Za nienależny zwrot podatku będą kary
REKLAMA
Grzywna grozi jedynie wtedy, gdy kwota nienależnego zwrotu niska. Natomiast gdy kwota zwrotu nie przekracza ustawowego progu (czyli pięciokrotnej wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia), sprawca podlega karze za wykroczenie skarbowe.
Stawka dzienna – brana pod uwagę przy ustalaniu kwoty grzywny – nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.
W ustawie przewidziano również sankcje dla urzędników, którzy będą spóźniać się z realizacją wniosku. Jeżeli naczelnik urzędu skarbowego, który ma zweryfikować poprawność wniosku o zwrot VAT, nie wyda w terminie decyzji o refundacji podatku lub też po wydaniu decyzji w prawidłowym terminie pieniądze nie nadejdą na czas, podatnik może liczyć na dodatkową rekompensatę.
Wówczas kwota zwrotu podlega oprocentowaniu w wysokości opłaty prolongacyjnej ustalanej w przypadku odroczenia terminu płatności należności, stanowiących dochód budżetu państwa. W przypadku nieterminowego wydania decyzji oprocentowanie to będzie przysługiwać od dnia następującego po dniu, w którym naczelnik powinien wydać decyzję do czasu wydania decyzji.
Jeżeli decyzję wydano w ustawowym terminie, ale nieterminowo wypłacono pieniądze, oprocentowanie nalicza się od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin wypłacenia zwrotu, włącznie do jej wypłacenia. Oprocentowanie nie będzie przysługiwać, jeżeli to z winy podatnika nieterminowo wypłacono pieniądze. Nie przewiduje się także sankcji, gdy opóźnienia zostaną spowodowane czynnikami niezależnymi od organów podatkowych.
KTO POPEŁNIA WYKROCZENIE SKARBOWE
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA