Jak rozliczy się opiekun prawny
REKLAMA
Określanie podatku
Przypomnijmy, że od dochodów osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:
Szczególny przypadek
W szczególnej sytuacji znajduje się podatnik, który będąc rodzeństwem osoby ubezwłasnowolnionej został ustanowiony jej opiekunem prawnym. Przypomnijmy, że opieka ma na celu zapewnienie pieczy i reprezentacji osobom małoletnim, które nie pozostają pod władzą rodzicielską lub osobom całkowicie ubezwłasnowolnionym. Natomiast z przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) wynika, że sytuacja osoby pełnoletniej całkowicie ubezwłasnowolnionej jest analogiczna do tej, w jakiej znajduje się małoletni, który nie ukończył lat 13.
Zasiłek pielęgnacyjny
Aby móc skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów, na ubezwłasnowolnionego brata lub siostrę powinien być pobierany zasiłek pielęgnacyjny, a ponadto podatnik musi być osobą, którą zgodnie z przepisami podatkowymi można uznać za osobę samotnie wychowującą dziecko. Oczywiście podatnik, który chce wspólnie rozliczyć dochody z ubezwłasnowolnionym, musi być jego opiekunem prawnym. A zatem podatnik, który jest samotnym opiekunem prawnym ubezwłasnowolnionego brata lub siostry, może wspólnie z nim opodatkować dochody.
Inne przywileje
Taki podatnik powinien pamiętać, że prawo podatkowe przyznaje mu również inne przywileje. Jeżeli ubezwłasnowolniony brat lub siostra jest osobą niepełnosprawną, która pozostaje na utrzymaniu podatnika, to może on skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. W takiej sytuacji możliwe będzie odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem czynności życiowych. Z ulgi można skorzystać, jeśli dochody niepełnosprawnego rodzeństwa nie przekroczyły w roku podatkowym limitu 9120 zł.
Edyta Wereszczyńska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA