REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-podatki od 2007 roku

REKLAMA

Od początku 2007 roku polscy podatnicy będą mieć możliwość składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Duże firmy obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe będą mogły składać elektroniczne deklaracje już od 16 sierpnia 2006 r.

Trzeba przyznać, że to dobra wiadomość dla podatników, zwłaszcza że moment wdrożenia u nas systemu deklaracji elektronicznych od kilku lat jest odwlekany. Powody są różne, najczęściej brak możliwości wdrożenia odpowiednich systemów. Widać je zresztą wyraźnie na przykładzie rozliczeń, które mają ruszyć 16 sierpnia. Mimo że początkowo zakładano, że dotyczyłyby one wszystkich płatników, na razie będą odnosiły się tylko do pewnej ich grupy.
Polska, jak na razie, jest jednym z nielicznych krajów, gdzie system e-podatków jeszcze nie obowiązuje. Regionem Europy, w którym takie systemy z powodzeniem funkcjonują.

Zamiast podatnika pracodawca

W Danii i Szwecji obowiązuje jeden model wypełniania obowiązków podatkowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego wszyscy pracodawcy oraz instytucje finansowe przesyłają organom podatkowym informacje dotyczące dochodów oraz aktywności finansowej podatników w ciągu minionego roku. Zwykle dzieje się to w styczniu i lutym. Informacje te trafiają do bazy danych. Kiedy organy podatkowe przygotują formularz deklaracji podatkowej, dane otrzymane od pracodawców wprowadzają do formularzy, a następnie rozsyłają do podatników. Ci ostatni muszą sprawdzić poprawność otrzymanych wydruków.
Henrik Hoffmann, prawnik z kopenhaskiego biura kancelarii Magnusson wyjaśnił, że w Danii – jeśli konieczne są zmiany w deklaracji – podatnik może je odręcznie nanieść na formularzu i odesłać organom podatkowym. Może je także wprowadzić elektronicznie, korzystając z loginu i hasła podanych na deklaracji.
– Również szwedzcy podatnicy uzyskali możliwość składania oraz akceptowania deklaracji podatkowych przez internet, telefonicznie i za pośrednictwem
SMS-ów – podkreśla Anders Bäckman, szwedzki adwokat, partner w sztokholmskim biurze kancelarii Magnusson. Aby zatwierdzić deklarację podatkową, podatnik musi jedynie wprowadzić swój indywidualny kod dostępu. Podobnie jest w Norwegii i Finlandii.

Kilka możliwości

W Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii systemy deklaracji elektronicznych są bardzo zbliżone. Jednak każdy z tych krajów wyróżnia się dodatkową ofertą skierowaną do podatników.
W Danii z elektronicznych rozwiązań w zakresie podatku dochodowego mogą korzystać tylko osoby fizyczne, choć istnieją też rozwiązania dla firm, dotyczące innych podatków.
– Płatnicy VAT-u mogą składać deklaracje VAT-owskie drogą elektroniczną. W takim przypadku płatnik wypełnia deklarację on line, a ewentualnej płatności dokonuje za pomocą internetowego serwisu banku, w którym ma konto – wyjaśnił Henrik Hoffmann.
Również w Norwegii można elektronicznie wprowadzać zmiany do deklaracji podatkowych. W tym celu podatnicy korzystają z kodu PIN, który jest podany na otrzymanej deklaracji.
– W Norwegii podatnicy – osoby fizyczne mają dostęp do decyzji dotyczących ich deklaracji podatkowych za pośrednictwem stron internetowych organów podatkowych – dodaje Anders Bäckman. Od 2006 roku mogą poprosić o przesłanie im SMS-em informacji, kiedy decyzja dotycząca ich deklaracji znajdzie się w serwisie internetowym organów podatkowych. 200 tys. podatników skorzystało już z tej możliwości.
Natomiast w odróżnieniu od Szwecji i Norwegii, w Finlandii podatnicy nie muszą wysyłać potwierdzenia, w przypadku gdy nie mają zastrzeżeń do otrzymanego formularza. Brak odpowiedzi oznacza milczące potwierdzenie, że formularz został wypełniony poprawnie, a tym samym, że podatek został naliczony prawidłowo (Szwecja rozważa możliwość wprowadzenia analogicznego systemu od 2008 roku).
– Metoda milczącego potwierdzenia dotyczy jedynie podatników – osób fizycznych. Firmy muszą zawsze podpisywać i odsyłać zeznania podatkowe – wyjaśniła Anna Enbert, prawnik z biura kancelarii prawniczej Magnusson w Sztokholmie.
– W 2005 roku w Szwecji 2.1 mln podatników skorzystało z możliwości złożenia deklaracji z wykorzystaniem internetu, telefonu oraz SMS-ów, a w roku 2006 już 2.6 mln – wyjaśnił Anders Bäckman. Z kolei w Norwegii w 2006 roku 62 proc. wszystkich pracowników oraz emerytów – czyli ponad 2 mln osób – złożyło deklaracje telefonicznie (11 proc.), przez internet (72 proc.) lub SMS-em (17 proc.).
Agnieszka Pytlas-Skwierczyńska, adwokat reprezentujący kancelarię Magnusson podkreśla, że chociaż możliwość składania deklaracji w formie elektronicznej obowiązuje w Polsce od 2004 roku, nadal w praktyce nie jest wykorzystywana z powodu braku odpowiednich systemów.
– Skoro Polska od tylu lat przygotowuje się do wdrożenia systemu elektronicznych rozliczeń, może powinna wziąć przykład z krajów skandynawskich – dodaje Maria Pietrzyk, prawnik z kancelarii Magnusson.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA