Nie płacą fiskusowi, bo takie są przepisy
REKLAMA
Z preferencji korzystają również zakłady pracy chronionej. Zwolnione są z podatku od nieruchomości. Oprócz tego korzystają również z określonych ulg w podatkach dochodowych: od osób fizycznych oraz prawnych. W zakładach pracy chronionej znajduje jednak zatrudnienie wielu niepełnosprawnych, którym w innych firmach trudno byłoby znaleźć pracę. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że uzyskanie statusu zakładu pracy chronionej wcale nie jest łatwe. Firma musi m.in. stworzyć odpowiednie warunki pracy, szczegółowo określone w ustawie.
Często mówi się też o tym, że podatku dochodowego nie płacą rolnicy. Tymczasem trzeba pamiętać, że uiszczają oni inny podatek – rolny.
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej pojawiła się też możliwość uzyskania zwolnienia podatkowego dochodów z dywidend. Chodzi o to, że dywidendy wypłacane przez polskie spółki firmom z innych krajów UE są u nas zwolnione z podatku dochodowego.
Doktor Janusz Szewczak z Polskiego Centrum Badań Ekonomiczno-Społecznych zwraca uwagę na pewien haczyk w transferze dywidend za granicę. Uważa on, że przepisy umożliwiają manipulację kosztami. – Wydaje się nam, że firmy zagraniczne, manipulując kosztami, unikają obciążenia podatkowego w ramach CIT, a jednak generują zyski, które pod postacią dywidendy opuszczają kraj – powiedział J. Szewczak.
Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha ma natomiast zastrzeżenia do transakcji firm zajmujących monopolistyczną pozycję na rynku. – W tych przypadkach część dywidendy pochodzącej od wartości dodanej jest po prostu premią monopolową. To nie wynika z dobrego zarządzania, ale z monopolu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat