reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kupuj teraz, remontuj w nowym roku

Kupuj teraz, remontuj w nowym roku

Zamiast zajmować się szukaniem fachowca, który przeprowadzi remont, najpierw zrób zakupy związane z remontem. Z wykonaniem prac można przecież poczekać do wiosny. Wydatków premiowanych ulgą remontową można dokonać tylko do końca roku. Potem ulga ostatecznie zniknie.

Rok 2005 jest ostatnim, w którym na podstawie przepisów przejściowych obowiązuje tzw. ulga remontowa. Trudno się dziwić, że podatnicy z większym niż dotychczas zapałem zabierali się do remontów mieszkań i domów. Prawdziwy boom remontowy przypada właśnie teraz.

Nie brakuje chętnych do wymiany okien. Bardzo dużo zamówień – i to od początku sezonu – ma firma Sokółka, producent okien i drzwi. – Klienci coraz częściej pytają, czy zdążymy z produkcją okien do końca grudnia – wyjaśnił Marek Aniszka z działu sprzedaży Sokółki. Nawał pracy mają też inne przedsiębiorstwa. Współwłaściciel siedleckiej firmy Budrexpol, Waldemar Złoch, również odnotowuje wzmożone zainteresowanie klientów.

– Zdarza się nawet, że nie możemy zrealizować wszystkich zamówień i odsyłamy klientów do firm zaprzyjaźnionych – podkreśla Waldemar Złoch. Na razie Budrexpol stara się dostarczać klientom i towar, i fakturę. Ale jej współwłaściciel nie ukrywa, że bliżej końca roku będą zdarzały się przypadki zapłaty za fakturę z oddaloną w czasie dostawą okien. Zaraz dodaje jednak, że nie wszyscy producenci okien zgadzają się na praktykę wystawiania faktur nawet przy 100-proc. wpłacie.

Duży ruch, zwłaszcza w weekendy, można zaobserwować w hipermarketach budowlanych. – Odnotowujemy wzrost sprzedaży, na który z pewnością częściowo ma wpływ zakończenie możliwości korzystania z ulgi budowlanej wraz z końcem bieżącego roku – mówi Weronika Rychlik z działu rozwoju personalnego sieci OBI. Inna duża sieć budowlana, Praktiker, ulgę remontową wykorzystała w działaniach promocyjnych, organizując loterię dla klientów „Ostatni rok ulgi remontowej”.

Podstawowe warunki

Wydatki remontowe odlicza się od podatku. Mogą tego dokonać tylko osoby, które podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli ci, którzy mieszkają i płacą podatek w kraju. Wydatki na remont i modernizację muszą dotyczyć mieszkania lub domu zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłat na fundusz remontowy spółdzielni czy wspólnoty. Podatnikom tytuł prawny kojarzy się często tylko z aktem notarialnym. Faktycznie tytułem prawnym może być w zasadzie każdy dokument potwierdzający prawo do korzystania z mieszkania czy domu, m.in. umowa użyczenia, najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy (zobacz pismo MF nr PB5/MC-068-528-2125/03, publikowane: www.mf.gov.pl). Nie ma przeszkód do rozliczenia wydatków na wykończenie nowego mieszkania już od chwili podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama