reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy UE wyemituje koronaobligacje?

Czy UE wyemituje koronaobligacje?

Za sprawą epidemii odradzają się stare spory, ponieważ nie wszystkie kraje są sobie równe w obliczu ekonomicznych konsekwencji kryzysu – podkreślają w środę w francuskie media, komentując brak jednomyślności przywódców strefy euro ws. emisji wspólnych koronaobligacji (coronabonds).

Najbardziej dotknięte epidemią kraje, jak Włochy, domagają się ustanowienia systemu solidarności finansowej i obligacji, które pomogłyby rządom. Jednak mechanizmy pomocowe dzielą kraje europejskie, a epidemia Covid-19 odradza stare europejskie spory – podkreśla telewizja Arte.
Dziennik „Le Figaro” wskazuje, że „Berlin +gotowy jest na europejską solidarność+, ale bez obligacji”. Kanclerz Niemiec Angela Merkel odmawia łączenia długów, podczas gdy większość państw strefy euro, w tym Francja i Włochy, domaga się takiego mechanizmu – pisze gazeta.

[RAPORT] KORONAWIRUS - podatki, prawo pracy, biznes

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Stanowisko Francji dobitnie wyraziła już w weekend minister ds. europejskich Amelie de Montchalin. „Od tego, jak EU poradzi sobie z kryzysem spowodowanym koronawirusem, zależy jej wiarygodność” – oświadczyła w publicznym radiu, apelując o solidarność Europy wobec kryzysu gospodarczego po nieudanym czwartkowym szczycie UE w tej sprawie.

„Europejski szczyt w czwartek ujawnił podziały, które mogą być dla UE śmiertelne” – wskazał z kolei w sobotę były przewodniczący Komisji Europejskiej i były minister finansów Francji Jacques Delors w oświadczeniu przesłanym agencji AFP przez Instytut jego imienia.

Apel Delorsa o solidarność i jedność europejską jest uzasadniony – podkreślają zgodnie francuscy komentatorzy, jak cytowany przez „Le Figaro” politolog prof. Christophe Bouillaud z Instytutu Studiów Politycznych w Grenoble, wskazując na zagrożenie strefy euro w obliczy kryzysu gospodarczego, społecznego i zdrowotnego.

„Dlaczego Macron i Merkel nie zgadzają się w sprawie koronaobligacji?" – pyta z kolei tygodnik „Le Point”, tłumacząc go niezmiennym sporem na linii Francja - Niemcy w sferze dyscypliny budżetowej.

Media francuskie wskazują, że dyscyplina budżetowa nie jest obecnie priorytetem, a w związku w wybuchem epidemii francuscy politycy odłożyli nawet na bok jedną z najważniejszych reform administracji Macrona - reformę emerytalną.

Dziennik „Le Monde”, powołując się na informacje Centrum Analiz, Prognoz i Strategii (CAPS) opisuje w swoim środowym wydaniu obawy francuskich strategów o przyszłość Unii Europejskiej. CAPS zarzuca instytucjom unijnym skostniałość oraz postuluje ich reformę.

„Epidemia to nie koniec globalizacji” – twierdzą francuscy analitycy, ale „zagrożenie dla świata zachodnich wartości” – jak dodają, a w obliczu tego zagrożenia potrzeba solidarności.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ fit/ jar/

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama