REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatniku, miej się na baczności

REKLAMA

Podatnikom, którzy nie złożą w terminie informacji podsumowującej, grozi kara grzywny do 17 982 zł. Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w takim dokumencie zagrożone jest już karą wynoszącą prawie 3 miliony złotych. Przewiduje to znowelizowany kodeks karny skarbowy.
Obowiązująca od 17 grudnia ubiegłego roku nowelizacja ustawy – Kodeks karny skarbowy znacznie rozszerzyła katalog przestępstw i wykroczeń skarbowych. Przewidziano kary za czynności, które dotychczas im nie podlegały. Jedną z takich sytuacji, która od kilkunastu dni stanowi przestępstwo skarbowe, są nieprawidłowości w informacji podsumowującej.
Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 178, poz. 1479) wprowadziła nowe przestępstwo, określone w dodanym art. 80a ustawy. W myśl tego przepisu, kto w informacji podsumowującej podaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. Natomiast, kto wbrew obowiązkowi, nie składa w terminie właściwemu organowi informacji podsumowującej, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Maksymalna stawka dzienna, przewidziana przez kodeks, wynosi 11 988 zł. Oznacza to, że za nieprawidłowości wynikające ze złożonej przez podatnika informacji podsumowującej może grozić kara do 2 877 120 zł.

Co w informacji

W informacji podsumowującej powinny znaleźć się następujące dane:
• nazwa lub imię i nazwisko podmiotu zobowiązanego do złożenia informacji, jego numer identyfikacji podatkowej,
• właściwy i ważny numer identyfikacyjny kontrahenta, nadany mu w państwie członkowskim Unii Europejskiej, z którego dokonywane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub do którego dokonywana jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów,
• kod kraju, z którego dokonywana jest wymieniona dostawa lub nabycie,
• łączna wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – w odniesieniu do poszczególnych kontrahentów.
Zachowanie sprawcy czynu zabronionego wiąże się zatem z podaniem nieprawdy w informacji podsumowującej lub zatajeniem prawdy w tej informacji. Wystarczy jeden element zabronionego zachowania, żeby uznane ono było za przestępstwo skarbowe. Podanie nieprawdy w informacji podsumowującej to złożenie informacji, która jest nieprawdziwa, niezgodna z prawdą, ze stanem rzeczywistym. Informacja podsumowująca może być uznana za nierzetelną, nieprawdziwą, zarówno wówczas, gdy wszystkie dane w niej zawarte będą nieprawdziwe, jak też gdy tylko niektóre z nich za takie zostaną uznane.
Z kolei zatajenie prawdy wiąże się ze świadomym ukryciem wszystkich lub niektórych danych w informacji podsumowującej.

Kto składa informacje

Obowiązek składania informacji podsumowujących o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów ciąży na podatnikach wymienionych w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dokonujących tych dostaw i nabyć, zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE. Informacje podsumowujące muszą być składane w urzędzie skarbowym, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek składania takich informacji ciąży również na osobach prawnych, niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE (art. 100 ust. 1 i 2 cyt. ustawy). Właściwym organem, do którego należy składać informacje podsumowujące, jest urząd skarbowy, w którym zarejestrowany jest podatnik VAT UE.
W razie stwierdzenia jakichkolwiek błędów w złożonych informacjach podsumowujących podmiot, który je złożył, ma obowiązek niezwłocznego złożenia korekty błędnej informacji podsumowującej.

Jaka grozi kara

Niezłożenie informacji podsumowującej w terminie zagrożone jest karą grzywny za wykroczenie skarbowe. Podmiotem wykroczenia skarbowego, określonego w art. 80a par. 2 kodeksu karnego skarbowego, może być każdy podatnik zobowiązany do złożenia informacji podsumowującej. Za wykroczenie skarbowe kodeks przewiduje kary grzywny od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie wynosi w 2006 roku 899,10 zł. Zatem za niezłożenie w terminie informacji podsumowującej grozi nam kara grzywny od 89,91 zł do 17 982 zł.

Jaka wysokość grzywny

Kodeks karny skarbowy przewiduje karę do 240 stawek dziennych za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w informacji podsumowującej. Minimalne wynagrodzenie w 2006 roku wynosi 899,10 zł. Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności. Zatem maksymalna kara grzywny za nieprawidłowości wynikające ze złożonej przez podatnika informacji podsumowującej wynosi [(1/30 x 899,10) x 400 x 240 ] = 29,97 x 400 x 240 = 11 988 x 240 = 2 877 120 zł.

Wiesława Moczydłowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  REKLAMA