| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowy roku - znamy już zwycięzcę konkursu

Księgowy roku - znamy już zwycięzcę konkursu

Zwycięzcą VII konkursu Księgowy Roku 2005 został Andrzej Stempak, laureat półfinału w Krakowie. Okazał się on bezkonkurencyjny, w finale prowadził od początku. Bój rozegrał się o drugie miejsce, które ostatecznie zdobyła Jolanta Śmietanko z Warszawy.

Wszyscy finaliści i uczestnicy konkursu przyznają, że był on trudny.

– Podczas konkursu cały czas trzeba być skupionym, bo jakikolwiek błąd groził dogonieniem przez konkurentów – powiedział Gazecie Prawnej szczęśliwy zwycięzca konkursu Andrzej Stempak, na co dzień dyrektor nadzoru księgowego spółek w Centrum Rachunkowym Dekret. Zarówno on, jak i inni uczestnicy przyznają, że doświadczenie pomogło im podczas konkursu.

– W 2005 roku wprowadzaliśmy w firmie MSR/MSSF, w związku z czym z wieloma rzeczami, które pojawiały się w konkursie, miałem do czynienia w praktyce – stwierdził Andrzej Stempak.

– Lata praktyki na pewno mi pomogły w konkursie – przyznaje Jolanta Śmietanko, zdobywczyni drugiego miejsca.

Pytania, które pojawiały się w konkursie, uczestnicy znali zarówno z książek, jak i własnej praktyki. Jedno z nich dotyczyło tzw. złych długów w VAT. Nie było ono problemem dla Jarosława Hruszowca, który zajął trzecie miejsce w konkursie. Prowadząc własną kancelarię podatkową Ita w Świdnicy, spotykał się z podobnymi problemami w praktyce.

– Przedsiębiorcy niechętnie korzystają z tej ulgi, bo jest za dużo warunków do spełnienia. W razie ich niedopełnienia trzeba ulgę zwracać – podkreśla Jarosław Hruszowiec.

Pytania dotyczyły różnych dziedzin, począwszy od rachunkowości zarządczej, poprzez konsolidację, na podatkach kończąc.

– Wcześniejsze edycje konkursu nie obejmowały rachunkowości zarządczej czy też zarządzania finansami. W tej chwili pojawia się dużo pytań z tych dziedzin – przyznał prof. Zbigniew Luty, przewodniczący jury konkursu i prezes oddziału dolnośląskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

– Za mało było pytań dotyczących biznesu światowego – uważa z kolei członek jury prof. Irena Sobańska z Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zdaniem powinny one być krótsze, a nie takie opisowe.

Prof. Luty ocenia jednak bardzo dobrze poziom merytoryczny uczestników.
– Uczestnicy przygotowani są coraz lepiej. Przy pierwszych konkursach księgowi uczyli się, na czym polega konkurs i jak w nim startować. W tej chwili wiedzą już, jak to wygląda. Potrafią zdobywać punkty, odpowiadać bardzo dobrze na pytania. Uczą się. Poziom wiedzy jest imponujący – ocenił przewodniczący jury.

– Pamiętam, że nawet na wakacje jeździłam z książkami dotyczącymi mojej pracy zawodowej i zawsze coś czytałam – stwierdziła Joanna Gawrońska, dyrektor finansowy w Elzam-Zamech z Elbląga.

Ambitne plany ma cała szóstka finalistów. Zwycięzca Andrzej Stempak zamierza zdawać na biegłego rewidenta.

Renata Rejmicz, najmłodsza z finalistek, przyznaje, że w kolejnej edycji konkursu będzie walczyła o zwycięstwo. Jej przykład pokazuje, że nie trzeba mieć bardzo dużego doświadczenia w księgowości, aby dostać się do finału. Jak znalazła się w konkursie?

– Po prostu wypełniłam w internecie test, okazało się, że przeszłam dalej, pojechałam na półfinał do Łodzi i go wygrałam. I tak znalazłam się w finale – przyznaje Renata Rejmicz.

Zwycięzcy konkursu: Jarosław Hruszowiec, Andrzej Stempak, Jolanta Śmietanko
Bogdan Świąder, Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK