VAT. Opodatkowane darowizny na rzecz najbiedniejszych
REKLAMA
Obowiązujące przepisy podatkowe, zwłaszcza dotyczące VAT, zniechęcają przedsiębiorców do wspierania najuboższych – uważają przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej.
Jako przykład podają kłopoty Waldemara Gronowskiego, piekarza z Legnicy, który wspierał najuboższych, przekazując niesprzedane pieczywo za darmo m. in. jadłodajniom. Organy podatkowe przeprowadziły kontrolę, po której nakazały zapłatę kilkuset tysięcy złotych VAT.
Obecnie Waldemar Gronowski nie prowadzi działalności. I choć organy podatkowe częściowo zmniejszyły należność, to nie zmieniły, co do zasady, podejścia do sprawy opodatkowania darowanego chleba.
Waldemar Gronowski zamknął piekarnię. Jego zdaniem, toczące się postępowanie kontrolne w sprawie jego darowizn chleba i wizyty u sklepikarzy skutecznie ich wystraszyły. Zamówień było coraz mniej.
– Obecnie przedsiębiorcom bardziej opłaca się żywność utylizować, zniszczyć, bo nie muszą płacić VAT – wyjaśnia Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
Andrzej Arendarski, prezes KIG, zapewnił, że izba ze swej strony wesprze nie tylko starania zmian w przepisach. Udzieli także pomocy Waldemarowi Gronowskiemu.
Dyskusja na temat podatkowych problemów związanych z podejmowaniem przez przedsiębiorców akcji charytatywnych zatytułowana Znieśmy karę za dobre serce, zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza.
KOMUNIKAT MINISTERSTWA FINANSÓW
Odnosząc się do głośnej sprawy kłopotów z fiskusem jednego z legnickich piekarzy, który twierdzi, że źródłem jego kłopotów było nieodpłatne przekazywanie pieczywa, Ministerstwo Finansów zauważa:
1. wedle naszych informacji problemy Pana W. Gronowskiego nie wynikają z faktu prowadzenia przez niego działalności charytatywnej;
2. opinia publiczna uzyska możliwość samodzielnej oceny działalności administracji skarbowej w tej sprawie niebawem, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, ponieważ obecny stan prawny bezwzględnie zabrania udostępniania danych objętych tajemnicą skarbową;
3. niezależne instytucje szacują rozmiary szarej strefy w przemyśle piekarniczym na 30% i wskazują, że zwolnienia VAT mogą się przyczynić do zwiększenia skali obrotu nierejestrowanego.
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat