| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie płacą fiskusowi, bo takie są przepisy

Nie płacą fiskusowi, bo takie są przepisy

Wokół niepłacenia podatków narosło wiele mitów. Mówi się np., że zwolnieni są z nich rolnicy. Tymczasem uiszczają oni podatek rolny. Często słyszy się też zarzuty, że nie płacą podatków uprzywilejowane firmy. Robią to jednak zgodnie z prawem, bo przepisy obowiązujące zarówno w prawie polskim, jak i unijnym w określonych sytuacjach na to pozwalają.

Zwolnienia podatkowe mają znaczenie socjalne, ekonomiczne czy nawet polityczne. I tak istnienie zwolnień podatkowych z tytułu prowadzenia działalności w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) ma na celu m.in. wspieranie przedsiębiorczości na terenach, gdzie panuje duże bezrobocie. Ulgi w SSE przyczyniły się do tego, że zainwestowano tam ponad 22 mld zł i zatrudniono ponad 92 tys. osób. Również dodatkowe 120 tys. osób znalazło pracę dzięki funkcjonowaniu SSE – poinformowano w resorcie gospodarki. Niektóre SSE powoływano dla szczególnych celów. Na przykład w Krakowie chodzi o przyciągnięcie dobrze prosperujących firm wysokich technologii, które przyczyniają się do rozwoju technologicznego regionu.

Z preferencji korzystają również zakłady pracy chronionej. Zwolnione są z podatku od nieruchomości. Oprócz tego korzystają również z określonych ulg w podatkach dochodowych: od osób fizycznych oraz prawnych. W zakładach pracy chronionej znajduje jednak zatrudnienie wielu niepełnosprawnych, którym w innych firmach trudno byłoby znaleźć pracę. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że uzyskanie statusu zakładu pracy chronionej wcale nie jest łatwe. Firma musi m.in. stworzyć odpowiednie warunki pracy, szczegółowo określone w ustawie.

Często mówi się też o tym, że podatku dochodowego nie płacą rolnicy. Tymczasem trzeba pamiętać, że uiszczają oni inny podatek – rolny.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej pojawiła się też możliwość uzyskania zwolnienia podatkowego dochodów z dywidend. Chodzi o to, że dywidendy wypłacane przez polskie spółki firmom z innych krajów UE są u nas zwolnione z podatku dochodowego.

Doktor Janusz Szewczak z Polskiego Centrum Badań Ekonomiczno-Społecznych zwraca uwagę na pewien haczyk w transferze dywidend za granicę. Uważa on, że przepisy umożliwiają manipulację kosztami. – Wydaje się nam, że firmy zagraniczne, manipulując kosztami, unikają obciążenia podatkowego w ramach CIT, a jednak generują zyski, które pod postacią dywidendy opuszczają kraj – powiedział J. Szewczak.

Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha ma natomiast zastrzeżenia do transakcji firm zajmujących monopolistyczną pozycję na rynku. – W tych przypadkach część dywidendy pochodzącej od wartości dodanej jest po prostu premią monopolową. To nie wynika z dobrego zarządzania, ale z monopolu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Zalewski


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »