Po ślubie odsetki trzeba odliczać wspólnie
REKLAMA
Zwróciliśmy się więc do Ministerstwa Finansów o odpowiedź na pytanie, jak skorzystać z ulgi odsetkowej w roku zawarcia małżeństwa, czyli przejścia z limitów indywidualnych na jeden łączny małżeński. W odpowiedzi ministerstwo przypomniało, że zgodnie z art. 26b ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.), wydatki z tytułu faktycznie poniesionej w roku podatkowym spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie jednej z wymienionych inwestycji dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych. W tym przypadku małżonkowie mogą skorzystać z odliczenia bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.
W związku z tym w ocenie MF wydatki na spłatę kredytu mieszkaniowego poniesione w roku podatkowym, w którym podatnik zawarł związek małżeński, podlegają łącznemu rozliczeniu w ramach jednego, wspólnego limitu odliczeń dla małżonków. Nowożeńcy nie mogą dokonać odliczeń z ustalaniem proporcji. Z pisma wynika, że podatnicy nie będą mogli rozliczyć ulgi odsetkowej za część roku w ramach indywidualnego korzystania z ulgi, a po ślubie częściowo tylko w ramach łącznego rozliczenia odsetek.
Dla przykładu, jeżeli małżeństwo zostanie zawarte w grudniu 2006 roku, to w rozliczeniu za ten rok małżonkowie skorzystają już z jednego limitu. Nawet jeśli przez cały rok (do ślubu) każde z nich korzystało z ulgi odsetkowej indywidualnie. Nie mogą już za 11 miesięcy skorzystać z rozliczenia ulgi wg własnego limitu.
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat