REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-podatki od 2007 roku

REKLAMA

Od początku 2007 roku polscy podatnicy będą mieć możliwość składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Duże firmy obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe będą mogły składać elektroniczne deklaracje już od 16 sierpnia 2006 r.

Trzeba przyznać, że to dobra wiadomość dla podatników, zwłaszcza że moment wdrożenia u nas systemu deklaracji elektronicznych od kilku lat jest odwlekany. Powody są różne, najczęściej brak możliwości wdrożenia odpowiednich systemów. Widać je zresztą wyraźnie na przykładzie rozliczeń, które mają ruszyć 16 sierpnia. Mimo że początkowo zakładano, że dotyczyłyby one wszystkich płatników, na razie będą odnosiły się tylko do pewnej ich grupy.
Polska, jak na razie, jest jednym z nielicznych krajów, gdzie system e-podatków jeszcze nie obowiązuje. Regionem Europy, w którym takie systemy z powodzeniem funkcjonują.

Zamiast podatnika pracodawca

W Danii i Szwecji obowiązuje jeden model wypełniania obowiązków podatkowych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego wszyscy pracodawcy oraz instytucje finansowe przesyłają organom podatkowym informacje dotyczące dochodów oraz aktywności finansowej podatników w ciągu minionego roku. Zwykle dzieje się to w styczniu i lutym. Informacje te trafiają do bazy danych. Kiedy organy podatkowe przygotują formularz deklaracji podatkowej, dane otrzymane od pracodawców wprowadzają do formularzy, a następnie rozsyłają do podatników. Ci ostatni muszą sprawdzić poprawność otrzymanych wydruków.
Henrik Hoffmann, prawnik z kopenhaskiego biura kancelarii Magnusson wyjaśnił, że w Danii – jeśli konieczne są zmiany w deklaracji – podatnik może je odręcznie nanieść na formularzu i odesłać organom podatkowym. Może je także wprowadzić elektronicznie, korzystając z loginu i hasła podanych na deklaracji.
– Również szwedzcy podatnicy uzyskali możliwość składania oraz akceptowania deklaracji podatkowych przez internet, telefonicznie i za pośrednictwem
SMS-ów – podkreśla Anders Bäckman, szwedzki adwokat, partner w sztokholmskim biurze kancelarii Magnusson. Aby zatwierdzić deklarację podatkową, podatnik musi jedynie wprowadzić swój indywidualny kod dostępu. Podobnie jest w Norwegii i Finlandii.

Kilka możliwości

W Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii systemy deklaracji elektronicznych są bardzo zbliżone. Jednak każdy z tych krajów wyróżnia się dodatkową ofertą skierowaną do podatników.
W Danii z elektronicznych rozwiązań w zakresie podatku dochodowego mogą korzystać tylko osoby fizyczne, choć istnieją też rozwiązania dla firm, dotyczące innych podatków.
– Płatnicy VAT-u mogą składać deklaracje VAT-owskie drogą elektroniczną. W takim przypadku płatnik wypełnia deklarację on line, a ewentualnej płatności dokonuje za pomocą internetowego serwisu banku, w którym ma konto – wyjaśnił Henrik Hoffmann.
Również w Norwegii można elektronicznie wprowadzać zmiany do deklaracji podatkowych. W tym celu podatnicy korzystają z kodu PIN, który jest podany na otrzymanej deklaracji.
– W Norwegii podatnicy – osoby fizyczne mają dostęp do decyzji dotyczących ich deklaracji podatkowych za pośrednictwem stron internetowych organów podatkowych – dodaje Anders Bäckman. Od 2006 roku mogą poprosić o przesłanie im SMS-em informacji, kiedy decyzja dotycząca ich deklaracji znajdzie się w serwisie internetowym organów podatkowych. 200 tys. podatników skorzystało już z tej możliwości.
Natomiast w odróżnieniu od Szwecji i Norwegii, w Finlandii podatnicy nie muszą wysyłać potwierdzenia, w przypadku gdy nie mają zastrzeżeń do otrzymanego formularza. Brak odpowiedzi oznacza milczące potwierdzenie, że formularz został wypełniony poprawnie, a tym samym, że podatek został naliczony prawidłowo (Szwecja rozważa możliwość wprowadzenia analogicznego systemu od 2008 roku).
– Metoda milczącego potwierdzenia dotyczy jedynie podatników – osób fizycznych. Firmy muszą zawsze podpisywać i odsyłać zeznania podatkowe – wyjaśniła Anna Enbert, prawnik z biura kancelarii prawniczej Magnusson w Sztokholmie.
– W 2005 roku w Szwecji 2.1 mln podatników skorzystało z możliwości złożenia deklaracji z wykorzystaniem internetu, telefonu oraz SMS-ów, a w roku 2006 już 2.6 mln – wyjaśnił Anders Bäckman. Z kolei w Norwegii w 2006 roku 62 proc. wszystkich pracowników oraz emerytów – czyli ponad 2 mln osób – złożyło deklaracje telefonicznie (11 proc.), przez internet (72 proc.) lub SMS-em (17 proc.).
Agnieszka Pytlas-Skwierczyńska, adwokat reprezentujący kancelarię Magnusson podkreśla, że chociaż możliwość składania deklaracji w formie elektronicznej obowiązuje w Polsce od 2004 roku, nadal w praktyce nie jest wykorzystywana z powodu braku odpowiednich systemów.
– Skoro Polska od tylu lat przygotowuje się do wdrożenia systemu elektronicznych rozliczeń, może powinna wziąć przykład z krajów skandynawskich – dodaje Maria Pietrzyk, prawnik z kancelarii Magnusson.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA