REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie opóźnień w e-deklaracjach

Dzięki porozumieniu z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych od 16 sierpnia 7500 dużych firm prześle deklaracje podatkowe drogą elektroniczną.

Po okresie niepewności i zastanawiania się nad tym, którą ofertę wybrać, resort finansów zdecydował się na rozwiązanie, które eksperci uważali za najbardziej prawdopodobne, czyli pilotaż przygotowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Firma ta przeprowadzała już podobny pilotaż w 2003 roku w Krakowie i uzyskała pozytywne recenzje zarówno w resorcie, jak i u ekspertów.

Jak podało Ministerstwo Finansów, współpraca z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych została pozytywnie zaopiniowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Przedsięwzięcie stanowi udogodnienie dla dużych korporacji i firm z udziałem kapitału zagranicznego – czytamy w komunikacie.

Pilotaż przygotowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych pozwala na stosowanie wszystkich bezpiecznych podpisów elektronicznych, jakie funkcjonują na rynku.

Jak przekonywali przedstawiciele firmy, istnieją pewne ryzyka dla funkcjonowania całego systemu e-podatki (jest to projekt docelowy, który ma zastąpić pilotaż i spełniać wszystkie wymagania prawne i informatyczne). Stąd lepiej, by uwagi pojawiły się do pilotażu, a nie do systemu docelowego. Resort pracuje obecnie nad systemem e-podatków. Zdaniem ekspertów będzie on gotowy za dwa lata.

Dzięki umowie z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych resort finansów nie poniesie kosztów związanych z przygotowaniem i wdrożeniem e-deklaracji. Na czas pilotażu program ma być własnością Wytwórni Papierów Wartościowych. W zamian firma liczy na to, że będzie realizowała program docelowy. Dlatego pojawiła się tak korzystna dla resortu oferta.

Procedura użytkowania systemu jest dość prosta. Podatnik będzie musiał zalogować się on-line do systemu lub off-line poprzez zainstalowany na komputerze program. Po zalogowaniu będzie możliwość wyboru formularza. Po jego wypełnieniu (nie wiadomo jeszcze, czy będzie to formularz papierowy w wersji elektronicznej, czy system wyskakujących okienek, w których użytkownik będzie wprowadzał właściwe dane), należy go podpisać bezpiecznym podpisem elektronicznym i wysłać. Po wysłaniu nastąpi weryfikacja danych. Jeśli będą one prawidłowe, deklaracji zostanie przypisany numer referencyjny i oznakowanie czasem. Potwierdzenie o dostarczeniu deklaracji podatnik otrzyma mailem.

Pilotaż ma być prowadzony do 2008 roku.

Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

    Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

    Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

    W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

    Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

    Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

    W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

    Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

    Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

    Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

    Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

    Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

    Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

    Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

    MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

    W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

    Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

    Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

    REKLAMA