REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilka tysięcy złotych za dobry wniosek

REKLAMA

Stosowanie zawiłych przepisów podatkowych stanowi nie lada wyzwanie dla większości podatników. Ci, którzy nie wiedzą, jakie rozwiązanie zastosować w konkretnej sytuacji, zwracają się o pomoc do profesjonalnych kancelarii doradztwa podatkowego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Niektórzy doradcy jednak zamiast porady niekiedy oferują klientom napisanie wniosku do organu podatkowego w imieniu podatnika o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej.
Pisanie takich wniosków oczywiście mieści się w granicach usług oferowanych przez doradców podatkowych. Klienci jednak mają wątpliwości dotyczące wynagrodzenia, które pobierają doradcy w zamian za napisanie wniosku. Często bowiem doradcy żądają wysokiego wynagrodzenia za to, że w wyniku dobrze uzasadnionego wniosku urząd wyda interpretację korzystną dla podatnika. W takim przypadku napisanie wniosku może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Taniej napiszesz sam
Dla porównania, jeśli podatnik napisze wniosek sam, to zapłaci jedynie 5 złotych za znaki opłaty skarbowej. Urzędnicy nie ingerują w proces przygotowania wniosku o wydanie interpretacji i w to, czy podatnik przygotowuje go sam czy z pomocą biura rachunkowego lub doradcy podatkowego. W tym zakresie panuje pełna swoboda wyboru, ponieważ organ sprawdza finalny efekt tych przygotowań, a mianowicie sam wniosek.
– Nie ma podstaw, aby z góry zakładać, że wniosek o wydanie interpretacji, sporządzony samodzielnie, będzie zły – twierdzi Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie. Tym bardziej że – jak dodaje – zainteresowani, przed wystąpieniem do urzędu, mogą przeglądać wydane do tej pory postanowienia, opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.
– Urzędy skarbowe udzielają odpowiedzi na zapytanie podatnika, niezależnie od tego, kto jest autorem złożonego do urzędu wniosku. Dla organu nie ma znaczenia, czy występuje sam podatnik czy umocowany przez niego pełnomocnik – mówi Tomasz Sokolnicki, zastępca naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie:
Dla podatnika ważne jest to, że organ podatkowy, który sporządzi dla podatnika odpowiedź w zakresie złożonego wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, będzie związany wyrażonym przez siebie stanowiskiem. Z pewnością więc interpretacja wydana przez organ jest dużo bezpieczniejsza dla podatnika.
Im lepiej będzie skonstruowane zapytanie, tym bardziej wartościowej odpowiedzi można się spodziewać. Stanowisko podatnika jest wymogiem formalnym wniosku, ale w żaden sposób nie wiąże organu.
Podatnik powinien skoncentrować się na tym, by jak najlepiej opisać istniejący stan faktyczny. I choć przedstawienie własnego stanowiska podatnika jest jednym z wymogów formalnych wniosku, to w istocie jest to kwestia wtórna. Urząd bowiem dokonuje oceny przedstawionego stanu faktycznego.
– To, czy podatnik prawidłowo sformułuje swoje stanowisko i w jaki sposób to zrobi, nie ma dla organu i wydawanej decyzji większego znaczenia. Dlatego nie trzeba się obawiać, że źle sformułowana opinia podatnika dotycząca przedstawionego stanu faktycznego będzie miała wpływ na wydaną interpretację – dodaje Tomasz Sokolnicki.

Umiejętności kosztują
Przeciwnego zdania jest Zbigniew Maciej Szymik z Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Jego zdaniem, właściwe sformułowanie wniosku nie jest takie proste, wymaga umiejętności. Siła zapytania i odpowiedniej argumentacji mogą okazać się decydujące. Odpowiednie przedstawienie własnego stanowiska w sprawie może spowodować odmienną niż dotychczasowa linię orzecznictwa – przekonuje Zbigniew Maciej Szymik. Tym bardziej że organy podatkowe w podobnych sprawach i okolicznościach faktycznych zajmują różne stanowiska.
Zdaniem organów podatkowych, istota sprawy sprowadza się do dokładnego przedstawienia przez podatnika stanu faktycznego. Magdalena Kobos przypomina, że jeśli opis stanu faktycznego jest niejasny lub stanowisko podatnika niejednoznaczne, wtedy urząd skarbowy wezwie do uzupełnienia braków lub złożenia dodatkowych wyjaśnień. Jednak zdaniem Zbigniewa Macieja Szymika, może się zdarzyć, że nawet późniejsze wyjaśnienia składane samodzielnie przez podatnika mogą okazać się niezrozumiałe, a w konsekwencji stan faktyczny przedstawiany przez podatnika, w oparciu o który urząd wydaje postanowienie, może nie odpowiadać rzeczywistości i wydane postanowienie nie będzie dla podatnika wartościowe.

EDYTA WERESZCZYŃSKA
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA