reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Strażnicy porządku i własności intelektualnej

Strażnicy porządku i własności intelektualnej

W I półroczu tego roku Służba Celna odprowadziła do budżetu już ponad 30 mld zł z tytułu akcyzy, VAT i ceł. Celnicy udaremniają przemyt papierosów, alkoholu, towarów pirackich i podrabianych.


Dziś święto Służby Celnej. Święto o tyle ważne, że celnicy pobierają i odprowadzają należności, które w 2005 roku wyniosły prawie 58 mld zł, co stanowi blisko 1/3 wszystkich dochodów budżetu. W I połowie 2006 roku wpływy te są już na poziomie 30,3 mld zł.

Silne wsparcie budżetu

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2005 roku na statystycznego pracownika zatrudnionego w administracji celnej przypada ponad 3 mln 700 tys. zł wpływów do budżetu. Są to należności z tytułu podatku akcyzowego pobieranego na granicach i wewnątrz kraju, VAT od towarów przywożonych spoza UE oraz wpływy z ceł.

– Służba Celna ma co świętować, gdyż rzetelnie i sumiennie wykonuje pracę na rzecz całego społeczeństwa – podkreślił w rozmowie z GP szef Służby Celnej Marian Banaś.

Każde państwo musi zapewniać dobre funkcjonowanie rynku wewnętrznego oraz bezpieczeństwo obywateli i ochronę środowiska. W każdym państwie, w ramach jego administracji, funkcjonują służby powołane do realizacji tych celów. W Polsce jedną z takich służb jest Służba Celna, która zapewnia, że przestrzegane są fiskalne i niefiskalne zasady dotyczące obrotu towarowego z krajami trzecimi. Służba Celna sprawuje również kontrolę nad zasadami produkcji, przemieszczania i obrotem wyrobami akcyzowymi. Jednym z ważniejszych zadań służby jest szczególny nadzór podatkowy, któremu podlegają towary akcyzowe i gry losowe.

Zwalcza także przestępczość w sferze obrotu towarowego z zagranicą i w sferze obrotu wyrobami akcyzowymi i trzeba przyznać, że osiąga na tym polu liczne sukcesy.

Wraz z integracją Polski z Unią Europejską zostały utworzone grupy mobilne Służby Celnej. Ich głównym zadaniem jest szybkie reagowanie na występujące zagrożenia związane z nielegalnym obrotem towarowym, czy działalnością zorganizowanych grup przestępczych.

We wszystkich izbach celnych funkcjonują wydziały zwalczania przestępczości, a w ich skład wchodzi 48 grup mobilnych. Łącznie w izbach celnych w wydziałach zwalczania przestępczości aktualnie zatrudnionych jest 1114 funkcjonariuszy celnych.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że duże spektrum zadań, jakie spełnia Służba Celna, wymaga wyposażenia specjalnej grupy funkcjonariuszy celnych w broń palną. Przygotowywany jest już projekt zmian w ustawie o Służbie Celnej, w którym jest przepis o uprawnieniu celników do posiadania broni.

Efekty pracy

W 2005 roku Służba Celna przeprowadziła 1558 kontroli w trybie kontroli podatkowej, w których stwierdzono szacunkowe uszczuplenia skarbu państwa na 140 639 671 zł, w tym przeprowadzono 883 kontrole dotyczące paliw oraz 65 kontroli dotyczących alkoholu etylowego. Szacunkowe uszczuplenia z tego tytułu wyniosły za prawie 3,5 mln litrów paliwa – blisko 116 mln zł i za blisko 130 tys. litrów alkoholu etylowego – prawie 8,5 mln zł.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama