Zmiana opodatkowania odsetek i dywidend
Nowa umowa polsko-brytyjska zmienia m.in. zasady opodatkowania wypłacanych odsetek, dywidend i należności licencyjnych.
Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej zastąpi obowiązującą obecnie umowę z 1976 roku. Nowa umowa zmienia zasady opodatkowania dochodów osiąganych przez Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Podatnicy będą mogli rozliczać się w korzystniejszy sposób niż obecnie. Nowa umowa przewiduje także inne zmiany, które dotyczą m.in. wysokości tzw. podatku źródłowego nakładanego na wypłacane odsetki, należności licencyjne i dywidendy.
Zgodnie z nową polsko-bryty-jską umową pobranie podatku źródłowego będzie miało miejsce, jeżeli jego odbiorca posiada w podmiocie wypłacającym udział, którego wysokość jest mniejsza niż 10 proc. przez okres co najmniej 2 lat. Jeżeli udział będzie wyższy niż wskazany limit, wypłata dywidendy z tego tytułu nie będzie opodatkowana podatkiem źródłowym. Dzisiejsza umowa przewiduje w tej sytuacji 5-proc. podatek źródłowy.
Po zmianie umowy w przypadku mniejszych udziałów podatek źródłowy od dywidend wynosić będzie 10 proc. (dziś to 15 proc.).
Nowe zasady opodatkowania zostały wprowadzone także w odniesieniu do odsetek. Jeżeli będą one wypłacane z tytułu kredytów bankowych, zakupu wyposażenia na kredyt lub w przypadku kredytów gwarantowanych przez rząd, stawka podatku wyniesie 0 proc. W innych przypadkach będzie to 5 proc. Obecnie opodatkowanie odsetek może mieć miejsce tylko w kraju rezydencji podmiotu, któremu są wypłacane.
Nowa umowa obniża maksymalną stawkę podatku źródłowego z tytułu należności licencyjnych z 10 proc. do 5 proc.
Ewa Matyszewska
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
79,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: