| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można obniżyć kwotę podatku należnego o naliczony

Można obniżyć kwotę podatku należnego o naliczony

Podatnik wykonujący czynności zwolnione z opodatkowania może obniżyć kwotę podatku należnego o naliczony przy kupnie złota inwestycyjnego.


Przepisy przewidują specjalne zasady w zakresie opodatkowania złota inwestycyjnego. Przyznają one podatnikowi zwolnienie z VAT dla transakcji, których przedmiotem jest złoto inwestycyjne, z jednoczesnym prawem do odliczania kwoty podatku naliczonego związanego z tymi transakcjami. Regulacja stanowi odstępstwo od ogólnej zasady systemu VAT, zgodnie z którą prawo do odliczania podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podmiotom prowadzącym działalność opodatkowaną.

Istota regulacji polega na dążeniu do ujednolicenia przepisów dotyczących obrotu złotem, a tym samym do wyeliminowania różnic w zakresie opodatkowania złota w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Służyć ma to zachowaniu konkurencji na rynkach złota oraz zwiększeniu opłacalności inwestycji finansowych opartych na złocie.

Specjalne zasady opodatkowania dotyczą wyłącznie złota określonego przepisami ustawy. Definicja złota inwestycyjnego opiera się na kryterium jego czystości oraz formy, w jakiej się ono znajduje, przy rezygnacji z odniesienia do okoliczności obrotu złotem czy sposobu jego udokumentowania. Zgodnie z przepisami, przez pojęcie złota inwestycyjnego rozumieć należy złoto w postaci sztabek lub płytek, złoto reprezentowane przez papiery wartościowe, jak też złote monety spełniające przesłanki ustawowe.

Zwolnienie podatkowe dotyczy dostaw, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu złota inwestycyjnego, w tym złota inwestycyjnego reprezentowanego przez certyfikaty na złoto asygnowane i nieasygnowane lub złota, którym prowadzony jest obrót na rachunkach złota.

Zakresem zwolnienia objęte są również usługi związane ze złotem inwestycyjnym, w tym usługi świadczone przez agentów działających w imieniu i na rzecz innych osób lub pośredniczących w dostawie złota. Podatnik wykonujący czynności zwolnione z opodatkowania ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia złota inwestycyjnego lub importu towarów i usług, związanych z wytworzeniem lub przetworzeniem złota w przypadkach wyszczególnionych w ustawie.

CO MÓWI USTAWA O VAT
Art. 121. 1. Ilekroć w przepisach niniejszego rozdziału jest mowa o złocie inwestycyjnym, rozumie się przez to:
1) złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe;
2) złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki:
a) posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych,
b) zostały wybite po roku 1800,
c) są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,
d) są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80 proc. wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »