| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Strażnicy porządku i własności intelektualnej

Strażnicy porządku i własności intelektualnej

W I półroczu tego roku Służba Celna odprowadziła do budżetu już ponad 30 mld zł z tytułu akcyzy, VAT i ceł. Celnicy udaremniają przemyt papierosów, alkoholu, towarów pirackich i podrabianych.


Dziś święto Służby Celnej. Święto o tyle ważne, że celnicy pobierają i odprowadzają należności, które w 2005 roku wyniosły prawie 58 mld zł, co stanowi blisko 1/3 wszystkich dochodów budżetu. W I połowie 2006 roku wpływy te są już na poziomie 30,3 mld zł.

Silne wsparcie budżetu

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2005 roku na statystycznego pracownika zatrudnionego w administracji celnej przypada ponad 3 mln 700 tys. zł wpływów do budżetu. Są to należności z tytułu podatku akcyzowego pobieranego na granicach i wewnątrz kraju, VAT od towarów przywożonych spoza UE oraz wpływy z ceł.

– Służba Celna ma co świętować, gdyż rzetelnie i sumiennie wykonuje pracę na rzecz całego społeczeństwa – podkreślił w rozmowie z GP szef Służby Celnej Marian Banaś.

Każde państwo musi zapewniać dobre funkcjonowanie rynku wewnętrznego oraz bezpieczeństwo obywateli i ochronę środowiska. W każdym państwie, w ramach jego administracji, funkcjonują służby powołane do realizacji tych celów. W Polsce jedną z takich służb jest Służba Celna, która zapewnia, że przestrzegane są fiskalne i niefiskalne zasady dotyczące obrotu towarowego z krajami trzecimi. Służba Celna sprawuje również kontrolę nad zasadami produkcji, przemieszczania i obrotem wyrobami akcyzowymi. Jednym z ważniejszych zadań służby jest szczególny nadzór podatkowy, któremu podlegają towary akcyzowe i gry losowe.

Zwalcza także przestępczość w sferze obrotu towarowego z zagranicą i w sferze obrotu wyrobami akcyzowymi i trzeba przyznać, że osiąga na tym polu liczne sukcesy.

Wraz z integracją Polski z Unią Europejską zostały utworzone grupy mobilne Służby Celnej. Ich głównym zadaniem jest szybkie reagowanie na występujące zagrożenia związane z nielegalnym obrotem towarowym, czy działalnością zorganizowanych grup przestępczych.

We wszystkich izbach celnych funkcjonują wydziały zwalczania przestępczości, a w ich skład wchodzi 48 grup mobilnych. Łącznie w izbach celnych w wydziałach zwalczania przestępczości aktualnie zatrudnionych jest 1114 funkcjonariuszy celnych.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że duże spektrum zadań, jakie spełnia Służba Celna, wymaga wyposażenia specjalnej grupy funkcjonariuszy celnych w broń palną. Przygotowywany jest już projekt zmian w ustawie o Służbie Celnej, w którym jest przepis o uprawnieniu celników do posiadania broni.

Efekty pracy

W 2005 roku Służba Celna przeprowadziła 1558 kontroli w trybie kontroli podatkowej, w których stwierdzono szacunkowe uszczuplenia skarbu państwa na 140 639 671 zł, w tym przeprowadzono 883 kontrole dotyczące paliw oraz 65 kontroli dotyczących alkoholu etylowego. Szacunkowe uszczuplenia z tego tytułu wyniosły za prawie 3,5 mln litrów paliwa – blisko 116 mln zł i za blisko 130 tys. litrów alkoholu etylowego – prawie 8,5 mln zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK