Ulgę na złe długi trzeba poprawić
Podatnicy skarżą się na przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Czy zakres tej ulgi powinien być rozszerzony i jak to zrobić?
Antoni Dąbrowski, radca prawny i doradca podatkowy, P. Kacprzyk Kancelaria Prawna Mazars Polska
– Chciałbym wskazać na dwa elementy, które można zmienić. Obecna regulacja wymaga od podatnika, aby wierzytelności zostały odpisane jako nieściągalne w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym i żeby stanowiły koszty uzyskania przychodów. Przepis więc znacznie ogranicza korzystanie z ulgi przez podatników. Należy więc ten wymóg złagodzić. Uważam, że można wprowadzić zapis, żeby dla skorzystania z ulgi wystarczyło samo uprawdopodobnienie, że wierzytelność jest nieściągalna, np. w sytuacji gdy minęło sześć miesięcy od terminu płatności i jednocześnie wierzyciel kilkakrotnie wzywał dłużnika do zapłaty zobowiązania. W takiej sytuacji podatnik powinien mieć prawo do skorzystania z ulgi.
Trzeba też wykreślić przepis, który wyklucza zastosowanie ulgi u podatników, którzy są powiązani z dłużnikami (art. 89a ust. 7 ustawy o VAT). Chodzi w szczególności o powiązania kapitałowe, gdzie jeden z kontrahentów posiada co najmniej 5 proc. praw głosu u drugiego kontrahenta. Obecnie, jeżeli taki związek istnieje, skorzystanie z ulgi jest wykluczone. Moim zdaniem nie ma to uzasadnienia, ponieważ skorzystanie z tej ulgi jest neutralne dla budżetu państwa. Wierzyciel zmniejsza swój podatek należny, a dłużnik ma obowiązek skorygować podatek naliczony, ewentualnie musi wykazać podatek należny w związku z korektą po stronie wierzyciela. Nie ma więc uzasadnienia, żeby wykluczać zastosowanie ulgi, w sytuacji gdy istnieją powiązania między podmiotami, bo one nie oznaczają automatycznie, że strony dokonują nadużycia.
Notował Łukasz Zalewski
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
79,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: