reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Konieczne są cięcia wydatków budżetowych

Konieczne są cięcia wydatków budżetowych

Przedstawione przez wicepremier, minister finansów Zytę Gilowską propozycje reform finansów publicznych nie satysfakcjonują w pełni przedstawicieli biznesu. Podkreślają oni, że w założeniach Ministerstwa Finansów trudno doszukać się koncepcji obniżenia wydatków budżetowych.


Dlatego organizacje przedsiębiorców przedstawiają własne recepty na zmniejszenie tych wydatków. W tym celu proponują m.in. ograniczenie możliwości korzystania z wcześniejszych emerytur i ścisłe uzależnienie wysokości emerytury od wkładu do systemu i przewidywanego czasu jej pobierania.
– Z powodu waloryzacji rent i emerytur, zwiększenia wydatków na obsługę długu publicznego i subwencji dla samorządów w budżecie niepokojąco rosną tzw. wydatki sztywne – powiedział Gazecie Prawnej Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP).
Podobnego zdania jest dr Mieczysław Bąk, prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym KIG.
– Zaproponowana przez Ministerstwo Finansów konsolidacja finansów publicznych nie przyniesie pozytywnych efektów, jeżeli nie zostaną ograniczone tzw. sztywne wydatki budżetowe. W pierwszej kolejności muszą zostać zmniejszone wydatki na przywileje emerytalne dla różnych grup zawodowych – podkreśla dr Mieczysław Bąk. Zwraca uwagę, że zamiast koniecznego cięcia wydatków może dojść do zwiększenia obciążeń dla części podatników.
– Co prawda przewiduje się waloryzację progów podatkowych, ale jednocześnie zakłada się wprowadzenie wielu niekorzystnych rozwiązań. Można do nich zaliczyć m.in. planowaną likwidację zryczałtowanych form rozliczeń dla niewielkich firm – mówi dr Mieczysław Bąk.

Cel – niższe podatki

Przedstawiciele przedsiębiorców uważają, że dla sprawnej koordynacji przepływów finansowych należy usprawnić zarządzanie płynnością budżetu, wykorzystując rozwiązania stosowane w wielu krajach Unii Europejskiej.
Za takim rozwiązaniem opowiada się PKPP Lewiatan. Zdaniem tej organizacji konieczne jest też stworzenie mechanizmów efektywnego wykorzystania środków publicznych. Pracodawcy chcą, żeby reforma finansów publicznych doprowadziła m.in. do zmniejszenia obciążeń podatkowych i parapodatkowych podmiotów gospodarczych.

Część propozycji jest dobra

Przedsiębiorcy i eksperci od finansów popierają jednak znaczną część propozycji Ministerstwa Finansów. Przedstawiciele PKPP Lewiatan pozytywnie oceniają zamiar likwidacji regionalnych funduszy celowych i włączenie ich dochodów do budżetów samorządowych. Uznanie zyskały również propozycje likwidacji gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych, włączenie do ustawy budżetowej planów dochodów i wydatków wszystkich funduszy celowych i agencji, włączenie do budżetu dochodów zagranicznych, w tym dochodów pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. PKPP Lewiatan akceptacje ponadto zaprezentowaną przez MF koncepcję jawność i przejrzystości finansów publicznych.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama