| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie zawsze można odliczyć diety

Nie zawsze można odliczyć diety

Jeśli w ciągu roku podatkowego podatnik wykonywał za granicą działalność osobiście, np. na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, to ustalając wysokość przychodu nie pomniejszy go o diety z tytułu zagranicznych podróży służbowych.

W 2004 r. polski podatnik zawarł umowy, których przedmiotem były występy solowe jako wykonawcy operowego na terenie Holandii. Próby do występów były przeprowadzane m.in. w Krakowie i Łodzi, a udział w nich był warunkiem ważności umów. Czy podatnik, ustalając swój przychód, może od niego odliczyć 30 diet z tytułu podróży służbowych?Z wyjaśnień naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z 13 maja 2005 r. (nr I-415-32/03/05) wynika, że stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) zwolnieniem z opodatkowania PIT została objęta część dochodów osób fizycznych, jeżeli mają one miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, przybywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej. Zwolnienie to przysługuje w wysokości równowartości diet z tytułu zagranicznych podróży służbowych, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca lub otrzymywane stypendium. Zwolnienie dotyczy dochodów nie przekraczających rocznie równowartości 30 diet.Jak podkreślono w wyjaśnieniu, pomniejszenie przychodu o diety ma zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do określonych źródeł przychodu uzyskiwanych przez osoby przebywające czasowo za granicą, tj. w przypadku uzyskiwania dochodów ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej. Jednak w naszym przypadku podatnik osiągnął w 2004 r. przychód ze źródeł przychodów położonych za granicą (w Holandii) z tytułu wykonywanych, na podstawie zawartych umów, występów solowych w produkcji operowej. Przychód ten należy zakwalifikować do źródła z tytułu działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. A taki przychód nie ulega pomniejszeniu o diety.W podsumowaniu naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna zauważył, że ustalając wysokość przychodu osiągniętego w Holandii z tytułu działalności wykonywanej osobiście, nie przysługuje prawo pomniejszenia uzyskanego przychodu o diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju.Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »