REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilka tysięcy złotych za dobry wniosek

REKLAMA

Stosowanie zawiłych przepisów podatkowych stanowi nie lada wyzwanie dla większości podatników. Ci, którzy nie wiedzą, jakie rozwiązanie zastosować w konkretnej sytuacji, zwracają się o pomoc do profesjonalnych kancelarii doradztwa podatkowego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Niektórzy doradcy jednak zamiast porady niekiedy oferują klientom napisanie wniosku do organu podatkowego w imieniu podatnika o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej.
Pisanie takich wniosków oczywiście mieści się w granicach usług oferowanych przez doradców podatkowych. Klienci jednak mają wątpliwości dotyczące wynagrodzenia, które pobierają doradcy w zamian za napisanie wniosku. Często bowiem doradcy żądają wysokiego wynagrodzenia za to, że w wyniku dobrze uzasadnionego wniosku urząd wyda interpretację korzystną dla podatnika. W takim przypadku napisanie wniosku może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Taniej napiszesz sam
Dla porównania, jeśli podatnik napisze wniosek sam, to zapłaci jedynie 5 złotych za znaki opłaty skarbowej. Urzędnicy nie ingerują w proces przygotowania wniosku o wydanie interpretacji i w to, czy podatnik przygotowuje go sam czy z pomocą biura rachunkowego lub doradcy podatkowego. W tym zakresie panuje pełna swoboda wyboru, ponieważ organ sprawdza finalny efekt tych przygotowań, a mianowicie sam wniosek.
– Nie ma podstaw, aby z góry zakładać, że wniosek o wydanie interpretacji, sporządzony samodzielnie, będzie zły – twierdzi Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie. Tym bardziej że – jak dodaje – zainteresowani, przed wystąpieniem do urzędu, mogą przeglądać wydane do tej pory postanowienia, opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.
– Urzędy skarbowe udzielają odpowiedzi na zapytanie podatnika, niezależnie od tego, kto jest autorem złożonego do urzędu wniosku. Dla organu nie ma znaczenia, czy występuje sam podatnik czy umocowany przez niego pełnomocnik – mówi Tomasz Sokolnicki, zastępca naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie:
Dla podatnika ważne jest to, że organ podatkowy, który sporządzi dla podatnika odpowiedź w zakresie złożonego wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, będzie związany wyrażonym przez siebie stanowiskiem. Z pewnością więc interpretacja wydana przez organ jest dużo bezpieczniejsza dla podatnika.
Im lepiej będzie skonstruowane zapytanie, tym bardziej wartościowej odpowiedzi można się spodziewać. Stanowisko podatnika jest wymogiem formalnym wniosku, ale w żaden sposób nie wiąże organu.
Podatnik powinien skoncentrować się na tym, by jak najlepiej opisać istniejący stan faktyczny. I choć przedstawienie własnego stanowiska podatnika jest jednym z wymogów formalnych wniosku, to w istocie jest to kwestia wtórna. Urząd bowiem dokonuje oceny przedstawionego stanu faktycznego.
– To, czy podatnik prawidłowo sformułuje swoje stanowisko i w jaki sposób to zrobi, nie ma dla organu i wydawanej decyzji większego znaczenia. Dlatego nie trzeba się obawiać, że źle sformułowana opinia podatnika dotycząca przedstawionego stanu faktycznego będzie miała wpływ na wydaną interpretację – dodaje Tomasz Sokolnicki.

Umiejętności kosztują
Przeciwnego zdania jest Zbigniew Maciej Szymik z Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Jego zdaniem, właściwe sformułowanie wniosku nie jest takie proste, wymaga umiejętności. Siła zapytania i odpowiedniej argumentacji mogą okazać się decydujące. Odpowiednie przedstawienie własnego stanowiska w sprawie może spowodować odmienną niż dotychczasowa linię orzecznictwa – przekonuje Zbigniew Maciej Szymik. Tym bardziej że organy podatkowe w podobnych sprawach i okolicznościach faktycznych zajmują różne stanowiska.
Zdaniem organów podatkowych, istota sprawy sprowadza się do dokładnego przedstawienia przez podatnika stanu faktycznego. Magdalena Kobos przypomina, że jeśli opis stanu faktycznego jest niejasny lub stanowisko podatnika niejednoznaczne, wtedy urząd skarbowy wezwie do uzupełnienia braków lub złożenia dodatkowych wyjaśnień. Jednak zdaniem Zbigniewa Macieja Szymika, może się zdarzyć, że nawet późniejsze wyjaśnienia składane samodzielnie przez podatnika mogą okazać się niezrozumiałe, a w konsekwencji stan faktyczny przedstawiany przez podatnika, w oparciu o który urząd wydaje postanowienie, może nie odpowiadać rzeczywistości i wydane postanowienie nie będzie dla podatnika wartościowe.

EDYTA WERESZCZYŃSKA
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowy w małej firmie. A może lepiej (szybciej, taniej) przedsiębiorcy rozliczać się samemu?

Dane z PARP nie pozostawiają złudzeń – zapotrzebowanie na specjalistów ds. rachunkowości rośnie w zastraszającym tempie. Wzrost liczby ofert pracy w tej branży o ponad 43% rok do roku to sygnał, że na rynku dzieje się coś niezwykłego. Jednym z głównych czynników napędzających ten trend jest rosnąca popularność outsourcingu księgowości. Coraz więcej firm, zarówno dużych korporacji, jak i małych, jednoosobowych działalności, decyduje się powierzyć prowadzenie księgowości specjalistom. Czy zawsze to niezbędny krok?

Księgowy w firmie 2024: to nie buchalter, ale kreatywny analityk i doradca, także w budowaniu relacji biznesowych. Sztuczna inteligencja w tym go nie zastąpi

Za co księgowi lubią swój zawód? Za możliwość rozwoju, pensje, różnorodność. Lubią to więc sami intensywnie się dokształcają – a prawie 60 proc. robi to przynajmniej raz na kwartał, a jednak 20 proc. z nich nie jest w stanie określić zalet płynących ze swojej pracy.

Nowa funkcja w e-Urzędzie Skarbowym: Raport podatnika. Jakie informacje można otrzymać?

W komunikacie z 10 października 2024 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o wprowadzeniu nowej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym – Raportu podatnika. Czym jest ten raport, który dotyczy przedsiębiorców i organizacji? Jakie informacje zawiera?

Globalny sektor logistyczny zakończy 2024 rok na dużym plusie

Wolumen towarowy transportowany przez światową flotę kontenerową zyska w tym roku 5-6%. Fracht lotniczy zaliczy wzrost na poziomie 5%, a rynek przesyłek ekspresowych i paczek urośnie o nawet 9,2%. Więcej i szybciej zarobią także operatorzy logistyczni, ponieważ obserwujemy właśnie niecodzienne przesunięcie szczytu transportowego na szlakach prowadzących z Chin do Europy i USA. Branża logistyczna pogodziła się również z kryzysem żeglugowym na Morzu Czerwonym, a nawet zamieniła konieczność opływania Afryki na wzrosty w poszczególnych obszarach rynku. Za sprawą rosnącej sprzedaży w e‑commerce to może być bardzo dobry rok dla logistyki, nawet w kulejącej gospodarczo Europie.

REKLAMA

Opanowanie logistyki przez inteligentne algorytmy jeszcze nam nie grozi

Dotychczasowe doświadczenia firm próbujących wdrożyć inteligentne algorytmy w swoich łańcuchach dostaw pokazują, że jest to zadanie ekstremalnie trudne. Zgodnie z harmonogramem i pierwotnymi założeniami robi to zaledwie 16% organizacji. Niewielki jest także udział przedsiębiorstw, które stosują już sztuczną inteligencję w wybranych procesach logistycznych. Programom implementacji towarzyszy ponadto obszerny katalog czynników ryzyka i brak odpowiedniego know-how, ale w branży panuje przekonanie, że AI i tak zrewolucjonizuje globalne łańcuchy zaopatrzenia.

Nadgodziny w pracy – jak liczyć, limity, rodzaje, rekompensaty, wynagrodzenie

Czym są nadgodziny, jakie są ich rodzaje i zasady rozliczania? Jakie rekompensaty przysługują za godziny nadliczbowe? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Zaświadczenie o dochodach: jak je uzyskać online w e-Urzędzie Skarbowym? Ile trwa procedura?

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy coraz chętniej występują i częściej uzyskują zaświadczenia o dochodach on-line w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Trwa to z reguły kilka minut. Wydanie elektronicznego zaświadczenia o dochodach jest bezpłatne. Ma on taką samą moc prawną jak dokument papierowy. W całym 2023 roku wnioski o wydanie takich zaświadczeń w e-US złożyło prawie 160 tys. osób, a w pierwszej połowie 2024 r. już ponad 95 tys. 

Wycena aktuarialna wartości godziwej (fair value) instrumentów finansowych

Jaka jest rola aktuariusza oraz standardów międzynarodowych w wycenie aktuarialnej instrumentów finansowych? Elementy modelu wyceny aktuarialnej oraz jej raportowanie.

REKLAMA

Przechowywanie dokumentów w firmie. Przepisy i zasady zarządzania dokumentacją

Średniej wielkości firma gromadzi olbrzymie ilości dokumentacji. W każdym przedsiębiorstwie są to dokumenty o charakterze ogólnym, ale też szereg dokumentów właściwych dla profilu działalności danej firmy. Niezależnie od ich ilości, dokumenty muszą być odpowiednio zarządzane, co wiąże się ze stworzeniem warunków do ich przechowywania, właściwym ich archiwizowaniem, niszczeniem, a w razie potrzeby digitalizacją. Sprawne zarządzanie dokumentami w firmie pozwala na szybki dostęp do potrzebnych informacji, co w konsekwencji wspiera procesy decyzyjne i operacyjne w przedsiębiorstwie. Konieczność właściwego zorganizowania dokumentacji wynika jednak nie tylko z potrzeby utrzymania porządku czy zredukowania czasu potrzebnego na poszukiwanie dokumentów, ale też z przepisów prawnych. 

Do 15 mln zł pożyczki dla mikro i małych firm na inwestycje. Stałe oprocentowanie 2% lub 1,5%

Bank Ochrony Środowiska uruchomił pod koniec września 2024 r. kolejny nabór wniosków o preferencyjne pożyczki unijne w województwie lubelskim. Nowa oferta BOŚ jest, tym razem, skierowana do mikro i małych przedsiębiorstw oraz spółek komunalnych. Pożyczki będzie można wykorzystać na zwiększenie efektywności energetycznej firm.

REKLAMA