REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna od rodzeństwa będzie bez podatku

REKLAMA

Darowizny od rodzeństwa również powinny być zwolnione z podatku - uznała wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Zmiana prawa

Wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy od czynności cywilnoprawnych. Posłowie przegłosowali część poprawek, w większości zgłoszonych przez PiS.

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustaw, zwolnione z podatku od spadków i darowizn ma być nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez niektórych członków pierwszej grupy podatkowej: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, ojczyma i macochę. Przyjęta przez komisję poprawka PiS dodaje do tego katalogu także rodzeństwo. Kolejne przyjęte przez komisję poprawki dotyczą obowiązku informowania urzędu skarbowego o przyjęciu zwolnionej z podatku darowizny. Według projektu rządowego, podatnik będzie miał na to miesiąc od otrzymania darowizny. Rząd proponował, że jeżeli podatnik dowie się o darowiźnie później, to powinien zgłosić się do urzędu w ciągu 14 dni. Posłowie jednak wydłużyli ten termin do miesiąca.

Zgodnie z wolą rządu, z obowiązku informowania będzie zwolniony podatnik, gdy darowizna nie przekracza tzw. kwoty wolnej, czyli 9637 zł oraz gdy umowa darowizny została podpisana notarialnie. Posłowie uznali, że do zwolnienia wystarczy spełnienie nie obu tych warunków łącznie, ale albo jednego, albo drugiego.

Wprowadzili ponadto korzystniejsze kryteria dla zachowania ulgi podatkowej w przypadku otrzymania w drodze darowizny lokalu lub budynku. Wydłużono z 3 miesięcy do 6 miesięcy termin na pozbycie się starego lokalu lub wypowiedzenie umowy najmu, co jest jednym z warunków prawa do ulgi.

Nie udało się obniżyć 20-proc. sankcji, która ma objąć podatników I grupy podatkowej w przypadku powołania się na nieudokumentowaną wcześniej darowiznę i podwyższyć sankcję dla członków innych grup. Domagała się tego opozycja.

– Fikcyjne umowy najczęściej podpisywane są z innym członkiem rodziny. Nie wiem, czemu mielibyśmy ułatwiać oszustwa – argumentował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Jedna z przyjętych poprawek do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych precyzuje warunki, w których fiskus będzie mógł zastosować 20-proc. karną sankcję.

20-karna stawka podatku będzie obowiązywać w przypadku próby powołania się na niezgłoszoną wcześniej darowiznę lub nieudokumentowaną przelewem pożyczkę

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA