Jak zmienić ostateczną decyzję
REKLAMA
W skardze i odwołaniu podatnik powtórzył powyższe argumenty, podkreślając, że decyzje obu instancji naruszają zasady prawa podatkowego nakazujące organom dążenie do ustalenia stanu faktycznego i prawnego i dokonanie wymiaru podatku na podstawie tego stanu. Natomiast SKO powinno zbadać, czy przy wydawaniu decyzji w I instancji nie doszło do naruszenia przepisów prawa materialnego i przepisów dotyczących postępowania w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości.
W odpowiedzi SKO wskazało, że najistotniejsze było zbadanie kwestii zaistnienia przesłanek rażącego naruszenia prawa. Słuszna jest więc odmowa stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej z powodu wskazanego we wniosku. W postępowaniu o stwierdzenie nieważności nie będą badane uchybienia procesowe organu podatkowego, które ewentualnie mogły mieć miejsce przy wydawaniu decyzji w sprawie podatkowej. Taki zarzut strony należy uznać za niesłuszny, gdyż nie jest on przedmiotem rozstrzygania w trybie nadzwyczajnym, jaki został uruchomiony w tej sprawie.
Oddalając skargę sąd podkreślił, że w sprawie mamy do czynienia z trybem szczególnym. Aby było możliwe stwierdzenie nieważności, musi nastąpić rażące naruszenie prawa. Dodatkowo musi być to naruszenie niedające się pogodzić z podstawami konstytucyjnymi, ustrojowymi. Dowody tego naruszenia powinna zebrać strona.
Michał Stuczyński
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat