Darowizna od rodzeństwa będzie bez podatku
REKLAMA
Zmiana prawa
Wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy od czynności cywilnoprawnych. Posłowie przegłosowali część poprawek, w większości zgłoszonych przez PiS.
Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustaw, zwolnione z podatku od spadków i darowizn ma być nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez niektórych członków pierwszej grupy podatkowej: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, ojczyma i macochę. Przyjęta przez komisję poprawka PiS dodaje do tego katalogu także rodzeństwo. Kolejne przyjęte przez komisję poprawki dotyczą obowiązku informowania urzędu skarbowego o przyjęciu zwolnionej z podatku darowizny. Według projektu rządowego, podatnik będzie miał na to miesiąc od otrzymania darowizny. Rząd proponował, że jeżeli podatnik dowie się o darowiźnie później, to powinien zgłosić się do urzędu w ciągu 14 dni. Posłowie jednak wydłużyli ten termin do miesiąca.
Zgodnie z wolą rządu, z obowiązku informowania będzie zwolniony podatnik, gdy darowizna nie przekracza tzw. kwoty wolnej, czyli 9637 zł oraz gdy umowa darowizny została podpisana notarialnie. Posłowie uznali, że do zwolnienia wystarczy spełnienie nie obu tych warunków łącznie, ale albo jednego, albo drugiego.
Wprowadzili ponadto korzystniejsze kryteria dla zachowania ulgi podatkowej w przypadku otrzymania w drodze darowizny lokalu lub budynku. Wydłużono z 3 miesięcy do 6 miesięcy termin na pozbycie się starego lokalu lub wypowiedzenie umowy najmu, co jest jednym z warunków prawa do ulgi.
Nie udało się obniżyć 20-proc. sankcji, która ma objąć podatników I grupy podatkowej w przypadku powołania się na nieudokumentowaną wcześniej darowiznę i podwyższyć sankcję dla członków innych grup. Domagała się tego opozycja.
– Fikcyjne umowy najczęściej podpisywane są z innym członkiem rodziny. Nie wiem, czemu mielibyśmy ułatwiać oszustwa – argumentował wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Jedna z przyjętych poprawek do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych precyzuje warunki, w których fiskus będzie mógł zastosować 20-proc. karną sankcję.
20-karna stawka podatku będzie obowiązywać w przypadku próby powołania się na niezgłoszoną wcześniej darowiznę lub nieudokumentowaną przelewem pożyczkę
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat