reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgę na złe długi trzeba poprawić

Ulgę na złe długi trzeba poprawić

Podatnicy skarżą się na przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Czy zakres tej ulgi powinien być rozszerzony i jak to zrobić?

Antoni Dąbrowski, radca prawny i doradca podatkowy, P. Kacprzyk Kancelaria Prawna Mazars Polska

– Chciałbym wskazać na dwa elementy, które można zmienić. Obecna regulacja wymaga od podatnika, aby wierzytelności zostały odpisane jako nieściągalne w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym i żeby stanowiły koszty uzyskania przychodów. Przepis więc znacznie ogranicza korzystanie z ulgi przez podatników. Należy więc ten wymóg złagodzić. Uważam, że można wprowadzić zapis, żeby dla skorzystania z ulgi wystarczyło samo uprawdopodobnienie, że wierzytelność jest nieściągalna, np. w sytuacji gdy minęło sześć miesięcy od terminu płatności i jednocześnie wierzyciel kilkakrotnie wzywał dłużnika do zapłaty zobowiązania. W takiej sytuacji podatnik powinien mieć prawo do skorzystania z ulgi.
Trzeba też wykreślić przepis, który wyklucza zastosowanie ulgi u podatników, którzy są powiązani z dłużnikami (art. 89a ust. 7 ustawy o VAT). Chodzi w szczególności o powiązania kapitałowe, gdzie jeden z kontrahentów posiada co najmniej 5 proc. praw głosu u drugiego kontrahenta. Obecnie, jeżeli taki związek istnieje, skorzystanie z ulgi jest wykluczone. Moim zdaniem nie ma to uzasadnienia, ponieważ skorzystanie z tej ulgi jest neutralne dla budżetu państwa. Wierzyciel zmniejsza swój podatek należny, a dłużnik ma obowiązek skorygować podatek naliczony, ewentualnie musi wykazać podatek należny w związku z korektą po stronie wierzyciela. Nie ma więc uzasadnienia, żeby wykluczać zastosowanie ulgi, w sytuacji gdy istnieją powiązania między podmiotami, bo one nie oznaczają automatycznie, że strony dokonują nadużycia.

Notował Łukasz Zalewski


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama