REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpierw zysk, potem podatek

REKLAMA

Wiele przedsiębiorstw decyduje się na zainwestowanie w jednostki uczestnictwa funduszy. Dzięki temu firmy mogą liczyć na godziwe zyski. Dodatkową zaletą takich inwestycji jest prosta obsługa księgowa, natomiast podatki odprowadza się jednorazowo po zrealizowaniu zysku.
Najważniejsze w zarządzaniu aktywami firm jest wypracowanie możliwie najwyższych zysków przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Kierownictwa firm mogą inwestować wolne środki w jednostki uczestnictwa funduszy. To one decydują, który z funduszy najlepiej odpowiada ich potrzebom.
– Fundusze to coraz częściej wybierana przez przedsiębiorstwa forma inwestycji – mówi Małgorzata Góra, prezes Union Investment Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: fundusze oferują satysfakcjonujące przedsiębiorstwa zyski, a dzięki odpowiednio skonstruowanej polityce inwestycyjnej pozwalają efektywnie inwestować krótko-, średnio- i długoterminowo. Dodatkową ich zaletą jest prosta obsługa księgowa, a podatki odprowadza się jednorazowo po zrealizowaniu zysku – nie jak w przypadku transakcji giełdowych, kiedy księgowana jest każda najmniejsza transakcja.

Kusząca giełda

Największych zainteresowaniem przedsiębiorstw cieszą się produkty o najniższym stopniu ryzyka, a jednocześnie posiadające atrakcyjny potencjał zysku.
– Chociaż w okresie hossy największe zyski notują inwestycje powiązane z giełdą, przedsiębiorcy rzadko kiedy decydują się na tak ryzykowne zagospodarowanie swoich środków – wyjaśnia prezes Małgorzata Góra. Wszak krótkoterminowo inwestycja taka mogłaby przynieść stratę. Ale długoterminowo jej potencjał zysku jest niezaprzeczalny.

Asset management

Usługa asset management to doskonałe rozwiązanie dla firm, których statutowo dotyczą ograniczenia dotyczące inwestycji środków własnych w jednostki uczestnictwa funduszy.
Asset management polega na indywidualnym zarządzaniu portfelem firmy, zgodnie z uprzednio zaakceptowaną przez nią strategią i celem inwestycyjnym dopasowanymi dokładnie do bieżącej sytuacji i oczekiwań przedsiębiorstwa.

Doradztwo inwestycyjne

Firmy, które nie chcą powierzać w zarządzanie swoich wolnych środków firmom zewnętrznym i decydują się na samodzielne inwestowanie, mogą liczyć na ekspercką usługę Union Investment, jaką jest doradztwo inwestycyjne.
– Doradztwo inwestycyjne polega na szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji przedsiębiorstwa od strony płynności finansowej, a następnie na zarekomendowaniu na podstawie listy wymagań i oczekiwań pakietu produktów inwestycyjnych, dzięki którym firma może zrealizować swoje cele inwestycyjne. Po stronie przedsiębiorstwa pozostaje decyzja, czy rekomendacja zostanie skonsumowana i znajdzie efekt w rzeczywistych transakcjach nabycia – podsumowuje prezes Małgorzata Góra.
Na temat efektywnego zarządzania wolnymi środkami firm przedstawiciele Union Investment Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych będą mówili podczas V Ogólnopolskiego Kongresu „Gazety Prawnej” – Rachunkowość i Podatki 2006.
W czasie kongresu zostaną również omówione zasady stosowania krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości. Przedstawione też będą praktyczne problemy podatkowe wynikające z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Uczestnicy kongresu poznają ponadto nowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu i majątku oraz możliwości międzynarodowego planowania podatkowego. Przewidziano też wykłady dotyczące przyszłorocznych zmian w podatkach.

Tradycyjne spotkanie ekspertów

W tym roku V Ogólnopolski Kongres „Gazety Prawnej” – Rachunkowość i Podatki 2006 odbędzie się 8 grudnia 2005 r. w Sali Kongresowej w Warszawie. Będzie okazją do spotkań i wymiany doświadczeń przez dyrektorów finansowych, księgowych, a także pracowników odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach za rozliczenia podatkowe. Uczestnicy kongresu zapoznają się z najnowszymi zmianami w rachunkowości i podatkach. Uzyskają ponadto wyjaśnienia dotyczące najtrudniejszych przepisów od najbardziej znanych autorytetów od podatków i rachunkowości.

Krzysztof Tomaszewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA