Amortyzacja i ustalanie różnic kursowych do zmiany
REKLAMA
Zmiana prawa
Posłowie zgłosili tzw. wnioski mniejszości. Pierwszy z nich zwalnia od podatku dochody banków spółdzielczych w części przeznaczonej na zwiększenie funduszy własnych. Drugi wniosek dotyczy ustalania dochodu przez podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe. Jeżeli Sejm przyjmie go, dochodem z działalności gospodarczej będzie dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie z projektem nowelizacji CIT, kosztami nie będą m.in. koszty reprezentacji poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholu.
Oprócz tego reguluje zasady ustalania i rozliczania różnic kursowych. Zgodnie z projektem, do obowiązujących przepisów zostanie dodany nowy artykuł, który pozwoli podatnikom na wybór metody ustalania różnic kursowych. Podatnicy będą mogli stosować metodę wynikającą z ustawy o CIT albo z ustawy o rachunkowości. Warunkiem ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości jest badanie sporządzonych przez podatników sprawozdań finansowych przez podmioty uprawnione do ich badania. Preferowaną przez ustawodawcę metodą będzie metoda wynikająca z ustawy o CIT. Jeżeli natomiast podatnik chciałby stosować drugą metodę, to musi zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Ponadto podatnicy, którzy zdecydowali się na metodę z ustawy o rachunkowości, będą mieli obowiązek stosować tę metodę przez okres co najmniej trzech lat podatkowych.
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA