REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędnicy żądają umieszczania na fakturze symbolu PKWiU

REKLAMA

Zwrot VAT za wydatki związane z budownictwem mieszkaniowym przysługuje tylko od niektórych materiałów budowlanych. Lista tych materiałów została opublikowana w formie obwieszczenia ministra budownictwa w oparciu o symbole Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).


Urzędy skarbowe przy składaniu wniosków o zwrot nakazują podawanie przez podatników symbolu PKWiU. Tymczasem w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym takiego wymogu nie ma.

Wezwanie z urzędu

Składając wniosek o zwrot VAT, podatnicy są przymuszani do podawania na fakturach symboli PKWiU, które nie są obligatoryjnie wpisywane przez sprzedawców materiałów budowlanych. Na fakturze VAT nie ma symbolu PKWiU, bo towary są objęte 22-proc. stawką podatku. Przy tej stawce nie ma obowiązku podawania przez sprzedawcę symbolu PKWiU. Nieświadomi podatnicy zazwyczaj nie żądają tego od sprzedawców. Problem zaczyna się, gdy podatnicy chcą skorzystać z przysługującego im z ustawy prawa do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową, rozbudową remontem budynku lub lokalu mieszkalnego. Urzędy skarbowe wzywają do uzupełnienia wniosku poprzez podanie symbolu PKWiU, który nie jest określony jako jeden z warunków zwrotu. W załączonych do wniosków kopiach faktur VAT organy podatkowe nakazują podawać symbol PKWiU, który nie musi być znany podatnikowi jako osobie niezajmującej się obrotem profesjonalnym.

Zwrot wydatków

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. Dotyczy on wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT w wysokości 7 proc., a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane 22-proc. VAT. Przepisy nic nie mówią o określeniu symbolu PKWiU na składanych do urzędu skarbowego wraz z wnioskiem kopiach faktur.
Jednak zastosowanie się do urzędowego wezwania i określenie symbolu PKWiU powoduje określone konsekwencje w zakresie zwrotu, ale też i odpowiedzialności karnej skarbowej. Podatnik, uzupełniając wniosek o symbole PKWiU, może mieć więcej nieprzyjemności z tego tytułu niż korzyści. Z kolei nieuzupełnienie wniosku naraża go na argumentację urzędnika, że jego wniosek będzie rozpatrzony w ostatniej kolejności, a nawet zostanie odrzucony. Nie pierwszy to raz podatnik stoi wobec poważnego problemu. Ma prawo do zwrotu, ale skorzystanie z tego prawa skutecznie jest ograniczane przez praktykę stosowaną przez urzędy skarbowe. Dylemat, który się pojawia, niestety podatnik musi rozstrzygnąć sam, bo ustawa o zwrocie VAT nie odnosi się do takich niuansów.
Wpisanie własnoręcznie symbolu PKWiU przenosi całkowicie na podatnika odpowiedzialność (podatkową i karną skarbową) za podanie właściwych danych w złożonym wniosku. W razie uznania, że wnioskodawca nieprawidłowo podał PKWiU towaru, który nie mieści się na liście uprawniającej do zwrotu, urząd skarbowy odrzuci wniosek w całości lub w części. Jednak to nie wszystko. Za narażenie na nienależny zwrot poprzez podanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym lub zatajenie rzeczywistego stanu rzeczy i wprowadzenie w błąd organu podatkowego grozi kara grzywny. Przepisy przewidują nawet za takie przestępstwo karę więzienia.

Odpowiedzialność karna

Niepodanie symbolu PKWiU nie przenosi na podatnika odpowiedzialności karnej skarbowej. W razie wątpliwości organu podatkowego, czy za dany materiał przysługuje zwrot VAT, może on przeprowadzić postępowanie wyjaśniające poprzez odebranie od podatnika wyjaśnień o cechach i przeznaczeniu kupionego materiału. To powinno wystarczyć na rozwianie wątpliwości, czy dany materiał budowlany pomimo braku PKWiU jest materiałem określonym w wykazie ministra budownictwa czy nie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Bogdan Świąder
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA