REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowi zabiegają o własną korporację

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zawód księgowego może się wkrótce zmienić. Nowe przepisy nie wpłyną na jakość sprawozdań. Są obawy, że powstanie kolejny zamknięty zawód.

Uregulowania zawodu głównego księgowego chce Stowarzyszenie Księgowych. Niewykluczone więc, że osoby, które odpowiadają w firmie za jakość sprawozdania finansowego i upoważnione są do jego podpisywania, już niedługo będą musiały ubiegać się o tytuł dyplomowanego księgowego.

Po co nowe regulacje

Profesor Zbigniew Messner, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP) twierdzi, że konieczność zmian wynika z wymogów, które stawia Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC). Struktura ta zrzesza organizacje zawodowe z całego świata. Polskie stowarzyszenie różni się od nich tym, że przynależność do niego jest dobrowolna. Dlatego właśnie, zdaniem Zbigniewa Messnera, trzeba zastanowić się, jak uporządkować zawód księgowego od strony formalnoprawnej. Konieczne jest określenie, kto może być głównym księgowym i jakie warunki musi spełnić osoba, która dostanie tytuł dyplomowanego księgowego.

– Wszystkie zasady powinny zostać określone przez Ministerstwo Finansów po konsultacjach z organizacjami zawodowymi – dodaje profesor Messner.

Problemy te wymagają jednak uregulowania w prawie bilansowym. Stąd konieczne jest sprecyzowanie pewnych wymogów przy okazji dostosowywania ustawy o rachunkowości do ostatnich zmian w IV, VII i VIII Dyrektywie. Mogłoby to nastąpić na przełomie 2007 i 2008 roku. Profesor Messner podkreśla jednak, że wszystkie nowe rozwiązania muszą uwzględniać prawa nabyte w tym zakresie.

Pomysł stowarzyszenia popiera Antoni Kwasiborski, członek komisji ds. standardów rewizji finansowej i norm wykonywania zawodu Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Jego zdaniem w Polsce mamy problemy z niskim poziomem rachunkowości. Na świecie funkcjonuje system, w którym sprawozdanie podpisywanie jest przez firmującego je biegłego rewidenta albo dyplomowanego księgowego. Na przykład w Niemczech podpisuje je doradca podatkowy lub biegły rewident. W przeciwnym razie ani urząd, ani sąd nie przyjmie takiego sprawozdania. Podobnie jest we Włoszech i we Francji.

– Konieczne jest, aby sprawozdania w Polsce były sporządzane przez fachowców lub pod ich kontrolą – twierdzi nasz rozmówca. Dodaje jednak, że wprowadzenie w życie takiego rozwiązania będzie niezwykle trudne.

Zbędne bariery

Pomysł wprowadzenia zawodu księgowego krytykuje wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Dariusz M. Malinowski. Jego zdaniem niecelowe jest tworzenie nowych barier i ograniczeń. Polityka dotycząca reglamentacji dostępu do zawodów wyraźnie zmierza w kierunku liberalizacji dostępu. Trudno więc reglamentować odgórnie dostęp do stanowisk. Zmiany wydają się też niecelowe z uwagi na ograniczenia odpowiedzialności zarówno podatkowej, jak i karnej skarbowej osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Dotyczy to głównych księgowych. Właściciele firm sami powinni podejmować decyzje, kto będzie strzegł ich finansów.

Obecne regulacje są w tym zakresie wystarczające. Osoby, które zawodowo mogą prowadzić usługowo księgi rachunkowe, to doradcy podatkowi oraz osoby z certyfikatem księgowym. Co do zasady nie są oni pracownikami w firmie, dla której świadczą usługi. Natomiast dyplomowany księgowy, który mógłby sprawować funkcję głównego księgowego, zatrudniony byłby na podstawie umowy o pracę.

– Jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu. Jeżeli taka osoba byłaby zatrudniona na umowę o pracę, nie ma mowy o niezależności. Istotą stosunku pracy jest podległość służbowa – twierdzi nasz rozmówca. Dodaje, że każdy podmiot zatrudniający może wymagać od tego, kto będzie świadczył dla niego pracę, dowolnych działań.

Przedsiębiorca sam wybiera sposób prowadzenia dokumentacji finansowej. Może zlecić pewne czynności podmiotowi zewnętrznemu, który ma do tego uprawnienia. Może też zdecydować się na stosunek pracy. W obrębie Unii Europejskiej nie ma ograniczeń przepływu kapitału i zatrudnienia. Zdaniem Dariusza M. Malinowskiego przy realizacji pomysłu Stowarzyszenia mogłoby dojść do groteskowych sytuacji. Na przykład ceniony fachowiec z innego kraju – Irlandii czy Francji, który cieszy się zaufaniem międzynarodowej grupy kapitałowej, nie mógłby pełnić funkcji głównego księgowego, bo nie spełniałby określonych kryteriów.

– Mam nadzieję, że do tego nigdy nie dojdzie – dodaje wiceprzewodniczący KRDP.

Resort finansów milczy

Ciągle nie wiadomo, jak do propozycji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ustosunkuje się Ministerstwo Finansów.

Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów, poinformowała, że resort musi przede wszystkim implementować IV i VII Dyrektywę.

– Nie zapadły jeszcze żadne decyzje dotyczące dodatkowych zmian, które mogłyby wejść do ustawy o rachunkowości oprócz tych, do których jesteśmy zobowiązani – twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje jednak, że jeżeli stowarzyszenie jako partner społeczny zgłosi taką uwagę, to będzie ona rozpatrzona.
O tym, czy resort finansów zdecyduje się na wprowadzenie zawodu księgowego, dowiemy się może jeszcze w tym roku.

Agnieszka Pokojska
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

REKLAMA

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 r. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

REKLAMA

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych. Dla wszystkich zainteresowanych oznacza to jedno: czas, w którym można było czekać na „ostateczny kształt przepisów”, dobiegł końca. Dziś wiemy już wystarczająco dużo, by prowadzić rzeczywiste przygotowania – bez odkładania na później. Ekspert komisji podatkowej BCC, radca prawny, doradca podatkowy Tomasz Groszyk o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

REKLAMA