REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakich ulg należy korzystać, a jakich się wystrzegać

REKLAMA

W 2006 roku zaczęły obowiązywać nowe ulgi i zwolnienia. Skorzystanie jednak z niektórych z nich może okazać się ryzykowne. Najmniej wątpliwości budzi zwrot VAT na materiały budowlane. Do najbardziej kontrowersyjnych ulg można z pewnością zaliczyć ulgę na nianie, bo może wcale się nie opłacać.
Choć większość podatników jeszcze nie rozliczyła się z podatku za 2005 rok, wielu już myśli, co zrobić, żeby zapłacić jak najmniej w roku 2006. Ulgi i zwolnienia obowiązujące od lat nie powinny podatnikom sprawiać kłopotu. Są jednak także takie, które podatnicy odliczają od niedawna lub będą odliczać po raz pierwszy.
Ulga innowacyjna, sportowa czy ulga na nianie może pozwolić na oszczędność w podatku. Jednak – choć przepisy stanowiące podstawę do odliczenia nie są skomplikowane – nie wiadomo, czy w praktyce nie przyniosą jakichś niespodzianek.

Ulga na nianie

Z roku na rok na podatkach można zarobić coraz mniej. Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zniknęły w ciągu ostatnich kilku lat najbardziej intratne ulgi: stare ulgi budowlane, ulga remontowa czy ulga uczniowska.
W ustawie znalazły się jednak nowe odliczenia i zwolnienia. Od 2005 roku podatnicy mogą korzystać z odliczenia wydatków na internet. W 2006 roku pojawiły się kolejne trzy ulgi: sportowa, innowacyjna dla przedsiębiorców oraz tzw. ulga na nianie. Ta ostatnia ulga obowiązuje od 1 listopada 2005 roku. i chyba budzi największe wątpliwości. Co prawda podatnicy mogą odliczyć od podatku wydatki poniesione z własnej kieszeni na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pomocy domowych, m.in. niań, ale wiele wskazuje, że ulga będzie martwym odliczeniem. I to nie tylko z uwagi na to, że gosposię czy nianię dla skorzystania z ulgi trzeba przenieść z szarej strefy i podpisać z nią umowę, przede wszystkim, żeby z odliczenia skorzystać, najpierw będzie trzeba zapłać za gosposię ZUS z własnej kieszeni. Dodając do tego inne warunki – zwłaszcza to, że umowa aktywizacyjna musi trwać nieprzerwanie 12 miesięcy – ulga na nianie staje się odliczeniem mało interesującym.

Kusząca ulga na sport

W tym roku po raz pierwszy będzie także można skorzystać z ulgi związanej z wydatkami na kluby sportowe zrzeszające juniorów. Posłowie uchwalili ją wbrew woli rządu. Konstrukcja ulgi może zachęcać do skorzystania z niej, ale jednocześnie budzi wiele wątpliwości. Najbardziej kusząca może okazać się dla właścicieli klubów sportowych, gdyż te ostatnie nie muszą opodatkowywać przekazanych im wpłat. To oznacza zwolnienie z podatku do 10 proc. dochodów właścicieli klubów. Przepisy nie nakazują żadnych szczególnych obowiązków dokumentacyjnych. I tu może być problem. Trudno bowiem przypuszczać, by intencją ustawodawcy było pozwolenie, by do skorzystania z ulgi uprawniało zwykłe oświadczenie klubu, że otrzymał pieniądze.

Zwrot VAT

Hitem 2006 roku może się okazać zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Ustawa, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, ma zrekompensować inwestorom indywidualnym skutki podwyżki VAT na materiały budowlane, która nastąpiła po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Stawka VAT na te produktu wzrosła wtedy z 7-proc. do 22 proc.
Podwyżka VAT dotknęła w zasadzie tylko inwestorów budujących czy remontujących tzw. systemem gospodarczym. O ile w przypadku zakupu gotowego mieszkania inwestor płaci 7-proc. stawkę VAT, o tyle osobom, które budują wszystko same i same kupują materiały budowlane, musi do ich kosztów doliczyć 22 proc. To zdaniem niektórych ekspertów rodzi nierówność wobec prawa. Z ulgi będzie mógł skorzystać każdy (bez względu na to, czy jest podatnikiem czy nie), kto po 1 maja 2005 roku poniósł wydatki na materiały budowlane wykorzystane do budynku lub remontu lokalu mieszkalnego. Wydatki te trzeba będzie udokumentować fakturami. Z zasady zwrot wyniesie 68,18 proc. VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, ale w przypadku faktur wykorzystanych wcześniej do rozliczenia ulg mieszkaniowych mniej, bo 55,23 proc. Wątpliwości wiążą się z określonymi w ustawie maksymalnymi limitami zwrotu podatków. Na szczęście żądanie zwrotu w wyższej wysokości niż określają limity nie będzie skutkować sankcjami skarbowymi.

Darowizny bez limitu

Ulgą, która jeszcze przy rozliczeniu za 2004 roku budziła wiele kontrowersji, była tzw. ulga kościelna. Przez długi czas odliczanie darowizn nielimitowanych było jednak bardzo ryzykowne, bo wiele składów orzekających sądów administracyjnych uznawało, że ulga już dawno nie obowiązuje. W marcu 2005 roku. Naczelny Sąd Administracyjny podjął jednak uchwałę, w której przesądził o prawie podatników do odliczenia. Stanowisko zawarte w uchwale wiąże wszystkie składy orzekające i odliczenie darowizn kościelnych jest obecnie najkorzystniejszym odliczeniem. Przepisy ustaw kościelnych pozwalają na obniżenie dochodu o całą kwotę zarówno pieniężnej, jak i rzeczowej darowizny przekazanej na działalność charytatywno- -opiekuńczą kościelnych osób prawnych.
W 2006 roku życie podatników korzystających z darowizn bez limitu zostało jednak trochę skomplikowane. Ustawodawca zdając sobie sprawę z pokusy, jaką stanowi nielimitowane odliczenie, wprowadził przy darowiznach kościelnych dodatkowe warunki. Odliczając darowiznę kościelną w zeznaniu za 2006 roku nie wystarczy już zwykłe pokwitowanie od np. proboszcza. Konieczna będzie wpłata na konto i ujawnienie danych obdarowanego w PIT, tak jak przy darowiznach limitowanych. Cały czas nierozstrzygnięta zostaje też kwestia drugiego warunku przewidzianego w ustawach kościelnych, czyli szczegółowości sprawozdania, które podatnik musi uzyskać w ciągu 2 lat od przekazania darowizny.
Odliczanie darowizn kościelnych niesie ze sobą jeszcze jedno zagrożenie – kontrolę zeznania. Organy podatkowe bardzo skrupulatnie przyglądają się rozliczeniom podatników korzystających z odliczania darowizn kościelnych. Zwłaszcza przy dużych darowiznach mogą np. zainteresować się tym, czy podatnika było stać na tak dużą hojność. Nierozsądne korzystanie z nielimitowanego odliczenia może skończyć się w skrajnych przypadkach zarzutem uzyskiwania przychodów z nieujawnionych źródeł.

Trzeba uważać

To tylko najnowsze odliczenia, jakie mogą stać się podstawą do oszczędności dla podatników w 2006 roku. Ponadto nadal w ustawie funkcjonują dwa sposoby preferencyjnego rozliczenia: wspólnie z małżonkiem oraz dla osób samotnie wychowujących dziecko. Pozwalają one na obliczenie podatku w podwójnej wysokości, ale tylko od połowy dochodu. To bardzo korzystny sposób zwłaszcza dla małżeństw, u których występują duże różnice w zarobkach między małżonkami.
Odliczając ulgi i korzystając ze zwolnień, zawsze musimy być bardzo uważni. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy spełniamy wszystkie warunki przewidziane dla odliczenia czy zwolnienia. Każdy podatnik musi liczyć się z tym, że korzystając z odliczenia, naraża się na możliwość kontroli. Im oszczędność większa, tym większe prawdopodobieństwo tego, że fiskus będzie chciał sprawdzić zeznanie.
Pamiętajmy, że każda ulga może budzić wątpliwości, albo dlatego że podatnik z niej nieumiejętnie korzysta albo dlatego że urzędnik nieumiejętnie przepis interpretuje. Z legalnych form obniżania podatku warto jednak korzystać, bo skoro ustawodawca taką możliwość przewidział, podatnik ma prawo z niej skorzystać.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ile odliczyliśmy w poprzednich latach?
Odliczenia od dochodu ulg podatkowych za 2004 rok
I przedział skali podatkowej – 2 290 612 tys. zł (87,84 proc.)
II przedział skali podatkowej – 218 697 tys. zł (8,39 proc.)
III przedział skali podatkowej – 98 371 tys. zł (3,77 proc.)
Ogółem 2 607 680 tys. zł
Odliczenia od podatku ulg podatkowych za 2004 rok
Podatnicy w I przedziale skali podatkowej – 3 097 115 tys. zł (76,64 proc.)
II przedział skali podatkowej – 717 959 tys. zł (17,77 proc.)
III przedział skali podatkowej – 226 111 tys. zł (5,59 proc.)
Ogółem 4 041 185
Odliczenia od dochodu ulg podatkowych za 2003 rok
I przedział skali podatkowej – 2 757 140 tys. zł (59,92 proc.)
II przedział skali podatkowej – 589 151 tys. zł (12,80 proc.)
III przedział skali podatkowej – 1 255 475 (27,28 proc.)
Ogółem 4 601 766 tys. zł
Odliczenia od podatku ulg podatkowych za 2003 rok
I przedział skali podatkowej – 3 801 089 tys. zł (72,39 proc.)
II przedział skali podatkowej – 939 705 tys. zł (17,90 proc.)
III przedział skali podatkowej – 510 149 tys. zł (9,71 proc.)
Ogółem 5 250 943 tys. zł

Dane: Ministerstwo Finansów

Aleksandra Tarka, Marcin Musiał, Wiesława Moczydłowska, Bogdan Świąder
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA