REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT. Zwrot wydatków na materiały budowlane

REKLAMA

Wystąpienie o rekompensatę w wysokości 56 tys. zł nie będzie karane więzieniem ani grzywną, choć Ministerstwo Finansów uważa, że maksymalny zwrot podatku od materiałów budowlanych może wynieść około 31 tys. zł.

Toczy się spór dotyczący maksymalnej kwoty zwrotu części podatku zawartego w cenie materiałów budowlanych. O sprawie pisaliśmy w GP z 21 i 23 grudnia 2005 r. Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przewiduje cztery ograniczenia, których wysokość zależy między innymi od rodzaju inwestycji oraz od ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszanej przez GUS. Zgodnie z opinią ekspertów podatkowych limity te można łączyć. Wtedy maksymalna kwota zwrotu może wynieść nawet 56 tys. zł. Resort finansów uważa jednak, że można łączyć tylko dwa limity, a wtedy zwrot nie przekroczyłby 31 tys. zł. Tymczasem w kodeksie karnym skarbowym znalazł się przepis, który przewiduje grzywnę, a nawet więzienie za próbę wyłudzenia nienależnego zwrotu części podatku zawartego w cenie materiałów budowlanych.

Czy to znaczy, że inwestor, który we wniosku połączy więcej niż dwa limity i wystąpi o więcej niż 31 tys. zł, narazi się na karę?

– Osoba podająca we wniosku limit wynikający ze zsumowania czterech ograniczeń zawartych w ustawie nie naraża się na sankcje karne skarbowe. Mogą być one jedynie naliczone w przypadku podania nieprawdziwych danych dotyczących poniesionych wydatków – uważa Grzegorz Gałacki, radca prawny w Kancelarii Hananim & Galacki.

Monika Kopiecka, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku, także uspokaja.

– Odpowiedzialności będzie podlegał sprawca, który popełni czyn z winy umyślnej, na przykład gdy przedstawi organowi podatkowemu sfałszowane faktury czy też inne wymagane ustawą dokumenty. Za nieprawidłowe wyliczenie kwoty zwrotu VAT nie grozi kara, zwłaszcza że będzie on następował na podstawie postępowania podatkowego i decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego – tłumaczy Monika Kopiecka. Dodaje, że jeśli Ministerstwo Finansów wyda oficjalną interpretację przepisów dotyczących łączenia limitów, to będzie ona wiążąca dla organów podatkowych. Na razie wytyczne ministerstwa do urzędów skarbowych nie dotarły.

– Przede wszystkim czekamy na wzór wniosku o zwrot VAT – informuje Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.

Ministerstwo Finansów opracowuje formularz, który ułatwi inwestorom prawidłowe napisanie podań o zwrot podatku, a organom podatkowym ich weryfikację. Ustawa o zwrocie VAT zawiera tylko wskazówki dotyczące informacji, które muszą być we wniosku i załącznikach do niego. Samego wzoru wniosku w niej jednak nie ma. Urzędy skarbowe obawiają się, że zostaną zasypane lawiną błędnie wypełnionych podań np. nie zawierających wszystkich danych. Inwestorów trzeba będzie wzywać do ich uzupełnienia.

Ustawa o zwrocie części VAT zawartej w cenie materiałów budowlanych wchodzi w życie 1 stycznia 2006 roku. Rekompensaty obejmą faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych wystawione po 1 maja 2004 r. (kiedy nastąpiła podwyżka stawki podatku z 7 proc. na 22 proc.) do końca 2007 roku.
Konrad Piłat, Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak sprawdzić, czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń i czy odprowadza za niego składki do ZUS?

  Odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS za swoich pracowników jest obowiązkiem pracodawcy, podobnie jak zgłoszenie zatrudnionych do tych ubezpieczeń. Jak sprawdzić, czy te obowiązki pracodawca wykonuje? Można to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub po złożeniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Karuzela VAT. Oszustwo podatkowe męża nie implikuje winy żony

  Karuzela VAT. "Dostęp małżonki do wspólnego konta z mężem, historii przelewów i zgromadzonych na nim środków, nie oznacza, że można jej przypisać popełnienie przestępstwa oszustwa podatkowego, o które oskarżony jest jej mąż. Nie przesądzają o tym także kontakty męża z firmą, w której jest zatrudniona" – orzekł sąd okręgowy w Warszawie w opublikowanym w dniu 27 września 2023 r. wyroku z dnia 9 sierpnia 2023 r.

  50 tys. USD za 1 bitcoina w styczniu 2024 roku? To możliwe, i to może nie być koniec wzrostów

  Wielu analityków rynkowych prognozuje, że cena bitcoina może osiągnąć poziom 50 tys. dolarów do stycznia 2024 roku. Ale ma to być tylko początek dużych wzrostów. Obecny spadek kursu tej kryptowaluty nie zmienia przewidywań, że przed bitcoinem otwiera się nowy rozdział życia. Przełom ma nastąpić w styczniu przyszłego roku i wówczas cyfrowa waluta będzie jeszcze bardziej zyskiwała na wartości.

  Tabela kursów średnich NBP z 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3366 zł.

  Zerowy VAT na żywność w 2024 roku - skutki dla budżetu

  Obniżenie stawki VAT na żywność do 0 proc. do końca marca 2024 roku zmniejszy wpływy budżetowe o 2 mld 745 mln zł - poinformowano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) załączonych do rozporządzenia.

  KSeF 2023/2024. Nadawanie uprawnień większej liczbie pracowników [Komunikat MF]. Samofakturowanie, biura rachunkowe, JST i jednostki wewnętrzne

  Jak nadawać uprawnienia do KSeF większej liczbie pracowników? Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF zapewnia podatnikowi pełen zakres uprawnień. Ministerstwo Finansów informuje, że poza podatnikiem w systemie może działać podmiot uprawniony przez tego podatnika, np. biuro rachunkowe lub konkretna osoba fizyczna. Korzyści jakie otrzymuje podatnik po uwierzytelnieniu to możliwość przeglądania, wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. 

  Kiedy 12,5% od najmu?

  Ryczałt z tytułu najmu, od nadwyżki ponad 100 tys. zł przychodu, wynosi 12,5%. Jednak w przypadku osiągania przychodów z wynajmu przez małżonków obowiązuje limit łączny w wysokości 200 tys. zł, czyli dla każdego małżonka po 100 tys. zł. Limity te będą mały zastosowanie także w 2024 roku.

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  REKLAMA