REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strażnicy porządku i własności intelektualnej

REKLAMA

W I półroczu tego roku Służba Celna odprowadziła do budżetu już ponad 30 mld zł z tytułu akcyzy, VAT i ceł. Celnicy udaremniają przemyt papierosów, alkoholu, towarów pirackich i podrabianych.

Dziś święto Służby Celnej. Święto o tyle ważne, że celnicy pobierają i odprowadzają należności, które w 2005 roku wyniosły prawie 58 mld zł, co stanowi blisko 1/3 wszystkich dochodów budżetu. W I połowie 2006 roku wpływy te są już na poziomie 30,3 mld zł.

Silne wsparcie budżetu

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2005 roku na statystycznego pracownika zatrudnionego w administracji celnej przypada ponad 3 mln 700 tys. zł wpływów do budżetu. Są to należności z tytułu podatku akcyzowego pobieranego na granicach i wewnątrz kraju, VAT od towarów przywożonych spoza UE oraz wpływy z ceł.

– Służba Celna ma co świętować, gdyż rzetelnie i sumiennie wykonuje pracę na rzecz całego społeczeństwa – podkreślił w rozmowie z GP szef Służby Celnej Marian Banaś.

Każde państwo musi zapewniać dobre funkcjonowanie rynku wewnętrznego oraz bezpieczeństwo obywateli i ochronę środowiska. W każdym państwie, w ramach jego administracji, funkcjonują służby powołane do realizacji tych celów. W Polsce jedną z takich służb jest Służba Celna, która zapewnia, że przestrzegane są fiskalne i niefiskalne zasady dotyczące obrotu towarowego z krajami trzecimi. Służba Celna sprawuje również kontrolę nad zasadami produkcji, przemieszczania i obrotem wyrobami akcyzowymi. Jednym z ważniejszych zadań służby jest szczególny nadzór podatkowy, któremu podlegają towary akcyzowe i gry losowe.

Zwalcza także przestępczość w sferze obrotu towarowego z zagranicą i w sferze obrotu wyrobami akcyzowymi i trzeba przyznać, że osiąga na tym polu liczne sukcesy.

Wraz z integracją Polski z Unią Europejską zostały utworzone grupy mobilne Służby Celnej. Ich głównym zadaniem jest szybkie reagowanie na występujące zagrożenia związane z nielegalnym obrotem towarowym, czy działalnością zorganizowanych grup przestępczych.

We wszystkich izbach celnych funkcjonują wydziały zwalczania przestępczości, a w ich skład wchodzi 48 grup mobilnych. Łącznie w izbach celnych w wydziałach zwalczania przestępczości aktualnie zatrudnionych jest 1114 funkcjonariuszy celnych.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że duże spektrum zadań, jakie spełnia Służba Celna, wymaga wyposażenia specjalnej grupy funkcjonariuszy celnych w broń palną. Przygotowywany jest już projekt zmian w ustawie o Służbie Celnej, w którym jest przepis o uprawnieniu celników do posiadania broni.

Efekty pracy

W 2005 roku Służba Celna przeprowadziła 1558 kontroli w trybie kontroli podatkowej, w których stwierdzono szacunkowe uszczuplenia skarbu państwa na 140 639 671 zł, w tym przeprowadzono 883 kontrole dotyczące paliw oraz 65 kontroli dotyczących alkoholu etylowego. Szacunkowe uszczuplenia z tego tytułu wyniosły za prawie 3,5 mln litrów paliwa – blisko 116 mln zł i za blisko 130 tys. litrów alkoholu etylowego – prawie 8,5 mln zł.

Ponadto Służba Celna ujawniła 425 mln sztuk papierosów w 2005 roku, a w I półroczu 2006 roku – już 234 mln sztuk. W ramach prowadzonych działań kontrolnych w 2005 roku udaremniono również przemyt ponad 438 kg i 9300 sztuk narkotyków i psychotropów.

W dziedzinie ochrony praw własności intelektualnej Służba Celna w wyniku przeprowadzonych czynności uzyskała następujące rezultaty: w 2005 roku dokonano zatrzymań ponad 4 mln sztuk towarów pirackich i podrabianych, natomiast w I połowie 2006 roku po- nad 1,3 mln sztuk tych towarów.

W ostatnim okresie coraz częściej dochodzi do ujawnień podrabianych towarów stanowiących zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego, do których należą: lekarstwa, zabawki, artykuły spożywcze, części zamienne do samochodów i innych pojazdów.

Oczekiwania celników

Z krótkiej sondy przeprowadzonej przez GP wśród celników wynika, że są oni zadowoleni ze swojej pracy. Jednak mają też pewne oczekiwania.

– Po pierwsze, oczekuję stabilizacji strukturalnej. Mam nadzieję, że Służba Celna będzie funkcjonować, tak jak do tej pory, jako odrębna, niezależna formacja, tym bardziej iż z roku na rok jej skuteczność jest coraz większa. Po drugie, chciałbym, aby Służba Celna, która jest klasyczną służbą mundurową, uzyskała w przyszłości uprawnienia emerytalne analogiczne jak pozostałe służby mundurowe – wskazał nam jeden z pracowników celnych, który prosił o zachowanie anonimowości.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA