| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Po ślubie odsetki trzeba odliczać wspólnie

Po ślubie odsetki trzeba odliczać wspólnie

Osoby korzystające z ulgi odsetkowej po ślubie muszą dokonywać odliczenia w ramach wspólnego limitu. Nie można rozliczyć odsetek za okres do ślubu indywidualnie, a po ślubie - łącznie - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

 
Z ulgi odsetkowej, która obecnie jako jedyna pozwala na oszczędności podatkowe związane z inwestycją mieszkaniową, korzysta wiele młodych osób. Powstały jednak wątpliwości, w jaki sposób z ulgi mają korzystać świeżo upieczeni małżonkowie, którzy przed ślubem – oboje – odliczali odsetki od kredytu mieszkaniowego. Chodzi o sytuację, w której przed ślubem każdy z podatników korzystał z własnego limitu odliczeń. Małżonkom zaś zgodnie z przepisami przysługuje już łączny limit ulgi.

Zwróciliśmy się więc do Ministerstwa Finansów o odpowiedź na pytanie, jak skorzystać z ulgi odsetkowej w roku zawarcia małżeństwa, czyli przejścia z limitów indywidualnych na jeden łączny małżeński. W odpowiedzi ministerstwo przypomniało, że zgodnie z art. 26b ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.), wydatki z tytułu faktycznie poniesionej w roku podatkowym spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie jednej z wymienionych inwestycji dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych. W tym przypadku małżonkowie mogą skorzystać z odliczenia bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.

W związku z tym w ocenie MF wydatki na spłatę kredytu mieszkaniowego poniesione w roku podatkowym, w którym podatnik zawarł związek małżeński, podlegają łącznemu rozliczeniu w ramach jednego, wspólnego limitu odliczeń dla małżonków. Nowożeńcy nie mogą dokonać odliczeń z ustalaniem proporcji. Z pisma wynika, że podatnicy nie będą mogli rozliczyć ulgi odsetkowej za część roku w ramach indywidualnego korzystania z ulgi, a po ślubie częściowo tylko w ramach łącznego rozliczenia odsetek.

Dla przykładu, jeżeli małżeństwo zostanie zawarte w grudniu 2006 roku, to w rozliczeniu za ten rok małżonkowie skorzystają już z jednego limitu. Nawet jeśli przez cały rok (do ślubu) każde z nich korzystało z ulgi odsetkowej indywidualnie. Nie mogą już za 11 miesięcy skorzystać z rozliczenia ulgi wg własnego limitu.

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK