REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie można odzyskać nawet 56 tysięcy złotych

REKLAMA

Indywidualni inwestorzy będą mogli odzyskać ponad 56 tys. zł jako zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Ustawa przewidująca rekompensaty nie zakazuje łączenia znajdujących się w niej limitów. Wprowadzono je pod naciskiem Ministerstwa Finansów. Dziś resort może mieć problem.
Specjaliści od podatków są zgodni. W ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która wchodzi w życie 1 stycznia, nie ma zakazu sumowania zawartych w niej limitów.

Według doradcy podatkowego Dariusza M. Malinowskiego ustawowe sformułowania dotyczące ograniczeń zwrotu są niezbyt precyzyjne. Łączenie limitów jest jednak dopuszczalne.

REKLAMA

Autopromocja

– Podejrzewam, że nie taka była intencja ustawodawcy. W ustawie nie ma jednak żadnego przepisu odnoszącego się do łącznego, maksymalnego limitu. Zwrot następuje w drodze decyzji, zapewne więc postępowania w tej kwestii, odwołania i ewentualne rozstrzygnięcia sądowe zweryfikują to stanowisko – uważa Dariusz M. Malinowski.

Podobnego zdania jest Marta Szafarowska, doradca podatkowy z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Zwraca uwagę, że między przepisami określającymi wysokość limitów nie ma żadnych łączników typu „albo” lub „oraz”. W ustawie nie ma też generalnego ograniczenia kwotowego ustalającego jeden górny limit zwrotu VAT dla wszystkich rodzajów inwestycji. To oznacza, że limity można sumować.

– Wprowadzenie różnego traktowania inwestorów tylko ze względu na rodzaj faktury, którą posiadają, nie byłoby uzasadnione. Należy przyjąć inny limit dla każdego rodzaju prowadzonej inwestycji. W przypadku prowadzenia różnych inwestycji mamy do czynienia z czterema różnymi limitami. Wykorzystanie jednego limitu nie pozbawia prawa do skorzystania z innego – mówi Marta Szafarowska.

Zwrot obejmie 68,18 proc. VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. W przypadku faktur wykorzystanych do rozliczenia ulgi remontowej rekompensata wyniesie tylko 55,23 proc. podatku.

Po zsumowaniu limitów maksymalny zwrot VAT wyniósłby ponad 56 tys. zł. Oczywiście dotyczyłby tylko tych inwestorów, którzy udokumentują, że na materiały budowlane wydali bądź wydadzą do końca 2007 roku odpowiednie kwoty. Ministerstwo Finansów wydaje się zaskoczone naszymi obliczeniami. Na stanowisko resortu czekamy już niemal dwa tygodnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Były wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział Gazecie Prawnej, że podczas prac nad ustawą nie zastanawiano się nad tym, czy limity można łączyć, czy nie.

– Maksymalne wykorzystanie wszystkich limitów może się zdarzyć w wyjątkowych sytuacjach. Skutki budżetowe szacowaliśmy na podstawie danych dotyczących ulgi remontowej i budowlanej. Ze zwrotu skorzysta około 10 mln podatników oraz rolnicy, którzy nie mieli prawa do ulg remontowej i budowlanej. Ci ostatni prawdopodobnie nie mają faktur za poprzedni rok, ale teraz zaczynają je gromadzić – mówi Jarosław Neneman. Jego zdaniem ustawa może kosztować budżet około 4,5 mld zł.

REKLAMA

Ograniczenia odliczeń wprowadzono do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym pod naciskiem Ministerstwa Finansów. W pierwotnej wersji w ogóle ich nie było. Generalnie zwrot VAT ma wynieść 68,18 proc. VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. W przypadku faktur wykorzystanych do rozliczenia ulgi remontowej rekompensatę ograniczono do 55,23 proc. VAT. Ustawa wprowadza także maksymalne limity odliczeń.

W przypadku faktur niewykorzystanych do ulgi remontowej zwrot wyniesie nie więcej jednak niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. powierzchni użytkowej i ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji, w razie robót budowlanych, na które potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Do obliczenia limitu w przypadku prac, do którego pozwolenie na budowę nie jest potrzebne, przyjmuje się powierzchnię 30 mkw. powierzchni użytkowej.

Podobne ograniczenia dotyczą faktur wykorzystanych do ulgi remontowej. W tym przypadku limity wynoszą jednak 9,959 proc. iloczynów opartych na 70 mkw. powierzchni lub 30 mkw. powierzchni (w zależności od rodzaju prac).

Przyjęta wbrew rządowi ustawa ma zrekompensować inwestorom indywidualnym wzrost stawki VAT na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc., który nastąpił po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Podwyżka dotknęła osoby budujące tzw. sposobem gospodarczym, które nie mogą odliczyć VAT naliczonego z faktur za materiały budowlane.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA