REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza zależna od cen ropy

REKLAMA

Minister finansów Mirosław Gronicki ostrzega przyszłą koalicję rządową przed obniżką akcyzy na paliwa, gdyż może to spowodować znaczny ubytek wpływów. Przedstawiciele PiS oraz PO decyzje o wysokości akcyzy uzależniają od cen ropy naftowej na świecie. Opowiadają się jednak za obniżką tego podatku.
Mirosław Gronicki uważa, że jeśli przyszła koalicja PiS i PO zrezygnuje z podwyżek akcyzy na paliwa w 2006 r. w łącznej wysokości 16 groszy na litr, dochody budżetu państwa zmniejszą się około 1,4-1,6 mld zł. Warto przypomnieć, że ostatnia obniżka akcyzy na benzyny o 25 groszy na litrze zostanie wycofana 31 grudnia 2005 r.
Zarówno PiS, jak i PO w swoich zapowiedziach przedwyborczych obiecywały, że będą dążyć do obniżania akcyzy na paliwa, w sytuacji gdy rosnące ceny ropy naftowej na świecie mogłyby zagrozić spowolnieniem wzrostu gospodarczego w Polsce.

Obie partie zapowiedzi te podtrzymują. Zdaniem Zbigniewa Chlebowskiego z PO obawy ministra M. Gronickiego są nieuzasadnione. W sytuacji drastycznej podwyżki cen paliw minister finansów musi ratować sytuację, obniżając akcyzę. – Nadal planujemy obniżanie akcyzy, jednak nie mamy jeszcze przygotowanych konkretnych rozwiązań, bo to zależy od cen paliw na rynkach światowych – powiedział Zbigniew Chlebowski.

Natomiast Artur Zawisza z PiS powiedział, że analizy przedstawione przez ministra Gronickiego będą brane pod uwagę. Każda taka analiza jest cenna i na pewno będzie studiowana. – Nie chcemy tych analiz traktować jako ostrzeżeń, bo wierzymy, że są one składane w dobrej wierze. Zapowiadaliśmy obniżkę akcyzy w przypadku wzrostu cen ropy na świecie – a w konsekwencji cen paliw w kraju – i tę zapowiedź podtrzymujemy. Jednak trzeba podkreślić, że nasza zapowiedź została już w pewnym stopniu zrealizowana przez ten rząd, bo obniżył on akcyzę na paliwa o 25 groszy. Nie byłoby tej obniżki, gdyby nie nasze naciski – argumentował Artur Zawisza.

Jednocześnie dodał, że obecnie nie można zadeklarować, że akcyza zostanie obniżona jeszcze bardziej, bo nie można przewidzieć przyszłej sytuacji rynkowej. PiS dopuszcza jednak możliwość dalszej obniżki. – Mniejsza akcyza będzie konieczna w sytuacji spowolnienia wzrostu gospodarczego. Wszystko zależy od cen na rynkach światowych i temu trzeba się przyglądać – wyjaśnił.

Planowane przez obecny rząd zmiany akcyzy na paliwa
• 31 grudnia 2005 r. – wycofanie obniżki o 25 groszy na litrze.
• 1 stycznia 2006 r. – wzrost o 2 grosze na litrze.
• II kwartał 2006 r. – wzrost o 8 groszy na litrze.
• każdy następny kwartał – wzrost o 3 grosze na litrze.
W sumie na koniec 2006 r. akcyza miałaby wzrosnąć o 16 groszy na litrze.

Ewa Matyszewska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Ceny prądu od lipca 2024 r. Gospodarstwa domowe będą zwolnione z opłaty mocowej? Jakie to kwoty?

W dniu 22 maja 2024 r. sejmowa komisja ds. energii zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, które do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zgłosił Senat. Chodzi tu w szczególności o czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za prąd.

Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

2000 zł dla pogorzelców z ul. Marywilskiej z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, ulgi ZUS i dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku? Minimalne wynagrodzenie w 2025 r. ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

REKLAMA