REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paczka zwolniona czy opodatkowana

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zadecyduje o tym, czy sklepy internetowe powinny doliczać VAT do kosztów paczki wysyłanej klientom za pośrednictwem Poczty Polskiej. Niektóre urzędy żądają podatku, mimo że usługi pocztowe są z niego zwolnione.
Orzeczenie WSA może oznaczać „być albo nie być” dla setek sklepów internetowych, które wysyłają towar swoim klientom za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Zwykle w przypadku sprzedaży przez internet koszty przesyłki pocztą pokrywa klient zamawiający towar. Pieniądze przelewa jednak na konto sklepu wraz z zapłatą za towar. Ten z kolei płaci poczcie za przesyłkę. Zdaniem niektórych urzędów skarbowych mamy tu do czynienia z pośrednictwem, od którego sklep powinien odprowadzić podatek (mimo że rzekomy pośrednik nic na takiej operacji nie zarabia).

Część urzędów uważa, że skoro usługi pocztowe są zwolnione, to nie można ich opodatkować.
Kamil Dzierżak, prowadzący sklep hydrauliczno-metalowy, otrzymał od Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze interpretację, z której wynika, że do ceny przesyłki ma doliczyć VAT. Oczywiście koszt podatku prędzej czy później pokryje klient, który płaci za przesyłkę Pocztą Polską.

– To nieuczciwe wobec nas i odbiorców naszych towarów. Firma, która działa na przykład w Warszawie, nie będzie musiała odprowadzać VAT od przesyłki, gdyż taka jest interpretacja jednego ze stołecznych urzędów skarbowych. Nawet jeżeli będziemy mieli towar w takiej samej cenie, to z powodu kosztów przesyłki zawsze będziemy o kilka złotych drożsi – mówi Kamil Dzierżak. O jednakowe dla wszystkich warunki opodatkowania przesyłek ma walczyć powstające właśnie Stowarzyszenie Handlu Internetowego. Póki co Kamil Dzierżak odwołał się od wyjaśnienia urzędu skarbowego do Izby Skarbowej. Ponieważ ta zgodziła się ze zdaniem organu pierwszej instancji, skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Na razie nie został wyznaczony termin rozprawy.
Niekorzystne dla sklepów internetowych stanowisko niektórych urzędów nie dziwi Tomasza Bełdygi, radcy prawnego z KPMG. Według niego resort finansów wychodzi z założenia, że obciążanie klienta kosztami to nic innego jak zakup i sprzedaż usługi.

– Problem rozwiązałoby przedmiotowe zwolnienie usług pocztowych. Bez względu na to, kto by je świadczył byłyby zwolnione z podatku – uważa ekspert.

Według Andrzeja Dębca, partnera w kancelarii Lovells, najczęściej w przypadku sprzedaży przez internet czy większość aukcji internetowych cena przesyłki jest traktowana jako koszt odrębny od ceny towaru. Jeżeli paczka jest dostarczana za pośrednictwem kuriera, to nie ulega wątpliwości, że usługa taka powinna być opodatkowana VAT. Jednak usługi Poczty Polskiej są zwolnione z podatku, więc do ceny pobieranej przez pocztę nie powinno się doliczać VAT.

– Moim zdaniem mamy tu do czynienia z typowym przypadkiem refakturowania. Zwolnienia nie będzie natomiast można zastosować, jeżeli sprzedawca do ceny pobieranej przez Pocztę Polską doliczy np. swoją marżę za pośrednictwo. Wtedy będzie musiał odprowadzić VAT – uważa Andrzej Dębiec.

Marcin Musiał


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

REKLAMA