reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Żołnierz nie zapłaci PIT

Żołnierz nie zapłaci PIT

Zwolnienie podatkowe dla żołnierzy na misjach nie ma zastosowania do wynagrodzeń przysługujących z tytułu pełnienia służby w kraju - wyjaśnia MF w odpowiedzi na interpelację poselską.


Zdaniem Ministerstwa Finansów nie ma wątpliwości, że zwolnienie podatkowe dla żołnierzy czy policjantów biorących udział w misjach dotyczy tylko wynagrodzenia za misje.

MF wyjaśnia, że ustawą z 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2002 r. nr 142, poz. 1182 z późn. zm.) doprecyzowano art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Z przepisu tego wynika, że zwolnienie od podatku nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym.

Także zgodnie z obowiązującym wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 83 zwolnienie nie mogło mieć zastosowania do wynagrodzeń wynikających ze stosunku służbowego lub stosunku pracy policjantów, żołnierzy i pracowników cywilnych. Przepis nie mówi jednak tego wprost. Jak wynika z interpelacji kwestia ta różnie jest traktowana przez sądy administracyjne. Część wychodzi z założenia, że zwolnienie przysługuje od całego wynagrodzenia żołnierza odbywającego służbę za granicą. Inne sądy uważają, że celem zwolnienia jest tylko preferencyjne traktowanie pieniędzy otrzymywanych za zagraniczne misje.

Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama