Wiele przedsiębiorstw decyduje się na zainwestowanie w jednostki uczestnictwa funduszy. Dzięki temu firmy mogą liczyć na godziwe zyski. Dodatkową zaletą takich inwestycji jest prosta obsługa księgowa, natomiast podatki odprowadza się jednorazowo po zrealizowaniu zysku.
Najważniejsze w zarządzaniu aktywami firm jest wypracowanie możliwie najwyższych zysków przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Kierownictwa firm mogą inwestować wolne środki w jednostki uczestnictwa funduszy. To one decydują, który z funduszy najlepiej odpowiada ich potrzebom.
– Fundusze to coraz częściej wybierana przez przedsiębiorstwa forma inwestycji – mówi Małgorzata Góra, prezes Union Investment Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: fundusze oferują satysfakcjonujące przedsiębiorstwa zyski, a dzięki odpowiednio skonstruowanej polityce inwestycyjnej pozwalają efektywnie inwestować krótko-, średnio- i długoterminowo. Dodatkową ich zaletą jest prosta obsługa księgowa, a
podatki odprowadza się jednorazowo po zrealizowaniu zysku – nie jak w przypadku transakcji giełdowych, kiedy księgowana jest każda najmniejsza transakcja.
Kusząca giełda
Największych zainteresowaniem przedsiębiorstw cieszą się produkty o najniższym stopniu ryzyka, a jednocześnie posiadające atrakcyjny potencjał zysku.
– Chociaż w okresie hossy największe zyski notują inwestycje powiązane z giełdą, przedsiębiorcy rzadko kiedy decydują się na tak ryzykowne zagospodarowanie swoich środków – wyjaśnia prezes Małgorzata Góra. Wszak krótkoterminowo inwestycja taka mogłaby przynieść stratę. Ale długoterminowo jej potencjał zysku jest niezaprzeczalny.
Asset management
Usługa asset management to doskonałe rozwiązanie dla firm, których statutowo dotyczą ograniczenia dotyczące inwestycji środków własnych w jednostki uczestnictwa funduszy.
Asset management polega na indywidualnym zarządzaniu portfelem firmy, zgodnie z uprzednio zaakceptowaną przez nią strategią i celem inwestycyjnym dopasowanymi dokładnie do bieżącej sytuacji i oczekiwań przedsiębiorstwa.
Doradztwo inwestycyjne
Firmy, które nie chcą powierzać w
zarządzanie swoich wolnych środków firmom zewnętrznym i decydują się na samodzielne inwestowanie, mogą liczyć na ekspercką usługę Union Investment, jaką jest doradztwo inwestycyjne.
– Doradztwo inwestycyjne polega na szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji przedsiębiorstwa od strony płynności finansowej, a następnie na zarekomendowaniu na podstawie listy wymagań i oczekiwań pakietu produktów inwestycyjnych, dzięki którym
firma może zrealizować swoje cele inwestycyjne. Po stronie przedsiębiorstwa pozostaje decyzja, czy rekomendacja zostanie skonsumowana i znajdzie efekt w rzeczywistych transakcjach nabycia – podsumowuje prezes Małgorzata Góra.
Na temat efektywnego zarządzania wolnymi środkami firm przedstawiciele Union Investment Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych będą mówili podczas V Ogólnopolskiego Kongresu „Gazety Prawnej” – Rachunkowość i Podatki 2006.
W czasie kongresu zostaną również omówione zasady stosowania krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości. Przedstawione też będą praktyczne problemy podatkowe wynikające z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Uczestnicy kongresu poznają ponadto nowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu i majątku oraz możliwości międzynarodowego planowania podatkowego. Przewidziano też wykłady dotyczące przyszłorocznych zmian w podatkach.
Tradycyjne spotkanie ekspertów
W tym roku V Ogólnopolski Kongres „Gazety Prawnej” – Rachunkowość i Podatki 2006 odbędzie się 8 grudnia 2005 r. w Sali Kongresowej w Warszawie. Będzie okazją do spotkań i wymiany doświadczeń przez dyrektorów finansowych, księgowych, a także pracowników odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach za rozliczenia podatkowe. Uczestnicy kongresu zapoznają się z najnowszymi zmianami w rachunkowości i podatkach. Uzyskają ponadto wyjaśnienia dotyczące najtrudniejszych przepisów od najbardziej znanych autorytetów od podatków i rachunkowości.
Krzysztof Tomaszewski