Osobne limity i dowody wpłat
REKLAMA
Zgodnie z przepisami określającymi warunki skorzystania z ulgi podatnik ma prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi. Kredyt musi być zaciągnięty na sfinansowanie jednej z inwestycji wymienionych w ustawie mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Osoby, które wspólnie zaciągają kredyt, działają w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. W umowie kredytu czy pożyczki będą figurować jako kredytobiorca czy pożyczkobiorca zobowiązany do spłaty zaciągniętego zobowiązania.
Należy więc uznać, że każdy ze współkredytobiorców jako podatnik spełnia podstawowe warunki do skorzystania z ulgi odsetkowej.
Trzeba jednak wspomnieć o dwóch innych warunkach, które mogą istotnie wpłynąć na to, czy z ulgi można skorzystać czy też nie. Ustawa stanowi, że odliczeniu podlegają tylko faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki. Co więcej odsetki muszą być faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty muszą być udokumentowane dowodem wystawionym przez bank lub SKOK.
W przypadku kredytów zaciągniętych wspólnie przez kilka osób, do skorzystania przez każdego z nich z własnego limitu ulgi odsetkowej ważne będą przede wszystkim trzy elementy: każdy zaspokaja własne potrzeby mieszkaniowe, faktycznie spłaca odsetki (imienny dowód wpłaty) oraz imienny dokument z banku czy SKOK, z którego wynika, ile każdy współkredytobiorca wydał na spłatę odsetek (por. postanowienie US z 4 stycznia 2006 r. nr 1438/DF1/415-183/391/05/AS). Pamiętajmy, że podatnik musi spełnić wszystkie warunki określone dla ulgi odsetkowej.
Aleksandra Tarka
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA