REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsultantka przedsiębiorcą

REKLAMA

Jeśli jesteś konsultantką sprzedającą np. kosmetyki i z tego tytułu osiągasz przychody, to powinnaś rozliczać się z fiskusem z uzyskanych dochodów, jak pozostali przedsiębiorcy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Musisz zatem płacić podatek i prowadzić odpowiednią ewidencję - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Konsultanci firm kosmetycznych (np. AVON) kupują w firmie kosmetyki, które następnie sprzedają osobom trzecim. W efekcie zawartej uprzednio z firmą umowy, kupując w firmie kosmetyki, otrzymują rabat. Otrzymanie tego rabatu związane jest z faktem posiadania statusu konsultanta. Jedynie jego wysokość uzależniona jest od wysokości zrobionych w firmie zakupów.
Źródłem przychodu z omawianego tytułu jest pozarolnicza działalność gospodarcza w zakresie handlu. Jednak – jak podkreślił resort – o zaliczeniu przychodów uzyskanych ze sprzedaży kosmetyków do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie decyduje zarejestrowanie działalności usługowej w zakresie handlu w rejestrze przedsiębiorców. Zakres przesłanek pozwalających na zaliczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży kosmetyków do źródła przychodów i w konsekwencji uznanie osoby fizycznej za przedsiębiorcę wyznacza – zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) – definicja pozarolniczej działalności gospodarczej.
W wyjaśnieniach MF podkreślono, że skoro źródłem przychodów ze sprzedaży kosmetyków przez konsultanta jest pozarolnicza działalność gospodarcza, to osobę tę obowiązują takie same zasady rozliczania się z uzyskanych dochodów, jak pozostałych przedsiębiorców osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochód z działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie handlu kosmetykami konsultanci będący przedsiębiorcami, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych zarówno według progresywnej skali podatkowej, jak i według 19-proc. stawki jednolitej, ustalają zgodnie z art. 24 ust. 1 i 2 ustawy o PIT.
Odnosząc się natomiast do kwestii udzielanych konsultantom przez firmę rabatów, ministerstwo stwierdziło, że dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych obojętna pozostaje wysokość udzielonego konsultantowi rabatu, skoro rabat ten nie generuje przychodu.
W sytuacji natomiast, gdy konsultant sprzeda kupione od firmy kosmetyki po cenie ich zakupu, powstanie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z uwagi jednak na okoliczność, że kosmetyki sprzedawane są po cenie ich zakupu, to nie wystąpi dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym. Z podobną sytuacją mamy do czynienia również wtedy, gdy zakupione w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kosmetyki nie zostaną sprzedane, lecz zużyte na własne potrzeby konsultanta (po dokonaniu odpowiednich zapisów w dokumentacji prowadzonej dla potrzeb działalności gospodarczej).
SŁOWNICZEK
POZAROLNICZA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.
Ewa Matyszewska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Zuza
    2022-04-26 19:08:00
    A czy będąc konsultantką zamawiającą tylko dla siebie mogę mieć jakieś problemy w związku z tym. Zamawiam przecież po niższej cenie niż jest katalogową.
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

REKLAMA