| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Regulacje podatku od środków transportu

Regulacje podatku od środków transportu

Od 2002 roku obowiązują jednak nowe przepisy o podatku od środków transportu, które doprowadziły do sprzeczności, jeżeli chodzi o definicję samochodów ciężarowych. W efekcie właściciele takich samochodów muszą płacić podatek od środków transportu.


Trzy pytania do....


Andrzeja Malinowskiego,

prezydenta Konfederacji Pracodawców PolskichCzy przy okazji zapowiadanej reformy systemu podatkowego należy zmienić również przepisy dotyczące podatku od środków transportu?

– Jest to konieczne. Zaapelowałem o to do wicepremier, minister finansów Zyty Gilowskiej. Regulacje o podatku od środków transportu są niekorzystne dla przedsiębiorców. Artykuł 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, że podatkowi od środków transportu podlegają „samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony i poniżej 12 ton”. Przypomnę, że do prowadzenia samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony wystarczy zwykłe prawo jazdy. Samochody te nie są ciężarówkami, dlatego np. nie podlegają automatycznemu odliczaniu pełnego VAT od ceny zakupu i od paliwa. Nie dotyczą ich również licencje przewozowe itp. Mimo to w przypadku podatku od środków transportu są traktowane jak samochody ciężarowe. Podlegają więc temu podatkowi.Czy samochody o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony zawsze były objęte podatkiem od środków transportu?

– Otóż nie. Do końca 2001 roku właściciele takich samochodów nie płacili tego podatku, bo ich auta uznawane były zgodnie z klasyfikacją pojazdów zawartą w prawie o ruchu drogowym jako pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (włącznie). Od 2002 roku obowiązują jednak nowe przepisy o podatku od środków transportu, które doprowadziły do sprzeczności, jeżeli chodzi o definicję samochodów ciężarowych. W efekcie właściciele takich samochodów muszą płacić podatek od środków transportu.Które grupy przedsiębiorców skarżą się na obecne przepisy?

– Obowiązujące regulacje są szczególnie dolegliwe dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy do swojej działalności wykorzystują samochody dostawcze. Większość z nich ma bowiem homologację właśnie na 3,5 tony. Obecna sytuacja zachęca również do obchodzenia prawa. Otóż część producentów samochodów oferuje, specjalnie na rynek polski, pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej 3490 kg. Np. jeden z modeli Iveco z 2002 roku jest homologowany na 3500 kg, podczas gdy ten sam model z 2004 roku jest już homologowany na 3490 kg. Taka sprzeczność w przepisach stawia też w niekorzystnej sytuacji przedsiębiorców, którzy sprowadzili swoje samochody z zagranicy – mają one wówczas normalną homologację na 3500 kg.wRozmawiał Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK