Pożyczki na niskie kwoty bez podatku
REKLAMA
Ministerstwo Finansów w piśmie nadesłanym do redakcji Gazety Prawnej wyjaśniło, że w obecnym stanie prawnym, w przypadku powołania się przed organem podatkowym na otrzymanie pożyczki, która nie została zgłoszona do opodatkowania, czynność taka opodatkowana jest podatkiem w wysokości 2 proc. wraz z odsetkami za zwłokę.
Przykładowo, zarówno przed, jak i po 1 stycznia 2007 r., pożyczka udzielona przez męża żonie, obejmująca kwotę mieszcząca się w tzw. kwocie wolnej od podatku od spadków i darowizn (wynosi ona 9637 zł) jest objęta zwolnieniem od podatku od czynności cywilnoprawnych, bez konieczności jej zgłaszania (składania deklaracji) organowi podatkowemu. Wynika to z art. 9 pkt 10 lit. c) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.).
Nowe regulacje, których wejście w życie przewiduje się od 1 stycznia 2007 r., wprowadzają zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych umów pożyczek, których wartość lub kwota przekracza kwotę wolną od podatku od spadków i darowizn, jeżeli spełnione zostaną dwa warunki, tj. strony umowy złożą deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych i pożyczka przekazana zostanie przy wykorzystaniu systemu bankowego. Niespełnienie tych warunków spowoduje obciążenie umowy 20-proc. podatkiem, o którym mowa w projekcie zmian w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że tylko w przypadku powołania się na otrzymaną od męża pożyczkę przekraczającą 9637 zł w okresie 5 lat, a niezgłoszoną organowi podatkowemu, powstanie obowiązek zapłaty podatku według sankcyjnej stawki.
EWA MATYSZEWSKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA