REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpierw zysk, potem podatek

REKLAMA

Wiele przedsiębiorstw decyduje się na zainwestowanie w jednostki uczestnictwa funduszy. Dzięki temu firmy mogą liczyć na godziwe zyski. Dodatkową zaletą takich inwestycji jest prosta obsługa księgowa, natomiast podatki odprowadza się jednorazowo po zrealizowaniu zysku.
Najważniejsze w zarządzaniu aktywami firm jest wypracowanie możliwie najwyższych zysków przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Kierownictwa firm mogą inwestować wolne środki w jednostki uczestnictwa funduszy. To one decydują, który z funduszy najlepiej odpowiada ich potrzebom.
– Fundusze to coraz częściej wybierana przez przedsiębiorstwa forma inwestycji – mówi Małgorzata Góra, prezes Union Investment Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: fundusze oferują satysfakcjonujące przedsiębiorstwa zyski, a dzięki odpowiednio skonstruowanej polityce inwestycyjnej pozwalają efektywnie inwestować krótko-, średnio- i długoterminowo. Dodatkową ich zaletą jest prosta obsługa księgowa, a podatki odprowadza się jednorazowo po zrealizowaniu zysku – nie jak w przypadku transakcji giełdowych, kiedy księgowana jest każda najmniejsza transakcja.

Kusząca giełda

Największych zainteresowaniem przedsiębiorstw cieszą się produkty o najniższym stopniu ryzyka, a jednocześnie posiadające atrakcyjny potencjał zysku.
– Chociaż w okresie hossy największe zyski notują inwestycje powiązane z giełdą, przedsiębiorcy rzadko kiedy decydują się na tak ryzykowne zagospodarowanie swoich środków – wyjaśnia prezes Małgorzata Góra. Wszak krótkoterminowo inwestycja taka mogłaby przynieść stratę. Ale długoterminowo jej potencjał zysku jest niezaprzeczalny.

Asset management

Usługa asset management to doskonałe rozwiązanie dla firm, których statutowo dotyczą ograniczenia dotyczące inwestycji środków własnych w jednostki uczestnictwa funduszy.
Asset management polega na indywidualnym zarządzaniu portfelem firmy, zgodnie z uprzednio zaakceptowaną przez nią strategią i celem inwestycyjnym dopasowanymi dokładnie do bieżącej sytuacji i oczekiwań przedsiębiorstwa.

Doradztwo inwestycyjne

Firmy, które nie chcą powierzać w zarządzanie swoich wolnych środków firmom zewnętrznym i decydują się na samodzielne inwestowanie, mogą liczyć na ekspercką usługę Union Investment, jaką jest doradztwo inwestycyjne.
– Doradztwo inwestycyjne polega na szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji przedsiębiorstwa od strony płynności finansowej, a następnie na zarekomendowaniu na podstawie listy wymagań i oczekiwań pakietu produktów inwestycyjnych, dzięki którym firma może zrealizować swoje cele inwestycyjne. Po stronie przedsiębiorstwa pozostaje decyzja, czy rekomendacja zostanie skonsumowana i znajdzie efekt w rzeczywistych transakcjach nabycia – podsumowuje prezes Małgorzata Góra.
Na temat efektywnego zarządzania wolnymi środkami firm przedstawiciele Union Investment Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych będą mówili podczas V Ogólnopolskiego Kongresu „Gazety Prawnej” – Rachunkowość i Podatki 2006.
W czasie kongresu zostaną również omówione zasady stosowania krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości. Przedstawione też będą praktyczne problemy podatkowe wynikające z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Uczestnicy kongresu poznają ponadto nowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu i majątku oraz możliwości międzynarodowego planowania podatkowego. Przewidziano też wykłady dotyczące przyszłorocznych zmian w podatkach.

Tradycyjne spotkanie ekspertów

W tym roku V Ogólnopolski Kongres „Gazety Prawnej” – Rachunkowość i Podatki 2006 odbędzie się 8 grudnia 2005 r. w Sali Kongresowej w Warszawie. Będzie okazją do spotkań i wymiany doświadczeń przez dyrektorów finansowych, księgowych, a także pracowników odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach za rozliczenia podatkowe. Uczestnicy kongresu zapoznają się z najnowszymi zmianami w rachunkowości i podatkach. Uzyskają ponadto wyjaśnienia dotyczące najtrudniejszych przepisów od najbardziej znanych autorytetów od podatków i rachunkowości.

Krzysztof Tomaszewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Co do zasady urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

REKLAMA