Żołnierz nie zapłaci PIT
REKLAMA
Zdaniem Ministerstwa Finansów nie ma wątpliwości, że zwolnienie podatkowe dla żołnierzy czy policjantów biorących udział w misjach dotyczy tylko wynagrodzenia za misje.
MF wyjaśnia, że ustawą z 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2002 r. nr 142, poz. 1182 z późn. zm.) doprecyzowano art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Z przepisu tego wynika, że zwolnienie od podatku nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym.
Także zgodnie z obowiązującym wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 83 zwolnienie nie mogło mieć zastosowania do wynagrodzeń wynikających ze stosunku służbowego lub stosunku pracy policjantów, żołnierzy i pracowników cywilnych. Przepis nie mówi jednak tego wprost. Jak wynika z interpelacji kwestia ta różnie jest traktowana przez sądy administracyjne. Część wychodzi z założenia, że zwolnienie przysługuje od całego wynagrodzenia żołnierza odbywającego służbę za granicą. Inne sądy uważają, że celem zwolnienia jest tylko preferencyjne traktowanie pieniędzy otrzymywanych za zagraniczne misje.
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA