez pracownika przekaże do ZUS dopiero w październiku.Mariusz Ziaja

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama