| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatniku, miej się na baczności

Podatniku, miej się na baczności

Podatnikom, którzy nie złożą w terminie informacji podsumowującej, grozi kara grzywny do 17 982 zł. Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w takim dokumencie zagrożone jest już karą wynoszącą prawie 3 miliony złotych. Przewiduje to znowelizowany kodeks karny skarbowy.

Obowiązująca od 17 grudnia ubiegłego roku nowelizacja ustawy – Kodeks karny skarbowy znacznie rozszerzyła katalog przestępstw i wykroczeń skarbowych. Przewidziano kary za czynności, które dotychczas im nie podlegały. Jedną z takich sytuacji, która od kilkunastu dni stanowi przestępstwo skarbowe, są nieprawidłowości w informacji podsumowującej.
Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 178, poz. 1479) wprowadziła nowe przestępstwo, określone w dodanym art. 80a ustawy. W myśl tego przepisu, kto w informacji podsumowującej podaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. Natomiast, kto wbrew obowiązkowi, nie składa w terminie właściwemu organowi informacji podsumowującej, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Maksymalna stawka dzienna, przewidziana przez kodeks, wynosi 11 988 zł. Oznacza to, że za nieprawidłowości wynikające ze złożonej przez podatnika informacji podsumowującej może grozić kara do 2 877 120 zł.

Co w informacji

W informacji podsumowującej powinny znaleźć się następujące dane:
• nazwa lub imię i nazwisko podmiotu zobowiązanego do złożenia informacji, jego numer identyfikacji podatkowej,
• właściwy i ważny numer identyfikacyjny kontrahenta, nadany mu w państwie członkowskim Unii Europejskiej, z którego dokonywane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub do którego dokonywana jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów,
• kod kraju, z którego dokonywana jest wymieniona dostawa lub nabycie,
• łączna wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – w odniesieniu do poszczególnych kontrahentów.
Zachowanie sprawcy czynu zabronionego wiąże się zatem z podaniem nieprawdy w informacji podsumowującej lub zatajeniem prawdy w tej informacji. Wystarczy jeden element zabronionego zachowania, żeby uznane ono było za przestępstwo skarbowe. Podanie nieprawdy w informacji podsumowującej to złożenie informacji, która jest nieprawdziwa, niezgodna z prawdą, ze stanem rzeczywistym. Informacja podsumowująca może być uznana za nierzetelną, nieprawdziwą, zarówno wówczas, gdy wszystkie dane w niej zawarte będą nieprawdziwe, jak też gdy tylko niektóre z nich za takie zostaną uznane.
Z kolei zatajenie prawdy wiąże się ze świadomym ukryciem wszystkich lub niektórych danych w informacji podsumowującej.

Kto składa informacje

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK