| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie można odzyskać nawet 56 tysięcy złotych

Będzie można odzyskać nawet 56 tysięcy złotych

Indywidualni inwestorzy będą mogli odzyskać ponad 56 tys. zł jako zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Ustawa przewidująca rekompensaty nie zakazuje łączenia znajdujących się w niej limitów. Wprowadzono je pod naciskiem Ministerstwa Finansów. Dziś resort może mieć problem.

Specjaliści od podatków są zgodni. W ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która wchodzi w życie 1 stycznia, nie ma zakazu sumowania zawartych w niej limitów.

Według doradcy podatkowego Dariusza M. Malinowskiego ustawowe sformułowania dotyczące ograniczeń zwrotu są niezbyt precyzyjne. Łączenie limitów jest jednak dopuszczalne.

– Podejrzewam, że nie taka była intencja ustawodawcy. W ustawie nie ma jednak żadnego przepisu odnoszącego się do łącznego, maksymalnego limitu. Zwrot następuje w drodze decyzji, zapewne więc postępowania w tej kwestii, odwołania i ewentualne rozstrzygnięcia sądowe zweryfikują to stanowisko – uważa Dariusz M. Malinowski.

Podobnego zdania jest Marta Szafarowska, doradca podatkowy z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Zwraca uwagę, że między przepisami określającymi wysokość limitów nie ma żadnych łączników typu „albo” lub „oraz”. W ustawie nie ma też generalnego ograniczenia kwotowego ustalającego jeden górny limit zwrotu VAT dla wszystkich rodzajów inwestycji. To oznacza, że limity można sumować.

– Wprowadzenie różnego traktowania inwestorów tylko ze względu na rodzaj faktury, którą posiadają, nie byłoby uzasadnione. Należy przyjąć inny limit dla każdego rodzaju prowadzonej inwestycji. W przypadku prowadzenia różnych inwestycji mamy do czynienia z czterema różnymi limitami. Wykorzystanie jednego limitu nie pozbawia prawa do skorzystania z innego – mówi Marta Szafarowska.

Zwrot obejmie 68,18 proc. VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. W przypadku faktur wykorzystanych do rozliczenia ulgi remontowej rekompensata wyniesie tylko 55,23 proc. podatku.

Po zsumowaniu limitów maksymalny zwrot VAT wyniósłby ponad 56 tys. zł. Oczywiście dotyczyłby tylko tych inwestorów, którzy udokumentują, że na materiały budowlane wydali bądź wydadzą do końca 2007 roku odpowiednie kwoty. Ministerstwo Finansów wydaje się zaskoczone naszymi obliczeniami. Na stanowisko resortu czekamy już niemal dwa tygodnie.

Były wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział Gazecie Prawnej, że podczas prac nad ustawą nie zastanawiano się nad tym, czy limity można łączyć, czy nie.

– Maksymalne wykorzystanie wszystkich limitów może się zdarzyć w wyjątkowych sytuacjach. Skutki budżetowe szacowaliśmy na podstawie danych dotyczących ulgi remontowej i budowlanej. Ze zwrotu skorzysta około 10 mln podatników oraz rolnicy, którzy nie mieli prawa do ulg remontowej i budowlanej. Ci ostatni prawdopodobnie nie mają faktur za poprzedni rok, ale teraz zaczynają je gromadzić – mówi Jarosław Neneman. Jego zdaniem ustawa może kosztować budżet około 4,5 mld zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK