REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowy roku - znamy już zwycięzcę konkursu

REKLAMA

Zwycięzcą VII konkursu Księgowy Roku 2005 został Andrzej Stempak, laureat półfinału w Krakowie. Okazał się on bezkonkurencyjny, w finale prowadził od początku. Bój rozegrał się o drugie miejsce, które ostatecznie zdobyła Jolanta Śmietanko z Warszawy.

Wszyscy finaliści i uczestnicy konkursu przyznają, że był on trudny.

Autopromocja

– Podczas konkursu cały czas trzeba być skupionym, bo jakikolwiek błąd groził dogonieniem przez konkurentów – powiedział Gazecie Prawnej szczęśliwy zwycięzca konkursu Andrzej Stempak, na co dzień dyrektor nadzoru księgowego spółek w Centrum Rachunkowym Dekret. Zarówno on, jak i inni uczestnicy przyznają, że doświadczenie pomogło im podczas konkursu.

– W 2005 roku wprowadzaliśmy w firmie MSR/MSSF, w związku z czym z wieloma rzeczami, które pojawiały się w konkursie, miałem do czynienia w praktyce – stwierdził Andrzej Stempak.

– Lata praktyki na pewno mi pomogły w konkursie – przyznaje Jolanta Śmietanko, zdobywczyni drugiego miejsca.

Pytania, które pojawiały się w konkursie, uczestnicy znali zarówno z książek, jak i własnej praktyki. Jedno z nich dotyczyło tzw. złych długów w VAT. Nie było ono problemem dla Jarosława Hruszowca, który zajął trzecie miejsce w konkursie. Prowadząc własną kancelarię podatkową Ita w Świdnicy, spotykał się z podobnymi problemami w praktyce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Przedsiębiorcy niechętnie korzystają z tej ulgi, bo jest za dużo warunków do spełnienia. W razie ich niedopełnienia trzeba ulgę zwracać – podkreśla Jarosław Hruszowiec.

Pytania dotyczyły różnych dziedzin, począwszy od rachunkowości zarządczej, poprzez konsolidację, na podatkach kończąc.

– Wcześniejsze edycje konkursu nie obejmowały rachunkowości zarządczej czy też zarządzania finansami. W tej chwili pojawia się dużo pytań z tych dziedzin – przyznał prof. Zbigniew Luty, przewodniczący jury konkursu i prezes oddziału dolnośląskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

– Za mało było pytań dotyczących biznesu światowego – uważa z kolei członek jury prof. Irena Sobańska z Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zdaniem powinny one być krótsze, a nie takie opisowe.

Prof. Luty ocenia jednak bardzo dobrze poziom merytoryczny uczestników.
– Uczestnicy przygotowani są coraz lepiej. Przy pierwszych konkursach księgowi uczyli się, na czym polega konkurs i jak w nim startować. W tej chwili wiedzą już, jak to wygląda. Potrafią zdobywać punkty, odpowiadać bardzo dobrze na pytania. Uczą się. Poziom wiedzy jest imponujący – ocenił przewodniczący jury.

– Pamiętam, że nawet na wakacje jeździłam z książkami dotyczącymi mojej pracy zawodowej i zawsze coś czytałam – stwierdziła Joanna Gawrońska, dyrektor finansowy w Elzam-Zamech z Elbląga.

Ambitne plany ma cała szóstka finalistów. Zwycięzca Andrzej Stempak zamierza zdawać na biegłego rewidenta.

Renata Rejmicz, najmłodsza z finalistek, przyznaje, że w kolejnej edycji konkursu będzie walczyła o zwycięstwo. Jej przykład pokazuje, że nie trzeba mieć bardzo dużego doświadczenia w księgowości, aby dostać się do finału. Jak znalazła się w konkursie?

– Po prostu wypełniłam w internecie test, okazało się, że przeszłam dalej, pojechałam na półfinał do Łodzi i go wygrałam. I tak znalazłam się w finale – przyznaje Renata Rejmicz.

Zwycięzcy konkursu: Jarosław Hruszowiec, Andrzej Stempak, Jolanta Śmietanko
Bogdan Świąder, Łukasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA