REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki towar w paczce, taka stawka podatku

REKLAMA

Ministerstwo Finansów uważa, że sklepy internetowe powinny doliczać VAT do kosztów paczki wysyłanej klientom za pośrednictwem Poczty Polskiej. Stawka ma zależeć od stawki sprzedawanych towarów. Problem w tym, że usługi Poczty Polskiej są zwolnione z VAT.
Zdaniem Ministerstwa Finansów kwota należna, którą kupujący musi zapłacić za dostarczony towar (w tym w formie paczki za pośrednictwem Poczty), podlega opodatkowaniu VAT według stawki właściwej dla tego towaru.
– Poniesiony przez sprzedawcę wydatek z tytułu świadczonej przez pocztę usługi związanej z dostawą paczki klientowi stanowi element kwoty należnej za dostarczony towar. Zleceniodawcą tej usługi jest sprzedawca towaru, dla którego cena zapłacona za usługę jest kosztem związanym z operacją dostawy klientowi zamówionego towaru – czytamy w piśmie z MF.

Podatkowe tarapaty

O tarapatach podatkowych, w które wpadły niektóre sklepy prowadzące sprzedaż wysyłkową za pośrednictwem Poczty Polskiej, pisaliśmy w GP z 7 lutego tego roku. Zazwyczaj koszty takiej przesyłki pokrywa klient. Pieniądze przelewa jednak na konto sklepu wraz z zapłatą za towar. Ten z kolei reguluje rachunek wobec Poczty. Problem polega na tym, że usługi Poczty Polskiej są zwolnione z VAT. Sklepy internetowe, które wysyłają paczki przez Pocztę, nie doliczają więc podatku do ceny przesyłki. Tymczasem niektóre urzędy skarbowe uważają, że podatek należy doliczać. W efekcie ich usługi podlegające tym urzędom są droższe niż u konkurencji, która VAT nie musi doliczać.

Eksperci krytykują

Stanowisko urzędów skrytykowali eksperci podatkowi, do których się zwróciliśmy. Zdaniem Andrzeja Dębca, partnera w kancelarii Lovells, w przypadku sprzedaży przez internet cena przesyłki jest traktowana zwykle jako koszt odrębny od ceny towaru. Ponieważ usługi Poczty Polskiej są zwolnione z VAT, więc do ceny towaru nie powinno się doliczać podatku.
Z krytyką spotkało się także zdanie Ministerstwa Finansów.
– Jeśli podatnik będzie się chciał zastosować do poglądu przedstawionego w piśmie MF, to konsekwencją będzie zastosowanie jednej stawki VAT do całej sprzedaży. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku sprzedaży towarów opodatkowanych stawkami obniżonymi. I tak, podatnik, dostarczając towar zwolniony z podatku poprzez firmę kurierską, do której usług stosuje się 22-proc. stawkę VAT, musi zastosować zwolnienie z podatku. Podatnikowi nie będzie przy tym przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia usługi kurierskiej – zwraca uwagę Andrzej T. Perlicz, doradca podatkowy.

Problemy ze stawkami

Tak więc przesyłka książek, które opodatkowane są zerową stawką VAT, też będzie opodatkowana zerową stawką. Wysłanie paczki z płytami kompaktowymi będzie już podlegać 22-proc. stawce, gdyż takiej podlegają płyty. Problemy mogą się pojawić, gdy w paczce będą się znajdować towary opodatkowane różnymi stawkami, na przykład płyty i książki.

Rozstrzygnie sąd

Zdaniem niektórych specjalistów przesyłka powinna być opodatkowana VAT proporcjonalnie do wartości towarów objętych różnymi stawkami. Inni uważają, że koszt przesyłki należy zawrzeć w cenie towaru, np. tego opodatkowanego niższą stawką. Ostatecznie sprawą VAT od przesyłek zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, do którego jeden ze sklepów internetowych zaskarżył niekorzystną dla siebie decyzję Izby Skarbowej.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA