reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydatki na spotkania za firmowe pieniądze nie zawsze są kosztem

Wydatki na spotkania za firmowe pieniądze nie zawsze są kosztem

Część urzędów skarbowych nie pozwala zaliczać wydatków na organizację imprez okolicznościowych do kosztów podatkowych, mimo że resort finansów wydał w tej sprawie pismo korzystne dla podatników.


Pracodawcy często organizują dla swoich pracowników imprezy integracyjne lub spotkania okolicznościowe. Ponoszą w związku z tym wydatki, finansowane ze środków obrotowych. Wydatki te – zdaniem podatników – powinny stanowić koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), bowiem celem organizowanych imprez jest utrzymanie właściwej atmosfery pracy, poprawa efektywności, wzrost poczucia wspólnoty.

Urzędnicy przeciwni

Niestety, przez długi czas organy podatkowe nie podzielały tego poglądu, twierdząc, że koszty ponoszone przez pracodawcę na organizację imprez integracyjnych nie stanowią dla pracodawcy podatkowego kosztu uzyskania przychodu.

Jako uzasadnienie takiej tezy organy podatkowe wskazywały, że wydatki te trudno uznać za racjonalne i gospodarczo uzasadnione, gdyż ich celem nie jest powstanie lub zwiększenie przychodów spółki, a jedynie miłe i rozrywkowe spędzanie czasu przez pracowników. Ponadto pojawiały się argumenty, że wydatki na organizację imprez integracyjnych mają charakter świadczeń socjalnych dla pracowników, a te na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

Resort wyjaśnia

Zmiana nastąpiła z chwilą upublicznienia stanowiska Departamentu Podatków Pośrednich Ministerstwa Finansów zawartego w piśmie nr PB3/GN-8213-298/05/1680. Ministerstwo Finansów wyraziło pogląd, zgodnie z którym w przypadku sfinansowania organizacji imprezy okolicznościowej ze środków obrotowych, wydatki poniesione na jej organizację mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. Stosownie bowiem do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Wydatek podlega więc zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli spełnia określone w art. 15 ust. 1 warunki, a zatem jeżeli został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, czyli jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody, oraz ma on związek z prowadzoną działalnością. Taki pogląd jest też prezentowany w orzecznictwie sądowym.
Kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności pracy.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci prawa kanoniczego, prawo wyznaniowego oraz prawo rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama