| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Decyzje wiceministra będą ważne

Decyzje wiceministra będą ważne

Decyzje wiceministra Mariana Banasia będą nadal ważne, nawet jeśli okaże się, że powołano go na stanowisko z naruszeniem ustawy o służbie celnej.


Wiceminister finansów Marian Banaś może mieć kłopoty. Nie wiadomo, czy spełnia warunki konieczne dla powołania go na stanowisko szefa służby celnej. Zgodnie z ustawą o służbie celnej powinien mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Wcześniej wiceminister był doradcą prawnym w NIK. Żaden przepis nie przesądza, czy było to stanowisko kierownicze. Prawnicy są też podzieleni i brakuje między nimi jednomyślności na temat tego, co się stanie z decyzjami podjętymi przez wiceministra w przypadku, gdyby okazało się, że powołano go niezgodnie z prawem.
Zdaniem prof. Michała Kuleszy z Uniwersytetu Warszawskiego ewentualne uznanie, że wiceminister Banaś nie pełnił wcześniej przez trzy lata funkcji kierowniczych, nie będzie skutkowało dla decyzji przez niego wydanych czy rozporządzeń, które podpisał z upoważnienia ministra finansów. W momencie wydania tych decyzji minister był osobą urzędową i miał prawo je podjąć. Inaczej by było, gdyby zostały wydane w wyniku popełnienia przestępstwa.
Także zdaniem prof. Zbigniewa Kmieciaka z Uniwersytetu Łódzkiego rozstrzygnięcie sporu o kierownicze funkcje ministra Banasia nie powinno mieć wpływu na przyszłość podjętych już przez niego decyzji.
– Po pierwsze, istnieje pojęcie domniemania ważności decyzji. Poza tym, aby uznać, że decyzje są dotknięte wadą nieważności, należałoby wskazać spełnienie przesłanek materialnych lub formalnych z art. 156 kodeksu postępowania administracyjnego. Nie ma wśród nich niespełnienia któregoś z warunków podczas powoływania na stanowisko przez osobę, która decyzję wydała – uważa z kolei prof. Zbigniew Kmieciak z Uniwersytetu Łódzkiego.
Z pytaniem dotyczącym ewentualnych konsekwencji uznania, że Mariana Banasia powołano niezgodnie z ustawą o służbie celnej, wystąpił w interpelacji do premiera poseł Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej. Zaopatrzył się w ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych, z której wynika, że funkcji doradcy prawnego w Najwyższej Izbie Kontroli nie można uznać za stanowisko kierownicze. Ustawa o NIK, w przeciwieństwie do np. ustawy o Służbie Celnej, nie zawiera przepisów, które określałyby wyraźnie, jakie stanowiska są stanowiskami kierowniczymi w NIK. Mówi jedynie, że doradca prawny jest pracownikiem nadzorującym czynności kontrolne.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »