Pożądane rozliczenia kasowe
REKLAMA
Biorąc pod uwagę niejasności interpretacyjne, niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania w zakresie uzyskiwania zwrotu podatku, a także problemy z klasyfikacją usług i towarów do właściwej stawki VAT oraz ustaleniem, czy dana usługa podlega obowiązkowi podatkowemu w zakresie VAT (umowy zlecenia), przedsiębiorcy uważają, że ustawę o podatku od towarów i usług należy opracować od podstaw.
– Za sprawę bardzo istotną uważamy skrócenie okresu oczekiwań na zwrot VAT, a także wprowadzenie powszechnej zasady kasowego rozliczania tego podatku (obecnie taką opcję mają tylko małe podmioty) – stwierdził dr Mieczysław Bąk. Jak podkreślił, płatność VAT powinna następować po uzyskaniu płatności za fakturę.
Jednocześnie odliczenie podatku byłoby możliwe po zapłaceniu faktury. Wprowadzenie powszechnej zasady kaso- wego rozliczania VAT jest także kluczowym instrumentem w likwidacji zatorów płatniczych w Polsce.
– Uważamy, że bardzo ważną sprawą jest zniesienie szczegółowego obowiązku podatkowego w ustawie o VAT (podobnie jak w przypadku podatków dochodowych). Ustalenie, w którym momencie następuje obowiązek podatkowy, wymaga teraz szczegółowego przestudiowania ustawy i ustalenia, czy przy dokonaniu określonej czynności podlegającej VAT ustawodawca określił szczególny moment powstawania obowiązku podatkowego, czy też do wspomnianej czynności należy stosować zasady ogólne – powiedział dr Mieczysław Bąk.
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat