| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Komisja przegłosuje sto poprawek

PIT. Komisja przegłosuje sto poprawek

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisja Finansów Publicznych po długiej przerwie wraca do prac nad nowelizacją ustawy o PIT.Zmiana prawa


Prace nad zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały odłożone do czasu określenia skutków finansowych prawie stu zgłoszonych poprawek poselskich. To już ostatni dzwonek na ich zaopiniowanie. Dłuższe wstrzymywanie prac mogłoby bowiem uniemożliwić opublikowanie ustawy do 30 listopada, co oznacza, że nie weszłaby ona w życie 1 stycznia 2007 r.Najważniejsze poprawki zgłosiły PiS, Samoobrona, LPR i PO. Prawo i Sprawiedliwość chce utrzymania ryczałtu ewidencjonowanego i karty podatkowej. Klub zgłosił też zmiany do proponowanego przez rząd 19-proc. podatku od dochodu ze zbycia nieruchomości. PiS chce wprowadzić zwolnienia w tym zakresie dla podatników zameldowanych w sprzedawanym mieszkaniu przez okres co najmniej 12 miesięcy.Liga Polskich Rodzin planuje natomiast wprowadzenie metody rozliczania podatku zwanej ilorazem rodzinnym (w miejsce małżeńskiego), korzystnego dla małżeństw posiadających dzieci. LPR proponuje ponadto zwolnienie z opodatkowania alimentów na rzecz małżonka. Z kolei Samoobrona domaga się zwolnienia z podatku tych podatników, którzy osiągają roczne dochody na poziomie minimum socjalnego. Poprawka PO dotyczy natomiast szybszego wprowadzenia dwóch stawek PIT 18 i 32 proc. – już w 2007 roku, zamiast w 2009, jak proponuje rząd. Kluby mają także różne koncepcje w odniesieniu do ulgi rodzinnej. Projekt rządowy przewiduje, że ulga będzie dotyczyła osób z co najmniej trojgiem dzieci, a kwota odliczenia wyniesie 572,54 zł na każde dziecko. Ulga proponowana przez PiS ma wynieść 120 zł, za to przysługiwałaby na każde dziecko. Liczby dzieci uprawniającej do ulgi nie określiła też Platforma. Odliczenie według PO przysługiwałoby w kwocie 50 zł na pierwsze i 100 zł na każde kolejne dziecko.
Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »