REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy będą rozliczenia w sieci

REKLAMA

Od 16 sierpnia podatnicy powinni przesyłać wszystkie deklaracje do urzędów skarbowych drogą elektroniczną. Może się to jednak opóźnić, jeżeli ministerstwo nie przygotuje na czas formatów technicznych deklaracji.

System e-podatki to obecnie jedno z największych przedsięwzięć w Ministerstwie Finansów. Oczekiwany od kilkunastu lat system elektronicznego przesyłania deklaracji podatkowych ma oficjalnie zacząć funkcjonować od 16 sierpnia tego roku. Tak wynika z Ordynacji podatkowej. Określa ona również, jakie podmioty będą miały obowiązek przesyłania deklaracji podatkowych już od 16 sierpnia – będą to podatnicy obsługiwani przez duże urzędy skarbowe oraz notariusze i administracja, a także sądy. Tak jest dziś, ale ministerstwo ma już projekt zmian w Ordynacji.

Obowiązki dla firm

Zgodnie z nim, obowiązek przesyłania e-deklaracji będą miały te podmioty, które w poprzednim roku podatkowym osiągnęły przychód 5 mln zł. Szacunki resortu wskazują, że chodzi o 7,5 tys. przedsiębiorstw. Celem wprowadzenia takiej zmiany miało być objęcie obowiązkiem przesyłania e-deklaracji od 16 sierpnia tych podmiotów, które będą mogły spełnić ten wymóg, a więc takich, które będą posiadały techniczne możliwości wysyłania deklaracji drogą elektroniczną. Jeśli jednak nie dojdzie do zmiany w Ordynacji podatkowej lub wynikną jakieś nieprzewidziane problemy z uruchomieniem części systemu (jak na razie nic na to nie wskazuje), ministerstwo ma pewną możliwość opóźnienia jej wdrożenia.

Może być opóźnienie

Chodzi o formaty techniczne deklaracji podatkowych, których w Polsce funkcjonuje dwieście. Minister finansów musi wydać rozporządzenie techniczne o formacie dokumentów. Jeśli więc resort będzie chciał opóźnić wejście w życie niektórych deklaracji, teoretycznie będzie miał taką możliwość. Z wdrożeniem systemu wiążą się jednak inne znaki zapytania. Chodzi np. o sytuację, gdy podmiot, który ma obowiązek przesyłania e-deklaracji nie zastosuje się do niego.

Resort finansów chce rozmawiać m.in. z dostawcami rozwiązań elektronicznych dla firm, na których będzie spoczywał obowiązek stosowania e-deklaracji, o przystosowaniu ich komputerowych systemów księgowo-finansowych i kadrowo-płacowych do systemu e-podatki. Zakłada, że przekaże dostawcom takich systemów rozwiązania odpowiednio wcześniej (2-3 miesiące), aby mogli przystosować swoje programy do obsługi e-deklaracji i wysłać jako poprawkę do programów użytkowanych przez firmy.

O ile przedsiębiorcy, którzy muszą składać zeznania miesięczne, kwartalne i roczne, będą musieli przesyłać formularze w wersji elektronicznej, o tyle osoby fizyczne, które mają obowiązek złożenia deklaracji rocznych dopiero od początku następnego roku, mogą nie mieć takiej możliwości.

Może się zdarzyć, że nie wszystkie formularze wejdą w życie od 16 sierpnia. Ponadto pewne elementy systemu mogą nie powstać do 16 sierpnia ze względu na planowane zmiany w prawie podatkowym. Ministerstwo doszło więc do wniosku, że niektóre elementy można wstrzymać, aby uniknąć w krótkim czasie poprawek.

Nie brak problemów

Z założenia jednak, od 16 sierpnia mają mieć możliwość przesyłania deklaracji wszystkie grupy podatników, a obsługę e-deklaracji mają prowadzić wszystkie urzędy skarbowe. Pilotaż, który wkrótce zostanie przeprowadzony, ma objąć wszystkie grupy podatników. Już obecnie jednak pojawiają się pewne problemy, np. techniczne dostosowanie systemu do wymogów prawnych. Kolejnym problemem może być e-podpis, którym e-deklaracje muszą być obowiązkowo podpisywane. Chodzi o to, że jest to rozwiązanie ciągle zbyt drogie i za mało upowszechnione.

Łukasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA