reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej firm, wyższe wpływy

Więcej firm, wyższe wpływy

Wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki podlegającej ustawie o CIT, ponieważ zapewnia im to większe poczucie bezpieczeństwa.


– Chodzi o to, że przedsiębiorca podlegający ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych odpowiada za zobowiązania swojej firmy całym majątkiem. Jeżeli natomiast prowadzi przedsiębiorstwo w formie spółki akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością, to odpowiada w wysokości kapitału akcyjnego w spółce akcyjnej lub kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. To z pewnością przyczynia się do tego, że liczba podatników CIT stopniowo wzrasta – powiedział Gazecie Prawnej Sławomir Mikołajuk, prawnik z kancelarii Lovells w Warszawie.Obniżenie stawki

Jak podkreślił, zachętą do rozliczania się na zasadach przewidzianych w ustawie o CIT było też obniżenie stawki tego podatku do 19 proc. Obniżenie stawki podatku oraz przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało również, że Polska stała się atrakcyjnym krajem do inwestowania dla przedsiębiorców z innych państw, którzy coraz częściej prowadzą w Polsce działalność w formie spółek kapitałowych. Z kolei Andrzej Ladziński, wspólnik, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Grynhoff, Woźny i Wspólnicy podkreśla, że wzrost liczby podatników CIT może również wynikać z tego , że nie są likwidowane spółki, które zaprzestały prowadzenia działalności. Również takie spółki mogą figurować w statystykach jako podatnicy CIT.


– Zwiększania się wpływów z CIT upatruję m.in. w tym, że w okresie recesji wiele podmiotów zmuszonych było przeprowadzić proces redukcji kosztów oraz restrukturyzacji zadłużenia. W momencie poprawy koniunktury i wzrostu przychodów przy ustalonej w okresie recesji bazie kosztów pojawić się musiały zyski – twierdzi Andrzej Ladziński.


Pamiętać należy również o tym, że podmioty, w tym zagraniczne, wchodząc na początku lat dziewięćdziesiątych na polski rynek, inwestowały duże środki, ponosząc przy tym znaczne koszty finansowe związane z obsługą zadłużenia. Ponoszone w okresie inwestycji straty były w kolejnych latach odliczane.


– Myślę, że wielu podmiotom kończy się czas rozliczania strat i wykazywane zyski podlegają opodatkowaniu. Na zwiększenie dochodów ma również wpływ uszczelnienie systemu podatkowego. Moim zdaniem mniej powszechne stają się praktyki polegające na transferowaniu dochodów, w tym za granicę. Podczas kontroli podatkowych czy skarbowych bardzo dokładnie sprawdzane są też koszty firm. To z pewności również ma wpływ na zwiększanie się dochodów z CIT – podkreśla Andrzej Ladziński.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama