reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zła ulga na złe długi

Zła ulga na złe długi

Od ponad roku obowiązuje ulga na złe długi. Okazuje się, że nie ułatwiaja ona prowadzenia działalności. Naprawie przepisów mogą pomóc wzory brytyjskie.


Artykuł 89 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wprowadzający tzw. ulgę na złe długi, czyli możliwość korekty podatku należnego w przypadku nieściągalności należności wynikających z transakcji, wymaga zmiany.

– Po ponad roku obowiązywania nowych regulacji okazuje się, że przepisy te nie spełniły celu, jakim miały być ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Ustawodawca określił bowiem tak liczne warunki uprawniające do skorzystania z ulgi, że jej wykorzystanie jest bardzo trudne – mówi Jarosław Antosik, partner w firmie doradztwa podatkowego Accreo Taxand.

Podatnik musi m.in. udowodnić, że wierzytelność jest nieściągalna w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, dłużnik musi być czynnym podatnikiem VAT oraz skutecznie zawiadomić dłużnika i urząd skarbowy o nieściągalności wierzytelności. Przepisy są restrykcyjne i trudne do zastosowania. Jarosław Antosik uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie jednego z pierwszych projektów ustaw, który wzorowany był na regulacjach stosowanych w Wielkiej Brytanii.

– Przepisy te zakładały, że ulga na złe długi przysługuje podatnikom, którzy zapłacili podatek należny z tytułu transakcji, jednak należności nie zostały uregulowane w ciągu sześciu miesięcy od upływu terminu płatności, mimo trzykrotnego wezwania do zapłaty – tłumaczy ekspert.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama