Będą kary za niewykorzystane dotacje
REKLAMA
– Poprzednie przepisy nie uwzględniały faktu korzystania przez Polskę ze środków UE – stwierdziła Małgorzata Markiewicz, ekspert Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE. Podkreśliła, że ważna jest przejrzystość w gospodarowaniu tymi środkami.
Ustawa jest zupełnie nowym aktem prawnym. Nie wprowadza jednak rewolucji w zakresie finansów publicznych. A przepisy dotyczące tej sfery wymagają kompleksowego uporządkowania. Obecna ustawa z 1998 r. jest nieczytelna. Nowelizowano ją już 45 razy. Nowa ustawa, oprócz przejrzystości przepisów, ma zapewnić większą jawność finansów publicznych.
Ustawa wprowadza przepisy przewidujące kary dla samorządów, które nie wykorzystają dotacji. Będą one musiały zostać zwrócone z odsetkami, a samorząd nie dostanie dotacji przez następne trzy lata.
– Wadą ustawy jest to, że nie zmieniła się organizacja sektora finansów publicznych. Nie zlikwidowano funduszy celowych, zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych. Zlikwidowano jedynie środki specjalne, w dodatku zastępując je nowymi funduszami motywacyjnymi – stwierdził Ireneusz Jabłoński, ekspert z Centrum im. Adama Smitha. Podkreślił on, że finanse publiczne wymagają rewolucyjnych zmian, a ustawa ich nie wprowadza.
– Skutkiem tego orzeczenia minister finansów będzie realizował system koordynacji kontroli finansowej i audytu wewnętrznego w stosunku do tych instytucji w ograniczonym zakresie – podkreśliła Bożena Zwolenik, dyrektor Departamentu Koordynacji Kontroli Finansowej i Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Finansów.
Nowości w ustawie
Wiesława Moczydłowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat